A A A

"Hz. Muhammed'in peygamberliğinin delili adil olmasıdır"

Eklenme : 2017-04-13 11:27

KAYSERİ - Kayseri Erciyes Üniversitesinde gerçekleştirilen Kutlu Doğum etkinliğinde, Hz. Muhammed'in adaletli olmasının nübüvvetinin en büyük delili olduğu belirtildi.

Kayseri Erciyes Üniversitesinde Rehber Gençlik Kulübü tarafından "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temalı Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Sabancı Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe katılanlara gül suyu ve şeker ikramında bulunuldu.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinliğin selamlama konuşmasını Rehber Gençlik Kulübü Başkanı İlhami öztürk yaptı.

Amaçlarının, öğrencilere hem dünyevi hem uhrevi fayda sağlamak olduğunu belirten öztürk, İslam çatısı altında ümmet şuuruyla topluma iyilik yönünde katkı sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

öztürk, "Amacımız, Hz. Muhammed'in içtimai hayata getirdiği saadet düsturunu öğrenciler arasında tesis etmeye çalışmaktır. En vahşi toplumdan en medeni milletlere medeniyet dersi verecek seviyeye getirmek, yüce ahlaklı medeniyet meydana getiren Hz. Muhammed'in gerçek itaat ve hislerin telkinine çalışmasını anlatmaktır. Ümmete ve cihana onun örnekliğini göstermek, beşeri ahvali yanı sıra manevi şahsiyetine nazarları çevirmektir. Hz. Muhammed'in bir hatip, komutan, baba, dede, idareci, sanatkâr, eğitimci, eş ve aile reisi olan yönlerinin ilham alınmasını sağlamaktır. 'Peygamber sizin için örnektir.' ilahi beyanı doğrultusunda onun yaşantısını örnek alıp yaygınlaştırmaktır. 'Peygambere uyun ki Allah sizi sevsin.' muhatabına layık olmak ve buna layık bir gençlik oluşturmaktır." dedi.

Daha sonra sahneye çıkan ses sanatçılarından M. Nur Yönden ve Ebuzer Bayram, Hz. Muhammed'i konu alan ilahi ve ezgiler seslendirdi.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Erciyes Üniversitesi İslam Tarihi Anabilim Dalı'ndan öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şafaaddin Severcan, şunları söyledi: "Hz. Muhammed'in peygamber olduğunun en büyük delillerinden biri onun hak ve adil olmasıdır. Onun uyarıcı, müjdeleyici olması onun örnekliğindendir. Cenabı hakkın peygamber göndermesi bize lütfudur. Resulullah ilahi vahinin tasavvurudur. Yahudiler peygamberi bir postacı gibi görürler. Onun için peygamberi önemsemezler, gelen mektubu da okumazlar. Bugün mektubun kalan halini, özünü yok edip, içeriğini bozdular. Hristiyanlar da tam tersini yaptılar, peygamberi ilahlaştırdılar. Teslis inancını oluşturmaya çalışıp, peygamberlerine ulûhiyet atfettiler."

Müslümanların, Kur'an-ı Kerim'le gerçekleri benimsediklerini ifade eden Severcan, "İnşallah kıyamete kadar da bunu benimseyeceğiz. Eğer bir yerde ilahi din varsa peygamber de vardır. Eğer peygamber olmazsa geriye hiçbir şey kalmaz. Peygambersiz bir din mümkün değildir. Vahinin varlığı haberi peygamberden geliyor. Peygamberi ilk günden son gününe kadar kabul etmeden din tasavvuru mümkün değildir." şeklinde konuştu.

Severcan, Hz. Peygamber'i konu alan bir şiir okuyarak konuşmasını sonlandırdı.

Etkinlik, Rehber Gençlik Kulübünün tiyatro ekibi tarafından Hz. Muhammed'in adaletine atfen tiyatro gösterimiyle devam etti.

Etkinlik, öztürk'ün katkılarından dolayı Severcan'a Kur'an-ı Kerim hediye etmesi ile son buldu. (Mehmet Bayrak/Mahmut Kaya-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

2017-06-25 12:56:58

İLKHA, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından bu yıl yüzlerce merkezde düzenlenen ve her biri büyük coşkuya sahne olan Kutlu Doğum etkinliklerinin video çekimlerinin tamamını paylaştı.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER