A A A

"İslam bize kardeşliği ve adaleti öğretmiştir"

Eklenme : 2017-04-19 14:37

MALATYA - Malatya'nın Kale ilçesine bağlı Kıyıcak köyünde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, İslam dininin Müslümanlara kardeşlik, barış ve adaleti öğrettiği vurgulandı.

Peygamber Sevdalıları Platformu Malatya Koordinatörlüğü tarafından Kale ilçesine bağlı Kıyıcak köyünde "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temalı Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Kıyıcak Camii'nin önünde başlayan etkinlik, yoğun yağış nedeniyle cami içerisinde devam etti.

Hafız Mehmet Taş'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlik, ses sanatçıları tarafından mevlidi şerif, ilahi ve ezgilerin okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan bölgenin kanaat önderlerinden Erkan Dönmez, Müslümanlar açısından kardeşliğin oldukça önemli olduğunu söyledi.

Dönmez, "'Kendiniz için istediğinizi kardeşiniz için de istemedikçe gerçek manada iman etmiş olmazsınız.' hadisi şerifi bize iman etmenin kardeşlikten geçtiğini belirtiyor. İslam'da en önemli müesseselerden biri kardeşlik müessesesinin kurulmasıdır. Allah Resulünün bize emanet olarak bırakmış olduğu bu yolda kardeşlik müessesesinin kurulmasıdır. Medine'ye hicret ettikten sonra yaptığı ilk işlerden biri de Müslümanları kardeş yapmasıdır. İlk defa hür olanlar ile köleleri kardeş yaptı, Müslümanları birbirine bağladı." dedi.

Müslümanların birbirleriyle kardeş olmaları gerektiğini vurgulayan Dönmez, "Bizim de birbirimize bağlanmamız için kardeş olmamız lazımdır. Cahiliye döneminin kadınlara değer vermediğini, kadınların toplumda dışlandığını hepimiz biliyoruz. Ancak Allah Resulünün getirdiği değerler kadını yüceltti. Hala, teyze, eş, bacı yaptı. Kadınları da birbirlerine kardeş yaptı. Kadınlar toplumun yarısıdır. Diğer yarısı da toplumu eğitendir. İşte bu yüzden İslam'ın bize getirisi sadece namaz, oruç, hac, zekât olmamıştır. Bize kardeşliği, barışı ve adaleti öğretmiştir." şeklinde konuştu.

Kutlu Doğum etkinliği seslendirilen ilahilerin ardından yapılan dua ile son buldu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

2017-06-25 12:56:58

İLKHA, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından bu yıl yüzlerce merkezde düzenlenen ve her biri büyük coşkuya sahne olan Kutlu Doğum etkinliklerinin video çekimlerinin tamamını paylaştı.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER