A A A

İstenmeyen SMS'ler nasıl engelleniyor?

Eklenme : 2017-04-15 14:45

HABER MRK - Birçok insanın şikâyetçi olduğu reklam amaçlı kısa mesajlar telefonda yapılacak birkaç işlemin ardından engellenebiliyor.

İstenmeyen SMS'ler nasıl engelleniyor?

Günlük hayatın vazgeçilmez ihtiyaçları arasında yer alan cep telefonları, kısa mesaj (SMS) yoluyla pazarlama yapan kişi ya da kuruluşların da gözde araçları arasında.

Telefon numaralarını nereden ve nasıl buldukları bilinmeyen firmalar, her gün yüzlerce mesaj gönderiyorlar. SMS yağmuruna tutulmanın yanı sıra bu yolla ciddi derecede dolandırıcılık vakalarının da yaşandığı biliniyor.

Birçok insanın şikâyetçi olduğu çeşitli kişi, kuruluş veya internet sitelerinden gelen reklam amaçlı spam mesajları engellemek mümkün.

İlgili ilgisiz herkese gönderilen bu mesajların rahatsız edici boyutlara ulaşması üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) konuyla ilgili bir çalışması var.

"Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodları" isimli bu çalışmayla kısa mesajı gönderen kişi ya da işletmenin tespit edilmesi sağlanıyor.

Telefon kullanıcıları, mesaj kısmındaki "ifade engelleme" bölümünde SMS istemediği kurumun kodunu (BOO1, BOO2, BOO3 ve benzeri) yazarak bu kurumdan kısa mesaj gelmesinin önüne geçebiliyor.

Spam mesajları kod yazarak engelleme aşamaları

Engellenmek istenen kurum veya kuruluşun gönderdiği mesajların sonunda "B" harfi ile başlayan bir kod mevcut. Telefonun mesaj bölümünde ayarlar kısmına gidilip, "Mesajları Engelle" yazısına basılır. Bu kısımda kısa mesajların belli ifadelerle engellemesinin yapılabileceği "İfadeleri Engelle" seçeneği seçilir. Söz konusu kod yazıldıktan sonra "+" işaretine basılır.

Kodun, engelli ifadelere eklenmesinin ardından bu koda sahip kurum bir daha SMS gönderemeyecek. Diğer spam mesajlar için de bu yöntem kullanılabiliyor.

İstenmeyen mesajları gönderenlere para cezası!

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un uygulanmasını düzenleyen Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik 2016 yılının temmuz ayında yürürlüğe girmişti.

Bu doğrultuda, istenmeyen elektronik iletilere ilişkin başvurular dilekçeyle ticaret il müdürlüklerine yapılabildiği gibi Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi internet sitesi veya e-Devlet Kapısı'ndan ulaşılan Ticari Elektronik İleti Şikâyet Sistemi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Her bir ticari elektronik ileti için bin 95 TL'den 16 bin 443 TL'ye kadar idari para cezası uygulanabiliyor.

Bu ceza, bir defada birden fazla gönderilen iletiler için 60 bin 293 TL'ye kadar da çıkabiliyor. (Hamza Adiyaman-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

WhatsApp'ta erişim sorunu

WhatsApp'ta erişim sorunu

2017-05-17 20:26:14

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta erişim sorunu yaşandı.

TÜM HABERLER

"Ümmet coğrafyasında sınır diye bir şey yoktur"

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde iftar programına katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Hüseyin Yılmaz, ümmet coğrafyasında sınır diye bir şeyin olmadığını belirtti.

Midyat’ta halk Kadir Gecesi’nde camilere akın etti

Bin aydan hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesi, Mardin’in Midyat ilçesinde yediden yetmişe halkın yoğun katılımıyla dualarla ihya edildi.

"Suriyeli kardeşlerimiz dinlerini kaybetme ile karşı karşıya"

​HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, Suriye'deki savaş sonucunda Avrupa'ya göçen mültecilerin Hıristiyanlaştırıldığına dikkat çekerek, "Suriyeli kardeşlerimiz hem insanlık onurlarını hem de dinlerini kaybetme ile karşı karşıya kaldı." dedi.

Hanehalkı işgücü araştırması sonuçları açıklandı

Hanehalkı işgücü araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre, AB üyesi 28 ülkede ortalama işgücüne katılma oranı 15-64 yaş nüfusta yüzde 72,9 olarak gerçekleşirken, bu oran Türkiye'de yüzde 56,9 oldu.

Tüketici güven endeksi azaldı

​Tüketici güven endeksi, haziranda geçen aya göre yüzde 3,8 azaldı.
TÜM HABERLER