A A A

"Müslümanların modeli hak ve adalet rehberi Hz. Muhammed'dir"

Eklenme : 2017-04-21 14:26

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olmaları gerektiği vurgulandı.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Akçakale'de Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

"Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temalı etkinlik, futbol sahasında gerçekleştirildi. Cebrail Dedeoğlu tarafından okunan Kur'an-ı Kerim'le başlayan etkinlik, seslendirilen Mevlid-i Şerifle devam etti.

Programa siyasi parti temsilcileri ve birçok STK'nın yanı sıra ülkelerindeki savaştan kaçarak Akçakale'ye göç eden Suriyeliler de katıldı.

Sanatçı Nezir Güler ve Şanlıurfa Kardeşler İlahi Grubunun seslendirdiği ilahiler büyük beğeni toplarken katılımcılar nakaratlara hep birlikte eşlik etti.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Nihat Çam Hoca, Allah resulü döneminde olan ve başka beldelerden gelip Mekke'ye yerleşen Suheyb-i Rumî, Selmanıı Farisî, Enes bin Nadr gibi sahabelerden örnekler vererek Hz. Muhammed'in onları bağrına basmasını anlattı.

Çam, Müslüman kadınların da Hz. Meryem'i, Hz. Hatice'yi, Hz. Fatıma'yı örnek almalarını ve gayrı İslami yayın yapan TV dizilerinden uzak durmalarını ve evlilik programlarının izlememeleri gerektiğini vurguladı.

Çam, Müslümanların kendi aralarında birlik beraberliği tesis etmeleri gerektiğinin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Allah Resulü, 'Cennete gitmek istemeyenler benim önderliğimi, rehberliğimi bırakıp da başka önderler peşinden gidenlerdir.' demiştir. Tarih tekerrür ediyor. Bugün yaşamış olduğumuz coğrafyada biri Kürt, biri Türk, biri Arap'ım diyor. Oysa rengimiz, dilimiz ne olursa olsun bizi bir araya getiren bayrak, tevhit bayrağıdır. Biz, İslam bayrağı altında bir arada bulunursak küfür bize hiçbir zaman zarar veremeyecektir. İslam birliğini kendi aramızda tesis ederek, Allah için bir araya gelen insanlardan olmalıyız. Bunu yaptığımız takdirde Allah Teâlâ imanımızı kâmil edecektir."

Hz. Muhammed'in, nübüvvetini kabul etmeyen müşrikler tarafından da güvenilir olarak anıldığını hatırlatan Çam, "Ne kadar yetimlik varsa yaşadı. Ne kadar fakirlik varsa ona verilmişti. Allah, onu toplumu içerisinde terbiye etmek istedi. Faizci, kumarcı, içkici ve zalim toplum, Allah Resulüne Muhammed-ül Emîn diyorlardı. Allah Teâlâ onu peygamber olarak görevlendirdiği zaman emin olan Muhammed'e 'mecnun' dediler. Haşa, böyle vasfı yoktu. Peygamberliğini kabul etmedikleri halde hiçbir zaman ona 'Zulüm ediyorsun, yalan söylüyorsun.' diyemediler." ifadelerini kullandı.

"Allah'la dost olmadığımız sürece hiçbir sorunumuz çözülmeyecektir"
Bugünkü sorunların temel kaynağının İslam'dan uzak bir hayat yaşanmasından kaynaklandığına işaret eden Çam, sözlerini şöyle tamamladı: "Hak ve hukuktan uzaklaşmamızın nedeni Allah ve Resulünden uzaklaştığımız içindir. Bugün neden barış gelmiyor, neden bu kadar küslük var? Çünkü Kur'an'ı terk ettiğimiz içindir. Allah'la dost olmadığımız sürece hiçbir sorunumuz çözülmeyecektir. Onun için mutlaka Allah ile Kur'an ve dinimizle dost olmalıyız." dedi.

Programda Arapça ve Türkçe şiirler okundu. Şanlıurfa'dan Kutlu Doğum Şiir Yarışması'nda birinci olan Selim Tekbalık adlı çocuk, okuduğu şiirle katılımcıları duygulandırdı.

Program, seslendirilen ilahilerin ardından Murat Geçvan Hocanın okuduğu duayla sona erdi. (İbrahim Yılmaz-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

2017-06-25 12:56:58

İLKHA, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından bu yıl yüzlerce merkezde düzenlenen ve her biri büyük coşkuya sahne olan Kutlu Doğum etkinliklerinin video çekimlerinin tamamını paylaştı.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER