A A A

"Olası bir depremde Bursa'da 22 bin bina yıkılacak"

Eklenme : 2017-04-22 15:12

BURSA - İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, olası bir depremde Bursa'daki 22 bin binanın yıkılacağını söyledi.

Bursa'daki dönüşüm çalışmalarını Kentsel Dönüşüm Forumu'nda değerlendiren İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, yüzde 65'i birinci derece deprem bölgesinde bulunan Türkiye'de kentlerin geleneksel yapı anlayışı ve denetimsizlik nedeniyle yaşanamaz hale geldiğini ifade etti.

Yık-yap şeklindeki kentsel dönüşüm algısının doğru olmadığını söyleyen Albayrak, dönüşümün kent yenileme ve canlandırma çalışmalarını da içermesi gerektiğini belirtti.

Marmara Depremi'nin 20 binden fazla can kaybına yol açtığını, yüzde 15 oranında milli gelir kaybına sebep olduğunu hatırlatan Albayrak, "Bursa özeline baktığımızda olası bir depremde yapı stokunun yaklaşık yüzde 6 ile 12'sinin deprem anında çökeceği varsayılmalıdır. Bu da ortalama 22 bin binanın yıkılması anlamına geliyor. Bu sonucu geçmiş depremlerde geleneksel yapı karakterimizin davranışları ortaya koymaktadır ve istatistiki bir sonuçtur." dedi.

İnsan hayatının maddi bir karşılığı olmayacağını ve oluşabilecek can kayıplarını hayal dahi etmek istemediğini ifade eden Albayrak, acil ihtiyaç olarak nitelendirdiği kentsel dönüşüm için neler yapılması gerektiğiyle ilgili şunları söyledi:

"Kentsel dönüşümün yık-yap anlayışından çıkması gerekmektedir. Güçlendirme kavramı ön plana çıkartılmalıdır. Zira tüm binalarımızı yıkmak ve yeniden yapmak yerine güçlendirerek depreme dayanıklı hale getirebiliriz. Bu şekilde deprem açısından birer çöküntü alanı olan kentimizin büyük bölümünü dönüştürebiliriz. Ülkemizin ekonomik durumu göz önüne alındığında yüzde 60 daha az maliyetli olan güçlendirme çalışmalarına öncelik verilmelidir. Mevcut 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası herhangi bir envanter çalışmasını kapsamamaktadır. Deprem yönetmeliği de hızlı değerlendirme teknikleri içermiyor. Bu nedenle hızlı değerlendirme alanında bilimsel olarak hazırlanan yeni bir yasaya ihtiyaç var." (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kur'an-ı Kerim öğrenen miniklere diploma verildi

Kur'an-ı Kerim öğrenen miniklere diploma verildi

2017-05-26 15:48:15

Mardin'de Kur'an kurslarında eğitim gören 4-6 yaş arasındaki çocuklara diploma verildi.

Batman'da 5 kişi PKK'den gözaltına alındı

Batman'da 5 kişi PKK'den gözaltına alındı

2017-05-26 15:41:13

Batman'da PKK adına çeşitli faaliyetlerde bulunan 5 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi.

"Genç Hatipler Minberde" yarışmasının finali yapıldı

2017-05-26 15:30:14

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye geneli düzenlenen "Genç Hatipler Minberde" hutbe okuma yarışmasının finali Bingöl'de yapıldı.

TÜM HABERLER

Muş “Kardeşlik turnuvası” final maçı oynandı

HÜDA PAR Muş Gençlik Kolları tarafından gençler arasında düzenlenen “Kardeşlik turnuvası” sona erdi.

"Yapılmak istenen İslam ülkelerini birbiriyle savaştırmaktır"

ABD Başkanı Trump'ın Suudi Arabistan ziyaretini değerlendiren Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, ABD'nin 'Arap NATO'su oluşturmaya çalıştığı, bununla da İslam ülkelerinin birbirleriyle savaştırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Mardin'de "Öğrenme Şenlikleri" başladı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Öğrenme Şenlikleri" etkinliği düzenlenen açılışın ardından başladı.

Mardin’de "El Hijyeni" eğitimi verildi

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık çalışanlarına "El Hijyeni" eğitimi verildi.

Ramazan’da beslenme tavsiyeleri

Batman Halk Sağlığı Müdürlüğü Ramazan’da sağlıklı ve yeterli beslenmenin önemine dikkat çekerek önemli tavsiyelerde bulundu.
TÜM HABERLER
Kod Center