A A A

"Müslümanların modeli hak ve adalet rehberi Hz. Muhammed'dir"

Eklenme : 2017-04-21 14:26

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olmaları gerektiği vurgulandı.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Akçakale'de Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

"Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temalı etkinlik, futbol sahasında gerçekleştirildi. Cebrail Dedeoğlu tarafından okunan Kur'an-ı Kerim'le başlayan etkinlik, seslendirilen Mevlid-i Şerifle devam etti.

Programa siyasi parti temsilcileri ve birçok STK'nın yanı sıra ülkelerindeki savaştan kaçarak Akçakale'ye göç eden Suriyeliler de katıldı.

Sanatçı Nezir Güler ve Şanlıurfa Kardeşler İlahi Grubunun seslendirdiği ilahiler büyük beğeni toplarken katılımcılar nakaratlara hep birlikte eşlik etti.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Nihat Çam Hoca, Allah resulü döneminde olan ve başka beldelerden gelip Mekke'ye yerleşen Suheyb-i Rumî, Selmanıı Farisî, Enes bin Nadr gibi sahabelerden örnekler vererek Hz. Muhammed'in onları bağrına basmasını anlattı.

Çam, Müslüman kadınların da Hz. Meryem'i, Hz. Hatice'yi, Hz. Fatıma'yı örnek almalarını ve gayrı İslami yayın yapan TV dizilerinden uzak durmalarını ve evlilik programlarının izlememeleri gerektiğini vurguladı.

Çam, Müslümanların kendi aralarında birlik beraberliği tesis etmeleri gerektiğinin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Allah Resulü, 'Cennete gitmek istemeyenler benim önderliğimi, rehberliğimi bırakıp da başka önderler peşinden gidenlerdir.' demiştir. Tarih tekerrür ediyor. Bugün yaşamış olduğumuz coğrafyada biri Kürt, biri Türk, biri Arap'ım diyor. Oysa rengimiz, dilimiz ne olursa olsun bizi bir araya getiren bayrak, tevhit bayrağıdır. Biz, İslam bayrağı altında bir arada bulunursak küfür bize hiçbir zaman zarar veremeyecektir. İslam birliğini kendi aramızda tesis ederek, Allah için bir araya gelen insanlardan olmalıyız. Bunu yaptığımız takdirde Allah Teâlâ imanımızı kâmil edecektir."

Hz. Muhammed'in, nübüvvetini kabul etmeyen müşrikler tarafından da güvenilir olarak anıldığını hatırlatan Çam, "Ne kadar yetimlik varsa yaşadı. Ne kadar fakirlik varsa ona verilmişti. Allah, onu toplumu içerisinde terbiye etmek istedi. Faizci, kumarcı, içkici ve zalim toplum, Allah Resulüne Muhammed-ül Emîn diyorlardı. Allah Teâlâ onu peygamber olarak görevlendirdiği zaman emin olan Muhammed'e 'mecnun' dediler. Haşa, böyle vasfı yoktu. Peygamberliğini kabul etmedikleri halde hiçbir zaman ona 'Zulüm ediyorsun, yalan söylüyorsun.' diyemediler." ifadelerini kullandı.

"Allah'la dost olmadığımız sürece hiçbir sorunumuz çözülmeyecektir"
Bugünkü sorunların temel kaynağının İslam'dan uzak bir hayat yaşanmasından kaynaklandığına işaret eden Çam, sözlerini şöyle tamamladı: "Hak ve hukuktan uzaklaşmamızın nedeni Allah ve Resulünden uzaklaştığımız içindir. Bugün neden barış gelmiyor, neden bu kadar küslük var? Çünkü Kur'an'ı terk ettiğimiz içindir. Allah'la dost olmadığımız sürece hiçbir sorunumuz çözülmeyecektir. Onun için mutlaka Allah ile Kur'an ve dinimizle dost olmalıyız." dedi.

Programda Arapça ve Türkçe şiirler okundu. Şanlıurfa'dan Kutlu Doğum Şiir Yarışması'nda birinci olan Selim Tekbalık adlı çocuk,  okuduğu şiirle katılımcıları duygulandırdı.

Program, seslendirilen ilahilerin ardından Murat Geçvan Hocanın okuduğu duayla sona erdi. (İbrahim Yılmaz-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bursa'da Kutlu Doğum coşkusu

Bursa'da Kutlu Doğum coşkusu

2017-04-30 22:56:37

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Bursa'da Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Yurt dışından gelen katılımcılar Kutlu Doğum etkinliğini değerlendirdi

Yurt dışından gelen katılımcılar Kutlu Doğum etkinliğini değerlendirdi

2017-04-30 22:13:18

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinin İslam’ın eski zaferlerini hatırlattığını ifade eden etkinliğe yurt dışından katılım gösteren siyasetçi ve âlimler, İslam ümmetinin kurtuluşunun Hz Muhammed'in mesajını anlamaktan geçtiğini belirttiler

"Peygambersiz hayatın peşinde adalet arayanlar girdaba düştü"

2017-04-30 21:37:17

Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Başkanı Adnan Akgönül, Hz. Muhammed'in içinde olmayan bir hayatın peşinde hak ve adalet arayanların ne tür bir girdaba düştüklerine tarihin tanıklık ettiğini söyledi.

TÜM HABERLER

"Peygambersiz hayatın peşinde adalet arayanlar girdaba düştü"

Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Başkanı Adnan Akgönül, Hz. Muhammed'in içinde olmayan bir hayatın peşinde hak ve adalet arayanların ne tür bir girdaba düştüklerine tarihin tanıklık ettiğini söyledi.

"Eğer dünyaya adalet götüreceksek mutlaka güçlü olmalıyız"

Peygamber Sevdalıları Platformu Van Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde dünyaya hak ve adaletin tahsis edilmesi için güçlü olmanın önemine vurgu yapıldı.

Âlimlerden Kutlu Doğum etkinliği değerlendirmesi

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğini değerlendiren âlimler, bu tür etkinliklerin vahdete zemin hazırladığını ifade ederek, İttihad’ın Hz Muhammed'in aşkı etrafında toplanmakla olacağını belirttiler.

"Kutlu Doğum her sene bir irfan ziyafetine dönüşmektedir"

Batman'da Şeyh Muhammed El Haznevi Camii Erkek Kur'an Kursu tarafından gerçekleştirilen Kutlu Doğum programında, Kutlu Doğum etkinliklerinin her yıl bir irfan ziyaretine dönüştüğü belirtildi.

"Beklentimiz Selahattin’in torunlarının tekrar buradan çıkmasıdır"

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğini değerlendiren Lübnan İslami Tevhit Hareketi Lideri Şeyh Bilal, beklentilerinin tekrardan Selahattin’in torunlarının bu topraklardan çıkması olduğunu söyledi.
TÜM HABERLER
Kod Center