A A A

"Hak ve adalet mücadelesini vermek boynumuzun borcudur"

Eklenme : 2017-04-26 08:24

GÜMÜŞHANE - Gümüşhane Üniversitesinde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, hak ve adalet mücadelesini vermenin Müslümanların boynunun borcu olduğu belirtildi.

Gümüşhane Üniversitesinde İhya ve İmar Gençlik Kulübü tarafından "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temalı Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Ömer Faruk Kaya'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinliğe öğrenciler ilgi gösterdiler. Ses sanatçısı Yakup Kazak'ın seslendirdiği ilahi ve ezgilerin ardından Araştırmacı-Yazar M. Ali Ortaç katılımcılara hitap etti.

İnsanlığın hak ve adalete muhtaç olduğunu belirten Ortaç, bugün yaşanan zulümlerin temelinde adaletsizliğin olduğunu söyledi.

Ortaç, "Bugün İslam âleminin kanı akıtılıyor. Günlerce kilometre öteden zalimler geliyor, üzerimize bombalar yağdırıyor. Aramıza fitneleri koyuyorlar, bizi birbirimize kırdırıyorlar ve haksızlıklar, adaletsizlikler İslam coğrafyasının hemen hemen her tarafına yayılmış durumda. Allah Resulü ve ondan önce gönderilen bütün peygamberler de zaten hak ve adalet çağrısını oluşturmak için gönderilmiştir. Cahiliye dönemindeki sorun, problem ve huzursuzlukların temelinde adaletsizlik vardı.  Bugün de bahsettiğimiz haksızlıklar ve zulümlerin temelinde adaletsizlik var." dedi.

"Hak ve adalet mücadelesini vermek boynumuzun borcudur"

İslam ümmetinin, söz konusu sorunlar nedeniyle ilk önce hak mücadelesinde bulunmaları gerektiğine değinen Ortaç, sözlerine şöyle devam etti: "Güç hâkimiyetinin mücadelesini vermemiz lazımdır. O gün Peygamber Efendimize yardım eden ashabı vardı. Peki, bugün tekrardan hak ve adalet hâkimiyeti, haksızlık ve zulümlerin karşısında durmak için ashap mı dirilecek? Tekrar Hz. Muhammed'in gönderileceğini mi bekliyoruz? Onlar imtihanlarını yüzlerinin akıyla başları dik bir şekilde verdiler. Bugün biz o imtihanı yaşıyoruz. Bizler o sorumluluğu yüklenmişiz. Gönlümüzdeki imandan, elimizdeki Kuran'dan, rehberimiz Hz. Muhammed'den dolayı İslam'ın anlayışına göre hak ve adalet mücadelesini vermek boynumuzun borcudur. Özellikle sizin gibi gençlerin sorumluluğu kat kat fazladır. Sizin gibi ilim tahsil eden gençlerin sorumluluğu sıradan bir insanınkinden daha fazladır."

"Bütün insanlığın hak ve adalete ihtiyacı var"

Yaşanan en büyük problemlerden birinin bilginin pratiğe dönüşmemesi olduğunu sözlerine ekleyen Ortaç, "Hz. Muhammed'den, onun hak mücadelesinden ve Allah'ın emirlerinden haberdar olanlar var. Bu insanların Allah ve Resulünden haberdar olmayan insanlarla yaşantısının bir olmaması lazım. Herhalde Allah'a verecekleri hesap da aynı değildir. Bugün çok şey biliyoruz. Belki bugün bir kısmımız ashaptan daha çok şey biliyor ama problem bildiklerimizi yaşamamak. Yaşamıyoruz. Bugün sadece ümmet-i Muhammed'in mi hak ve adalete ihtiyacı var? Bugün bütün insanlığın hak ve adalete ihtiyacı var. Tıpkı Hz. Muhammed döneminde hak ve adalete ihtiyaçları olduğu gibi. O gün Müslümanlar cesur ve güçlü oldukları için bütün dünyaya adalet dağıtma imkânlarına sahipti. Bugün ise biz adalete muhtaç durumdayız." ifadelerini kullandı.

Seslendirilen şiir ve ilahilerle devam eden etkinlik, dua ile sona erdi. (Yusuf Bingöl-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

2017-05-19 20:21:42

Peygamber Sevdalıları Platformunun Türkiye genelinde düzenlediği “Kutlu Doğum Şiir ve Makale Yarışması” kapsamında Gaziantep’ten katılıp dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

2017-05-18 22:57:20

Peygamber Sevdalıları Platformu, Ardahan’ da Kutlu Doğum etkinliği düzenledi.

TÜM HABERLER

Van’da yol genişletme ve kaldırım çalışması

Van Büyükşehir Belediyesi, kentin ulaşımını rahatlatmak amacıyla merkezde bulunan Şerefiye Caddesi'nde bölünmüş yol çalışmasına başladı.

Ebu Merzuk: Amerika İsrail'in işgaline ortaktır

Hamas Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, ABD'nin İsrail'in işgaline ortak olduğunu, işgal rejimini Filistin halkına karşı para ve silahla desteklediğini söyledi.

"İslamofobik nefret suçlarının ilkokullara kadar inmiş olması endişe vericidir"

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen "Yurtdışı Din Hizmetleri" konferansında konuşan Mehmet Görmez, "İslamofobik nefret suçlarının ilkokullara kadar inmiş olması endişe vericidir"

Gaziantep’te gazetecilere eğitim

Gaziantep’te gazetecilere yönelik grafik tasarım ve sayfa düzeni, haber yazım tekniği ile kamera ve fotoğraf çekim teknikleri konularında eğitim verilecek.

"Hayırseverlerden uzanacak bir yardım eli bekliyoruz"

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde tek gözlü odada yaşayan 5 kişilik aile kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor.
TÜM HABERLER
Kod Center