A A A

Halkoylamasında dikkat edilmesi gerekenler

Eklenme : 2017-04-15 13:31

HABER MRK - Yarın yapılacak olan Anayasa Değişikliği Halkoylamasında oy kullanacak seçmenler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resmî nitelikteki belgeyi mutlaka yanında bulundurması gerekecek.

Halkoylamasında dikkat edilmesi gerekenler

Yarın yapılacak olan Anayasa Değişikliği Halkoylamasında yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak.

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme saatleri 07.00 - 16.00 arası yapılacak.

Söz konusu bu illerin dışında kalan diğer illerde ise saat 08.00 - 17.00 arasında oy verme işlemi yapılacak.

Nerede oy kullanacaksınız?

Vatandaşlar, sadece kayıtlı olduğu sandıklarda oy kullanabilecek. Nerede ve hangi sandıkta oy kullanılacağı, seçmenlerin adresine gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer alıyor. Eğer seçmen bilgi kağıdı seçmenin eline ulaşmamışsa https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresinden, e-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından kendisinin ve kendisiyle aynı hanede oturan yakınlarının oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek.

TC kimlik numaralı kimlik mutlaka seçmenin yanında bulunmalı

Oy verme günü Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belge mutlaka seçmenin yanında bulunmalı.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi gerekiyor.

Oy kullanılırken

Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

Bu arada cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine yasak ve cezası bulunduğundan dolayı girilemeyecek. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

Oy kullanırken ise mührün, tercih edilen alanın dışına taşırılmamalı. Ayrıca birden fazla alana mühür basılmamalı. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana “TERCİH” mührünün basılması ve mührün kurumasının beklenmesi gerekecek.

Mühürlenilen yer dışta kalacak şekilde, oy pusulası katlanıp zarfa koyulacak. Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde seçmen adının bulunduğu yerin karşısına imza atılacak.

Engelli seçmenler

Görme engelliler; felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelli açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek. Bir seçmen birden fazla engelli seçmene yardım edemeyecek.

Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremeyecek, oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.

İsteyen görme engelli seçmen, yanlarında getirdikleri “Oy Pusulası Şablonu” aracılığı ile oylarını kullanabilecek. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

AK Parti Grup Başkanlığına Başbakan Yıldırım seçildi

AK Parti Grup Başkanlığına Başbakan Yıldırım seçildi

2017-05-24 15:09:09

TBMM'de gerçekleştirilen kapalı grup toplantısının ardından Başbakan Yıldırım, AK Parti TBMM Grup Başkanı seçildi.

HÜDA PAR'dan Silopili acılı aileye ziyaret

HÜDA PAR'dan Silopili acılı aileye ziyaret

2017-05-23 14:46:15

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Şırnak'ın Silopi ilçesinde zırhlı polis aracının ölümüne neden olduğu 2 çocuğun ailesini ziyaret etti.

AK Parti yeni MKYK'sı belli oldu

AK Parti yeni MKYK'sı belli oldu

2017-05-21 19:09:03

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde yeni MKYK üyeleri de belli oldu.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center