A A A

"Vahşetin yaşanmasında sorumlu olanların da hesap vermesi gerekir"

Eklenme : 2017-04-26 18:18

ADANA - Yasin Börü davasında 16 sanığa 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet kararını değerlendiren Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, "O tarihlerde bu insanların sokağa dökülmesinde ve vahşetin yaşanmasında sorumlu olanların da hesap vermesi gerekir." dedi.

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Yasin Börü davasının karar duruşmasını değerlendirdi.

Diyarbakır'da 6-7 Ekim saldırılarında PKK/HDP'lilerin katlettiği Yasin Börü (16), Hasan Gökgöz (26) , Riyad Güneş (28) ve Hüseyin Dakak'ın (19) öldürülmesine ilişkin 41 sanık hakkında açılan davanın karar duruşmasının, önceki gün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldüğünü hatırlatan Küçük, mahkemenin 16 sanığa, "Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmak", "Canavarca hisle öldürme" suçlarından 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet, 2 sanığa 5'er kez müebbet, suça sürüklenen çocuklar kapsamında değerlendirilen 6 sanığa ise aynı suçlardan ayrı ayrı 110 yıl ve farklı suçlardan da değişen yıllarda hapis cezası verdiği ifade etti. Küçük, ayrıca 14 sanığın da beraatına hükmedildiğini, firari 3 sanığın dosyasının ise ayrıldığını kaydetti.

Küçük, bu vahim olayın ardından 3 yıl geçtiğini belirterek, "O tarihlerde sokaklarımız karıştırıldı ve 50 insanımız hayatını kaybetti. 700'e yakın kişi yaralandı, 350'ye yakın kişi tutuklandı, ayrıca binlerce ev ve iş yeri de zarar gördü. Bu bölgede barışı ve huzuru sağlamak, yaşam kalitesini artırmak, sosyal yaşamı ve ekonomiyi canlı tutarak iyileştirmek için çalışmalar yapılmalıdır. özgürlüklerin yaşanması ve refahın artması için her şeyden önce huzura ihtiyaç vardır. Her bir insanın hayatı siyasi ikbal ve istikbale feda edilemeyecek kadar kutsaldır. Siyasi iktidarın görevi her bir ferdin ayrım yapmaksızın en temel hakkı olan yaşam hakkını ve malını korumak olmalıdır." dedi.

Azmettiricilere de işaret eden Küçük, "O tarihlerde bu insanların sokağa dökülmesinde ve vahşetin yaşanmasında sorumlu olanların da hesap vermesi gerekir. Verilen cezalar vicdanları bir nebze de olsa rahatlatmıştır, ancak yitip giden bu gençler geri gelmeyecektir. Toplumsal çatışmaya dönüşen bu sokak olayları ve vahşet umarım bir daha yaşanmaz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

2017-08-20 23:06:07

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 3 bini aşkın çocuk için Batman’da program düzenlendi.

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

2017-08-20 22:38:13

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir dizi temaslarda bulunmak üzere Siirt’e geldi.

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

2017-08-20 21:27:06

Mardin’de seyir halindeki aracın yoldan çıkması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

"Biz sağ oldukça bu acı yüreğimizden çıkmaz"

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl bir kına gecesinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, olayın yıl dönümünde yakınlarının kabrini ziyaret etti.
TÜM HABERLER