A A A

Seçmenler oy kullanmak için botlarla taşındı

Eklenme : 2017-04-16 13:27

SİİRT - Siirt'te referandum için oy kullanmak isteyen bazı seçmenler, botlarla Dicle Nehri'nin karşı kıyısına taşındılar.

Seçmenler oy kullanmak için botlarla taşındı

Siirt'te, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni içeren 18 maddelik anayasa değişikliği referandumu için Dicle Nehri'nin kıyısında kalan seçmenler, AFAD ekiplerinin desteğiyle oy kullanmak için botlarla karşı kıyıya geçirildiler.

Dicle Nehri'nin karşı kıyısında kalan merkeze bağlı Kayıklı, Güneşli ve Kelekçiler köylerinde tek ulaşım aracı olan kayıkların yağış nedeniyle su akıntısına kapılması nedeniyle bölgeye AFAD ekipleri seferber edildi.

Vatandaşların oy kullanmaları için seçim ve sandık güvenliği nedeniyle ulaşım sıkıntısı olan Kayıklı, Güneşli ve Kelekçiler köyleri için Ormanardı köyünde sandık kuruldu.

Köylüler su yükseldiği ve kayıkları akıntıya kapılıp gittiği için Siirt Valiliği Seçim Kriz Merkezinden yardım istediler. Yardım çağrısı üzerine Siirt ve Batman'dan AFAD ekipleri görevlendirilerek, yaklaşık 70 kişi botlarla Dicle Nehri'nden geçirilerek kendilerini bekleyen servislerin bulunduğu bölgeye ulaştırıldı.

Daha sonra Siirt Valiliği tarafından görevlendirilen servislerle Ormanardı köyüne geçen köylüler burada oylarını kullandıktan sonra aynı şekilde köylerine geri döndüler.

Kelekçi köyü muhtarı Hayrettin Ay, kayıklar akıntıya kapıldığı için başka ulaşım araçlarının olmadığını söyledi.

Oylarını kullanabilmeleri için destek istediklerini ve AFAD ekiplerinin yardımıyla oy kullanmaya gideceklerini belirten Ay, "Köyümüzün tek ulaşımı kayıkladır. Dün gece su yükselmesiyle kayıklarımız akıntıya kapıldı. Yaklaşık 3 kilometre aşağıda çobanlar tarafından yakalanıp bağlanmış ama getirme imkânımız olmadığı için jandarmadan yardım istedik." dedi.

Batman AFAD ekibinden Veysi Mehmetoğlu ise vatandaşları karşı kıyıya geçirmek için geldiklerine değindi. Referandum sürecinde bütün imkânları seferber ettiklerini ifade eden Mehmetoğlu, şunları söyledi: "Referandum sürecini yaşıyoruz. Halkımızın sandıklarda iradesini tecelli etmesi ve onların sandık başına gitmesi için karşı tarafta kalan köylerdeki seçmenler için bu tarafta sandık kuruldu ve bu tarafta oy kullanacaklar. Biz de AFAD olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Vatandaşları Kayıklı köyünden bu tarafa botlarla taşıyoruz."

Vatandaşlardan Abdullah Yağmahan ise AFAD ekiplerine teşekkür ederek, "Kayıklı köyünde kalıyorum. Ormanardı köyüne oy kullanmaya gideceğim. AFAD ekiplerinin desteğiyle geçtik. Köyümüze karayolu ile ulaşım çok zor olduğu için Dicle Nehri'ni kayıkla geçiyoruz. Kayıklarımız akıntıya kapılınca yardım istedik. Allah razı olsun, yardımımıza yetiştiler. Şimdi oyumuzu kullanmaya gideceğiz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

2017-06-29 08:14:16

​Aydın Valiliğine atanan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger için veda yemeği verdi.

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

2017-06-29 07:32:59

Dışişleri Bakanlığı tarafından 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada'dan asker çekeceğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

12 akademisyen açığa alındı

12 akademisyen açığa alındı

2017-06-29 07:24:10

Bildiriye imza atma gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan 12 akademisyen açığa alındı.

TÜM HABERLER

ABD'nin Rakka'da düzenlediği saldırılarda 173 sivil hayatını kaybetti

​BM, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin Rakka şehrinde haziran ayında düzenlenen saldırıların bilançosunu açıkladı.

Battı-Çıktı Projesi’nde ilk kazma vuruluyor

​Mardin merkez Artuklu ilçesinde ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak Battı-Çıktı Projesi'nde ilk kazma 3 Temmuz’da vurulacak.

ABD Savunma Bakanı: YPG ile olan ilişki geçici

​Savunma Bakanı Fikri Işık ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Görüşmede, Mattis ise YPG ile olan ilişkinin geçici olduğunu belirtti.

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.
TÜM HABERLER