A A A

"Vahşetin yaşanmasında sorumlu olanların da hesap vermesi gerekir"

Eklenme : 2017-04-26 18:18

ADANA - Yasin Börü davasında 16 sanığa 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet kararını değerlendiren Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, "O tarihlerde bu insanların sokağa dökülmesinde ve vahşetin yaşanmasında sorumlu olanların da hesap vermesi gerekir." dedi.

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Yasin Börü davasının karar duruşmasını değerlendirdi.

Diyarbakır’da 6-7 Ekim saldırılarında PKK/HDP'lilerin katlettiği Yasin Börü (16), Hasan Gökgöz (26) , Riyad Güneş (28) ve Hüseyin Dakak’ın (19) öldürülmesine ilişkin 41 sanık hakkında açılan davanın karar duruşmasının, önceki gün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldüğünü hatırlatan Küçük, mahkemenin 16 sanığa, “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmak”, “Canavarca hisle öldürme” suçlarından 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet, 2 sanığa 5’er kez müebbet, suça sürüklenen çocuklar kapsamında değerlendirilen 6 sanığa ise aynı suçlardan ayrı ayrı 110 yıl ve farklı suçlardan da değişen yıllarda hapis cezası verdiği ifade etti. Küçük,  ayrıca 14 sanığın da beraatına hükmedildiğini, firari 3 sanığın dosyasının ise ayrıldığını kaydetti.

Küçük, bu vahim olayın ardından 3 yıl geçtiğini belirterek, “O tarihlerde sokaklarımız karıştırıldı ve 50 insanımız hayatını kaybetti. 700'e yakın kişi yaralandı, 350'ye yakın kişi tutuklandı, ayrıca binlerce ev ve iş yeri de zarar gördü. Bu bölgede barışı ve huzuru sağlamak, yaşam kalitesini artırmak, sosyal yaşamı ve ekonomiyi canlı tutarak iyileştirmek için çalışmalar yapılmalıdır. Özgürlüklerin yaşanması ve refahın artması için her şeyden önce huzura ihtiyaç vardır. Her bir insanın hayatı siyasi ikbal ve istikbale feda edilemeyecek kadar kutsaldır. Siyasi iktidarın görevi her bir ferdin ayrım yapmaksızın en temel hakkı olan yaşam hakkını ve malını korumak olmalıdır." dedi.

 Azmettiricilere de işaret eden Küçük, "O tarihlerde bu insanların sokağa dökülmesinde ve vahşetin yaşanmasında sorumlu olanların da hesap vermesi gerekir. Verilen cezalar vicdanları bir nebze de olsa rahatlatmıştır, ancak yitip giden bu gençler geri gelmeyecektir. Toplumsal çatışmaya dönüşen bu sokak olayları ve vahşet umarım bir daha yaşanmaz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Vali Aksoy'dan veda yemeği

Vali Aksoy'dan veda yemeği

2017-06-28 23:43:20

​Kocaeli Valiliğine atanan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy veda yemeği verdi.

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

2017-06-28 22:48:28

​Diyarbakır’da TOMA’ya yapılan ses bombalı saldırıda bir kişi yaralandı.

Şırnak'ta 6 PKK'li teslim oldu

Şırnak'ta 6 PKK'li teslim oldu

2017-06-28 22:43:42

​Şırnak'ın Silopi ilesinde 6 PKK'linin teslim olduğu bildirildi.

TÜM HABERLER

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.

Van'da Ramazan Bayramı trafik kazası bilançosu: 35 yaralı

Van İl Sağlık Müdürlüğü, 3 günlük Ramazan Bayramı'nda meydana gelen trafik kazalarında 35 kişinin yaralandığını bildirdi.
TÜM HABERLER