A A A

Vanlılar referandum sonucunu değerlendirdi

Eklenme : 2017-04-18 22:34

VAN - Referandum sonuçlarını değerlendiren Vanlılar, bölge halkının elinden geleni yaptığını belirterek, bundan sonra halkın taleplerinin dinlenmesini istediler.

Vanlılar referandum sonucunu değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni getiren anayasa değişikliği için 16 Nisan'da sandık başına giderek oy kullanan Vanlılar, referandum sonuçlarını ve bundan sonraki süreçte beklentilerini İLKHA'ya değerlendirdi.

Halkoylamasına katılım oranının yüzde 75,6 olduğ Van'da 'evet' oyları yüzde 42,7'de kalırken, 'hayır' oyları yüzde 57,3 oldu. 13 ilçe içerisinde Gevaş, Gürpınar ve Bahçesaray'da 'evet' oyu çıkarken, geriye kalan 10 ilçede ise 'hayır' oyu daha fazlaydı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni getiren anayasa değişikliğinin hayırlı olması temennisinde bulunan Van halkı, batı bölgelerinde kaybedilen 'evet' oylarının Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde çıktığını ve bu vesileyle bundan sonraki süreçte bölge halkının taleplerinin yerine getirilmesini istediler.

"Bölgemizde HDP'nin oylarında büyük bir düşüş var"

Halkoylaması sonucuyla bölgede HDP'nin oylarında bir düşüş olduğuna dikkat çeken Yusuf Oktuay, "Seçim sonuçlarına baktığımız zaman Türkiye geneli yüzde 51'lik bir sonuçla referandumdan 'evet' çıktı. Bu tüm ülkeye hayırlı olsun. Bölgemizde HDP'nin oylarında büyük bir düşüş var. Bu da Kürt halkının gerçekleri görme nezdinde bir uyanış olduğu vesilesidir ve inşallah bu şekilde devam eder. Tabi bunu batının da görmesi lazımdır. Batı bölgelerinde kaybedilen oylar, doğudaki 'evet' oyları sayesinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş olacaktır." dedi.

"Evet sonucunu sağlayan yer doğu bölgesidir"

Genel olarak 'evet' oylarının artış gösterdiği doğu ve güneydoğu bölgelerine yatırım ve iş imkânlarının sağlanması gerektiğini ifade eden Oktuay, "Artık coğrafyamızda yeni yatırımların, yeni iş imkânlarının artırılması gerektiğine inanıyorum. Umarım yeni başkan olacaklar ve yahut iktidardakiler doğu bölgesinin bu potansiyelini görmüş olurlar. Seçim sonucunu doğu bölgeleri belirledi. Batı bölgelerinde 'hayır' oyu fazla çıkarken, doğuda 'hayır' oyuna olan destek azaldı ve 'evet' oyları arttı. Bu bağlamada 'evet' oyunu sağlayan yer doğu bölgesidir." şeklinde konuştu.

Referandum sonucunun hayırlı olması temennisinde bulunan Mehmet Sıdık Ergül ise bundan sonraki gelişmelerin iyi olacağına inandığını söyledi.

Şabettin Uçar da seçim sonucunun hayırlı olmasını dileyerek, hükümetin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi halkının yaptığı fedakârlıkları unutmaması gerektiğini dile getirdi.

Referandum sonucu ile birlikte Kürt meselesinin çözümü noktasında adımların atılması gerektiğini ifade eden Arif Yıldırım Çakar, "Yüzde 48 'hayır' bloğunu görmezden gelmesinler. Bu noktada bunların ciddiye alınması gerekiyor. Doğu bölgesi acı çekmiş bir bölgedir. Bu yüzden doğuya el atılması lazımdır. OHAL'in bir an önce kaldırılması lazım. önemli olan insanların nefes alması ve bu akan kanın durmasıdır. İşsizlik Türkiye'nin temel sorunudur. özellikle bölgenin de temel sorunu Kürt sorunudur. Bu sorunun da bir an önce halledilmesi lazımdır." diye konuştu.

Referandum sonuçlarını olumlu değerlendiren Tacettin Yıldız, sorunların bundan sonra çözülmesini temenni ederken, Abdulbari Akçi de adaletin hükümetin elinde olduğunu savunarak, adalet beklediğini söyledi.

Bundan sonra bölgeye yatırım yapılmasını ve işsizliğin önüne geçilmesini isteyen Mehmet Nuri Tekin ise "Hayır çıkmasını istiyordum ama çıkmadı. Referandum sonucunun hayır getirmesini istiyorum. Bu sonuçlardan sonra bölgede yatırım yapılsın." diye belirtti. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

2017-08-18 23:42:35

​Bitlis merkez ve Mardin ilinde FETÖ yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda doküman ele geçirildiği bildirildi.

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

2017-08-18 23:26:45

Kur'an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu.

Siirt’te  yaz Kur’an kursları sona erdi

Siirt’te yaz Kur’an kursları sona erdi

2017-08-18 22:17:11

​Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde başlatılan yaz Kur’an-ı Kerim kursları sona erdi.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER