A A A

"Evet" oyunun en fazla çıktığı Harran’ın seçim panoraması

Eklenme : 2017-04-17 14:11

ŞANLIURFA - Anayasa Değişikliği Halkoylamasında Türkiye genelinde en yüksek oy oranlarının çıktığı Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde, geçmiş seçimlerden bu yana AK Parti'nin, oylarını devamlı olarak yükseltmesi dikkat çekiyor.

Türkiye anayasa değişikliğini oylamak için sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre 'Evet' oyunun en yüksek çıktığı yer de belli oldu.

Daha önceki seçimlerde de AK Parti’ye yüksek oy oranlarının çıktığı Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde anayasa değişikliğine yüzde 96,8'lik oranla 'evet' oyu verildi. Harran’dan sonra en çok 'evet' alan yerlerin başında yüzde 95,23 oranıyla Şanlıurfa’ya bağlı Harran’a sınır komşu olan Akçakale ilçesi oldu.

Aşiretlerin güçlü olduğu bu iki ilçede daha çok Arap vatandaşlar yaşıyor. Bir zamanlar bölgede ortaya konulan projelerden dolayı Türk milliyetçiliğinin etkin olduğu bu iki ilçede seçim sonuçlarını;  genelde aşiretlerin kararı ya da yerel seçimlerde aday olan şahsın durumu belirliyor.

Aşiretlerin farklı siyasi tercihlerde bulunması oylara da açık bir şekilde yansıyabiliyor. Örneğin, 2015 Haziran seçimlerinde AK Parti yüzde 55 oy alırken, MHP ise yüzde 39 oy aldı. Fakat parti içi tercihleri başta olmak üzere değişik bazı sebeplerden dolayı MHP, Haziran seçimlerinde Harran ve Akçakale’de aldığı oylarının çoğunluğunu AK Parti’ye kaptırdı. 2015 1 Kasım seçimlerinde Harran, yüzde 55’ten yüzde 83’e yükselirken, bu sayı Akçakale’de yüzde 59’dan yüzde 89,5’e yükseldi.

Birçok partinin ayrı olarak seçimlere katıldığı Genel Seçimlerde tablo böyleyken tercih edilen adayların parti üstü görüldüğü 2014 Cumhurbaşkanlığı ve referandum seçimlerinde ise bu iki ilçede AK Parti lehine oyların tavan yaptığı görülüyor.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 27 bin 562 seçmeni olan Harran’da yüzde 92,42 oy çıkarken; 30 bin 468 seçmene sahip Akçakale'de ise bu oran yüzde 89,77 oldu.

Yeni anayasanın oylandığı 2017 referandum seçimlerinde ise bu iki ilçe yine birbirini takip ettiyse de birinciliği yine Harran aldı. Bu seçimlerde 36 bin 341 seçmene sahip Harran'da, oy kullanan 33 bin 995 seçmenin yüzde 96,8’i 'evet' diyerek Türkiye'de en fazla oy oranına sahip oldu. Harran'ın hemen ardından gelen Akçakale'de ise oy kullanan 42 bin 945 seçmenin yüzde 95,2'i 'evet' dedi.

AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, referandum öncesi kampanya çalışmaları süresince yoğun emek veren meclis üyelerine, parti teşkilatına ve tüm Harranlı seçmenlere ilçeye yüzde 98 evet oyu kazandırdıkları için teşekkür etti. (Osman Gülebak- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Emniyetten milletvekiline suikast girişimi açıklaması

Emniyetten milletvekiline suikast girişimi açıklaması

2017-06-28 10:55:05

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü, Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'a suikast hazırlığı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan PKK'lilerin, asker ve polise yönelik de eylem hazırlığında olduklarını belirtti.

Ergani Barajı'nda çalışmalar sürüyor

Ergani Barajı'nda çalışmalar sürüyor

2017-06-28 10:26:10

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır'da inşa edilen Ergani Barajı'nda çalışmalar devam ediyor.

Facebook kullananların sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook kullananların sayısı 2 milyara ulaştı

2017-06-28 09:04:25

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, bu sosyal platformu kullananların sayısının 2 milyara ulaştığını açıkladı.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR’dan kapsamlı bayram ziyaretleri

HÜDA PAR Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar ve beraberindeki partili heyet tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla kapsamlı ev ziyaretleri gerçekleştirildi.

“Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur”

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Batman İl Başkanlığı binasında partililer ve halkla bir araya gelerek bayramlaştı. Yapıcıoğlu, “Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur" dedi.

HÜDA PAR'dan Midyat'ta bayramlaşma programı

HÜDA PAR Midyat ilçe teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenledi.

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Kalesi Piknik Alanı’nda kitlesel bayramlaşma töreni düzenlendi.

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

Şırnak'ın Uludere ilçesinde üs bölgesine yemek götüren askeri araca PKK tarafından düzenlenen saldırıda 3 asker hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER