A A A

Vanlılar referandum sonucunu değerlendirdi

Eklenme : 2017-04-18 22:34

VAN - Referandum sonuçlarını değerlendiren Vanlılar, bölge halkının elinden geleni yaptığını belirterek, bundan sonra halkın taleplerinin dinlenmesini istediler.

Vanlılar referandum sonucunu değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni getiren anayasa değişikliği için 16 Nisan'da sandık başına giderek oy kullanan Vanlılar, referandum sonuçlarını ve bundan sonraki süreçte beklentilerini İLKHA’ya değerlendirdi.

Halkoylamasına katılım oranının yüzde 75,6 olduğ Van'da 'evet' oyları yüzde 42,7'de kalırken, 'hayır' oyları yüzde 57,3 oldu. 13 ilçe içerisinde Gevaş, Gürpınar ve Bahçesaray'da 'evet' oyu çıkarken, geriye kalan 10 ilçede ise 'hayır' oyu daha fazlaydı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni getiren anayasa değişikliğinin hayırlı olması temennisinde bulunan Van halkı, batı bölgelerinde kaybedilen 'evet' oylarının Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde çıktığını ve bu vesileyle bundan sonraki süreçte bölge halkının taleplerinin yerine getirilmesini istediler.

"Bölgemizde HDP'nin oylarında büyük bir düşüş var"

Halkoylaması sonucuyla bölgede HDP'nin oylarında bir düşüş olduğuna dikkat çeken Yusuf Oktuay,  "Seçim sonuçlarına baktığımız zaman Türkiye geneli yüzde 51'lik bir sonuçla referandumdan 'evet' çıktı. Bu tüm ülkeye hayırlı olsun. Bölgemizde HDP'nin oylarında büyük bir düşüş var. Bu da Kürt halkının gerçekleri görme nezdinde bir uyanış olduğu vesilesidir ve inşallah bu şekilde devam eder. Tabi bunu batının da görmesi lazımdır. Batı bölgelerinde kaybedilen oylar, doğudaki 'evet' oyları sayesinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş olacaktır." dedi.

"Evet sonucunu sağlayan yer doğu bölgesidir"

Genel olarak 'evet' oylarının artış gösterdiği doğu ve güneydoğu bölgelerine yatırım ve iş imkânlarının sağlanması gerektiğini ifade eden Oktuay, "Artık coğrafyamızda yeni yatırımların, yeni iş imkânlarının artırılması gerektiğine inanıyorum. Umarım yeni başkan olacaklar ve yahut iktidardakiler doğu bölgesinin bu potansiyelini görmüş olurlar. Seçim sonucunu doğu bölgeleri belirledi. Batı bölgelerinde 'hayır' oyu fazla çıkarken, doğuda 'hayır' oyuna olan destek azaldı ve 'evet' oyları arttı. Bu bağlamada 'evet' oyunu sağlayan yer doğu bölgesidir." şeklinde konuştu.

Referandum sonucunun hayırlı olması temennisinde bulunan Mehmet Sıdık Ergül ise bundan sonraki gelişmelerin iyi olacağına inandığını söyledi.

Şabettin Uçar da seçim sonucunun hayırlı olmasını dileyerek, hükümetin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi halkının yaptığı fedakârlıkları unutmaması gerektiğini dile getirdi.

Referandum sonucu ile birlikte Kürt meselesinin çözümü noktasında adımların atılması gerektiğini ifade eden Arif Yıldırım Çakar, "Yüzde 48 'hayır' bloğunu görmezden gelmesinler. Bu noktada bunların ciddiye alınması gerekiyor. Doğu bölgesi acı çekmiş bir bölgedir. Bu yüzden doğuya el atılması lazımdır. OHAL'in bir an önce kaldırılması lazım. Önemli olan insanların nefes alması ve bu akan kanın durmasıdır. İşsizlik Türkiye'nin temel sorunudur. Özellikle bölgenin de temel sorunu Kürt sorunudur. Bu sorunun da bir an önce halledilmesi lazımdır." diye konuştu.

Referandum sonuçlarını olumlu değerlendiren Tacettin Yıldız, sorunların bundan sonra çözülmesini temenni ederken, Abdulbari Akçi de adaletin hükümetin elinde olduğunu savunarak, adalet beklediğini söyledi.

Bundan sonra bölgeye yatırım yapılmasını ve işsizliğin önüne geçilmesini isteyen Mehmet Nuri Tekin ise "Hayır çıkmasını istiyordum ama çıkmadı. Referandum sonucunun hayır getirmesini istiyorum. Bu sonuçlardan sonra bölgede yatırım yapılsın." diye belirtti. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Emniyetten milletvekiline suikast girişimi açıklaması

Emniyetten milletvekiline suikast girişimi açıklaması

2017-06-28 10:55:05

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü, Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'a suikast hazırlığı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan PKK'lilerin, asker ve polise yönelik de eylem hazırlığında olduklarını belirtti.

Ergani Barajı'nda çalışmalar sürüyor

Ergani Barajı'nda çalışmalar sürüyor

2017-06-28 10:26:10

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır'da inşa edilen Ergani Barajı'nda çalışmalar devam ediyor.

Facebook kullananların sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook kullananların sayısı 2 milyara ulaştı

2017-06-28 09:04:25

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, bu sosyal platformu kullananların sayısının 2 milyara ulaştığını açıkladı.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR’dan kapsamlı bayram ziyaretleri

HÜDA PAR Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar ve beraberindeki partili heyet tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla kapsamlı ev ziyaretleri gerçekleştirildi.

“Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur”

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Batman İl Başkanlığı binasında partililer ve halkla bir araya gelerek bayramlaştı. Yapıcıoğlu, “Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur" dedi.

HÜDA PAR'dan Midyat'ta bayramlaşma programı

HÜDA PAR Midyat ilçe teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenledi.

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Kalesi Piknik Alanı’nda kitlesel bayramlaşma töreni düzenlendi.

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

Şırnak'ın Uludere ilçesinde üs bölgesine yemek götüren askeri araca PKK tarafından düzenlenen saldırıda 3 asker hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER