A A A

"Güven içinde yaşamak istiyorsak Peygamber Efendimizin yaşantısını örnek almalıyız"

Eklenme : 2017-04-21 19:18

DİYARBAKIR - Diyarbakır merkez Yenişehir ilçe Belediyesi tarafından Kutlu Doğum programı gerçekleştirildi.

Yenişehir Belediyesi tarafından ‘İnsanlık insana emanet' temasıyla Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezinde Kutlu Doğum programı gerçekleştirildi.

Diyarbakır Dini Yüksek İktisas Eğitim Merkezi Müdürü Fatih Çakmaktaş'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlik, İl Müftülüğüne bağlı İlahi Nağmeler Korosu ve ilkokul çocuklarının seslendirdiği ilahiler ile devam etti.

Daha sonra bir konuşma yapan Yenişehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdür Vekili Semra Çiftçi, Asr-ı Saadet'teki gibi huzur ve güven içinde yaşamanın yolunun Hz Muhammed'in hayatının, mesajının tahkik edilmesinden geçtiğini söyledi.

Çiftçi, "O âlemlere rahmet olarak gönderilmiş güvenilir ve emin bir peygamberdir. Tarih boyunca nice âlimler, evliyalar, mütefekkirler, şairler onun evrensel mesajını vermeye çalışmış, dilinin döndüğü kadar onu anlatmaya gayret etmiş, onun hakkında ciltler dolusu kitaplar yazmıştır." dedi.

Dünyanın her yerinde kan ve gözyaşının, her türlü kötülüğün, zulmün, ihanet ve şiddetin olduğuna değinen Çiftçi, şunları söyledi:

"Bu itibarla Peygamber Efendimizin getirdiği sevgiye, saygıya, barışa; merhamet, şefkat, birlik ve beraberliğe, insanlığa güven veren mesajlara tüm dünya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu etkinlikler, yüce dinimizi gençlerimize, toplumumuza ve yabancılara Müslüman olanlar ve olmayanlara en iyi şekilde tanıtılması anlatılması benimsetilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. İman, ibadet, ahlak, esaslarını kapsayan yüce dinimizin kurallarının uygulanabilirliğini, şekilde değil; imanla, içten ve gönülden uygulanıyor olması toplumun birliğini, beraberliğini, geleceğimizi kurtarması bakımından çok önemlidir. Toplum olarak bizler Asr-ı Saadetteki gibi huzur ve güven içinde yaşamak istiyorsak peygamber efendimizin hayatını, mesajlarını tahkik etmeli ve yaşantısını örnek almalıyız."

Etkinliğe katılan Yenişehir İlçe Müftüsü Şevket Dilmaç, Hz Muhammed'in her haliyle örnek bir kişilik teşkil ettiğini söyledi.

Dilmaç, "O, gerçekten hayatı boyunca çok büyük işler başarmıştır. Onun hayatından örnek alacağımız çok şey vardır. O, şu dünya hayatını her haliyle adeta numune olsun diye yaşamıştır. Ailenin geçimini sağlayan bir baba, bir eş, bir komşu, bir arkadaş idi. Bazen Mekkeli müşriklerin zulmüne maruz kalan bir mazlum, bazen o günkü devletlere ültimatom veren bir devlet başkanı, zaman zaman muzaffer olan bir komutandı." şeklinde konuştu. (Abdurrahman Tetik, Emrah Deniz-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

2017-06-25 12:56:58

İLKHA, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından bu yıl yüzlerce merkezde düzenlenen ve her biri büyük coşkuya sahne olan Kutlu Doğum etkinliklerinin video çekimlerinin tamamını paylaştı.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜM HABERLER

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

Mardin Kızıltepe Belediyesi ile ilçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu yaz Kur'an kursu kapanış programında mezun olan 15 kız çocuğa taç giydirildi.

Tüketici hakem heyeti bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi

Şanlıurfa ve Adıyaman il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin başkan, üye ve raportörlerine yönelik bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.

"Sağlık sektöründe Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler gelişiyor"

İran'da düzenlenen Sağlık Turizmi Hizmet Sektöründe Uzmanlar Sempozyumu'na katılan İranlı ve Türkiyeli yetkililer, sağlık sektöründe iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirttiler.

Gaziantep’te işitme engelliler umre ödüllü sınavda ter döktü

Gaziantep’te Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından işitme engellilere yönelik umre ödüllü bilgi yarışması düzenlendi.

"Sorunlarımız belediye tarafından biliniyor ama ilgilenen yok"

Bingöl'ün merkeze bağlı Gözer Mahallesi'nde yaşayanlar, su temini, yol yapımı ve çöplerin toplanması gibi hususlarda sorun yaşadıklarını ancak kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini belirtiyor.
TÜM HABERLER