A A A

Seçmenler oy kullanmak için botlarla taşındı

Eklenme : 2017-04-16 13:27

SİİRT - Siirt'te referandum için oy kullanmak isteyen bazı seçmenler, botlarla Dicle Nehri'nin karşı kıyısına taşındılar.

Seçmenler oy kullanmak için botlarla taşındı

Siirt'te, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni içeren 18 maddelik anayasa değişikliği referandumu için Dicle Nehri'nin kıyısında kalan seçmenler, AFAD ekiplerinin desteğiyle oy kullanmak için botlarla karşı kıyıya geçirildiler.

Dicle Nehri'nin karşı kıyısında kalan merkeze bağlı Kayıklı, Güneşli ve Kelekçiler köylerinde tek ulaşım aracı olan kayıkların yağış nedeniyle su akıntısına kapılması nedeniyle bölgeye AFAD ekipleri seferber edildi.

Vatandaşların oy kullanmaları için seçim ve sandık güvenliği nedeniyle ulaşım sıkıntısı olan Kayıklı, Güneşli ve Kelekçiler köyleri için Ormanardı köyünde sandık kuruldu.

Köylüler su yükseldiği ve kayıkları akıntıya kapılıp gittiği için Siirt Valiliği Seçim Kriz Merkezinden yardım istediler. Yardım çağrısı üzerine Siirt ve Batman'dan AFAD ekipleri görevlendirilerek, yaklaşık 70 kişi botlarla Dicle Nehri'nden geçirilerek kendilerini bekleyen servislerin bulunduğu bölgeye ulaştırıldı.

Daha sonra Siirt Valiliği tarafından görevlendirilen servislerle Ormanardı köyüne geçen köylüler burada oylarını kullandıktan sonra aynı şekilde köylerine geri döndüler.

Kelekçi köyü muhtarı Hayrettin Ay, kayıklar akıntıya kapıldığı için başka ulaşım araçlarının olmadığını söyledi.

Oylarını kullanabilmeleri için destek istediklerini ve AFAD ekiplerinin yardımıyla oy kullanmaya gideceklerini belirten Ay, "Köyümüzün tek ulaşımı kayıkladır. Dün gece su yükselmesiyle kayıklarımız akıntıya kapıldı. Yaklaşık 3 kilometre aşağıda çobanlar tarafından yakalanıp bağlanmış ama getirme imkânımız olmadığı için jandarmadan yardım istedik." dedi.

Batman AFAD ekibinden Veysi Mehmetoğlu ise vatandaşları karşı kıyıya geçirmek için geldiklerine değindi. Referandum sürecinde bütün imkânları seferber ettiklerini ifade eden Mehmetoğlu, şunları söyledi: "Referandum sürecini yaşıyoruz. Halkımızın sandıklarda iradesini tecelli etmesi ve onların sandık başına gitmesi için karşı tarafta kalan köylerdeki seçmenler için bu tarafta sandık kuruldu ve bu tarafta oy kullanacaklar. Biz de AFAD olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Vatandaşları Kayıklı köyünden bu tarafa botlarla taşıyoruz."

Vatandaşlardan Abdullah Yağmahan ise AFAD ekiplerine teşekkür ederek, "Kayıklı köyünde kalıyorum. Ormanardı köyüne oy kullanmaya gideceğim. AFAD ekiplerinin desteğiyle geçtik. Köyümüze karayolu ile ulaşım çok zor olduğu için Dicle Nehri'ni kayıkla geçiyoruz. Kayıklarımız akıntıya kapılınca yardım istedik. Allah razı olsun, yardımımıza yetiştiler. Şimdi oyumuzu kullanmaya gideceğiz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Marmara Depremi'nin 18'inci yıldönümü

Marmara Depremi'nin 18'inci yıldönümü

2017-08-17 08:45:52

​17 Ağustos 1999 sabah 03.02'de merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan Marmara Depremi'nin üzerinden 18 yıl geçti.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-17 07:24:42

​Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, bazı illerde kuvvetli yağış olması bekleniyor.

Askerlerin üzerine yıldırım düştü: 2 yaralı

Askerlerin üzerine yıldırım düştü: 2 yaralı

2017-08-16 22:24:30

​Tunceli'de askerlerin üzerine yıldırım düşmesi soncu 2 askerin yaralandığı bildirildi.

TÜM HABERLER

Hasankeyf Kalesi ziyarete açılacak

​Hasankeyf’te incelemelerde bulunan Batman Valisi Ahmet Deniz, tehlike oluşturan alanların temizlenmesi ve güçlendirme çalışmalarından sonra kalenin yeniden turizme ve vatandaşların ziyaretine açılacağını söyledi.

Kredi kartlarının internetten alışverişe onay süresi uzatıldı

​Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi kart sahiplerinin onayı için verilen süre 31 Aralık'a kadar uzatıldı.

"Hiçbir iz olmamasına rağmen çalışmaları dikkatli yürütüyoruz"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı, iplik fabrikasında çıkan yangında kaybolan fabrika sahibiyle ilgili hiçbir iz olmamasına rağmen arama çalışmalarının dikkatle yürütüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran Genelkurmay Başkanı'nı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Genelkurmay Başkanı Bakıri’yi kabul etti.

AFAD'da Deprem Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı

Deprem Danışma Kurulu'nun 2017 yılı ikinci toplantısı, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın katılımıyla AFAD'da yapıldı.
TÜM HABERLER