A A A

İstenmeyen SMS'ler nasıl engelleniyor?

Eklenme : 2017-04-15 14:45

HABER MERKEZİ - Birçok insanın şikâyetçi olduğu reklam amaçlı kısa mesajlar telefonda yapılacak birkaç işlemin ardından engellenebiliyor.

İstenmeyen SMS'ler nasıl engelleniyor?

Günlük hayatın vazgeçilmez ihtiyaçları arasında yer alan cep telefonları, kısa mesaj (SMS) yoluyla pazarlama yapan kişi ya da kuruluşların da gözde araçları arasında.

Telefon numaralarını nereden ve nasıl buldukları bilinmeyen firmalar, her gün yüzlerce mesaj gönderiyorlar. SMS yağmuruna tutulmanın yanı sıra bu yolla ciddi derecede dolandırıcılık vakalarının da yaşandığı biliniyor.

Birçok insanın şikâyetçi olduğu çeşitli kişi, kuruluş veya internet sitelerinden gelen reklam amaçlı spam mesajları engellemek mümkün.

İlgili ilgisiz herkese gönderilen bu mesajların rahatsız edici boyutlara ulaşması üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) konuyla ilgili bir çalışması var.

"Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodları" isimli bu çalışmayla kısa mesajı gönderen kişi ya da işletmenin tespit edilmesi sağlanıyor.

Telefon kullanıcıları, mesaj kısmındaki "ifade engelleme" bölümünde SMS istemediği kurumun kodunu (BOO1, BOO2, BOO3 ve benzeri) yazarak bu kurumdan kısa mesaj gelmesinin önüne geçebiliyor.

Spam mesajları kod yazarak engelleme aşamaları

Engellenmek istenen kurum veya kuruluşun gönderdiği mesajların sonunda "B" harfi ile başlayan bir kod mevcut. Telefonun mesaj bölümünde ayarlar kısmına gidilip, "Mesajları Engelle" yazısına basılır. Bu kısımda kısa mesajların belli ifadelerle engellemesinin yapılabileceği "İfadeleri Engelle" seçeneği seçilir. Söz konusu kod yazıldıktan sonra "+" işaretine basılır.

Kodun, engelli ifadelere eklenmesinin ardından bu koda sahip kurum bir daha SMS gönderemeyecek. Diğer spam mesajlar için de bu yöntem kullanılabiliyor.

İstenmeyen mesajları gönderenlere para cezası!

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un uygulanmasını düzenleyen Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik 2016 yılının temmuz ayında yürürlüğe girmişti.

Bu doğrultuda, istenmeyen elektronik iletilere ilişkin başvurular dilekçeyle ticaret il müdürlüklerine yapılabildiği gibi Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi internet sitesi veya e-Devlet Kapısı'ndan ulaşılan Ticari Elektronik İleti Şikâyet Sistemi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Her bir ticari elektronik ileti için bin 95 TL'den 16 bin 443 TL'ye kadar idari para cezası uygulanabiliyor.

Bu ceza, bir defada birden fazla gönderilen iletiler için 60 bin 293 TL'ye kadar da çıkabiliyor. (Hamza Adiyaman-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

2017-07-21 14:04:17

Şanlıurfa GAP Vadisinde yapılacak Bilim Merkezi'nin açılışı için protokol imzalandı.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

TÜM HABERLER

Zulüm ve darbe dönemlerinin tanığı: Risale-i Nur talebesi Hafız Ali -2

Sadece bir döneme değil, kritik eşiklere tanıklık etmiş olan Hafız Ali, İttihat Terakki zihniyetinin yaşatmış olduğu zulümlere, sonraki yıllarda gerçekleşen darbelere ve Üstad Bediüzzaman ile hayatının kesişmesine dair önemli anekdotlar anlattı.

Batı Akdeniz için fırtına uyarısı

​Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı Akdeniz'in batısı için öğle saatlerinden itibaren fırtına uyarısında bulundu.

Çalınan 2'nci motosikletini de kendi çabalarıyla buldu

​Batman'da bir kişi, çalınan 2'nci motosikletini de uzun uğraşlar sonucu kendi çabalarıyla buldu.

Valilikten yanan 27 binaya ilişkin açıklama

​Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde çıkan yangınla ilgili valilikten yapılan açıklamada, 27 binanın tamamen yandığı bildirildi.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa direnişi tüm ümmetin direnişidir"

​İstanbul-Bahçelievler Dayanışma Platformu tarafından Siyonist işgalcilerin, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etmek için basın açıklaması düzenlendi.
TÜM HABERLER