A A A

"Bu saldırı 16 Nisan'daki referandumdan bağlantısız değil"

Eklenme : 2017-04-12 19:24

DİYARBAKIR - HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Hüseyin Yılmaz, Diyarbakır'da meydana gelen bombalı saldırının 16 Nisan'da gerçekleştirilecek referandumdan bağlantısız olmadığını belirtti.

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Hüseyin Yılmaz, PKK tarafından Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde gerçekleştirilen saldırıda iş yerleri zarar gören esnafı ve halkı ziyaret etti.

Ziyarette Yılmaz'a HÜDA PAR İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, İl Başkan Yardımcıları Metin Turan ve Ali Doğan, Kayapınar İlçe Başkanı Mehmet Demir ile parti üye ve gönüllüleri eşlik etti.

Esnaf, saldırıyla ilgili mağduriyetini anlatırken, heyet de söz konusu mağduriyetlerle yakından ilgileneceğini ifade etti. Heyet, Diyarbakırlılara saldırıdan zarar gören esnaftan alışveriş yapmaları çağrısında da bulundu.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yılmaz, saldırının 16 Nisan'da gerçekleştirilecek referandumdan bağlantısız olmadığını belirtti.

Kimsenin halkın huzurunu bozmaya hakkının olmadığını vurgulayan Yılmaz, "Hem meydana gelen çukurdan hem de etraftaki tahribata bakıldığında büyük bir patlama olduğu görülmektedir. Can kaybının az olması belki bunun tesellisidir. Böyle bir patlamada çok daha büyük bir can kaybı olabilirdi. Allah'a şükürler olsun fazla bir can kaybı yok. Esnafımızda da ufak tefek yaralanmalar dışında ciddi bir yaralanma yok. Cana değil, mala gelmiş. İnşallah son olur ve bir daha bu tip patlamalar olmaz. Şunu unutmamak lazım. Bu tip bombalama eylemleriyle kimseye herhangi bir zarar verilemiyor. Verilen zarar bu halkadır. Kürt halkına verilen zarar söz konusu, Kürt esnafı zarar görüyor. Bunun iyi bilinmesi lazım ve ona göre adım atılması lazım. Kimsenin şehrimizin huzurunu bozmaya hakkı yok." dedi.

"Halkımızın mağduriyeti giderilmelidir"

Halkın mağduriyetinin giderilmesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi: "Esnafımız daha yeni yeni işini idame etmeye başlamışken bu saldırı oldu. Az önce esnafla görüştük. 'Birinci patlamadan sonra tamamen işlerimiz durmuştu. Güvenlik olmadığı için patlama nedeniyle ekonomik krize girmiştik. Son bir aydır işlerimiz düzelmeye başlamıştı ki bu patlama oldu.' diyorlar. Endişeleri tekrar işlerinin kırılması, alışverişin ölmesi, buranın, bu sokağın, bu cadde esnafının iş yapamaz hale gelmesidir. Şu an ondan endişe ediyorlar. Halkımızın mağduriyeti giderilmelidir. Çünkü yapmış olduğumuz görüşmelerde bazı esnafların sadece cam ve çerçeve masrafları verilmiş ama mobilyaya ve diğer büro malzemelerine yönelik zarar ziyan tespiti yapılmamış. Bu noktada tespit yapanların daha ciddi tespit yapması gerekmektedir. Halkımızdan da talebimiz var. Alışverişlerini özellikle patlamanın olduğu bu bölgedeki vatandaşlardan, esnafımızdan yapsalar onlara ekonomik olarak çok faydası dokunmuş ve hayırlı bir iş yapmış olacaklar."

"Bu saldırı 16 Nisan'daki referandumdan bağlantısız değildir"

Saldırının 16 Nisan'daki referandumdan bağlantısız olmadığına vurgu yapan Yılmaz, "Bu patlamaların olmaması, Kürt halkının huzurunun bozulmaması için 'evet'. Biz yeni bir Türkiye'nin oluşması, sıfırdan yeni bir anayasanın olması, Kürtlerin temel insani ve İslami haklara kavuşmasının önü açılabilmesi, yeni anayasa ile yeni sistemle o ihtimal güçlü olduğu için 'evet' diyoruz. Ama 'hayır' dendiğinde örgüt bu patlamaları devam ettirecek, halkımızın huzuru kaçmaya devam edecek. Biz kültürel ve siyasi haklarımızın, temel insani ve İslami haklarımızın takipçisiyiz ama bu şekil bombalama eylemleriyle halkın huzurunu bozan, malını, canını tehlikeye atan yol ve yöntemlerle hakları talep edemeyiz. Şiddet hak arama yöntemi değildir, bundan çıkarılmalıdır. Kanaatimizce bu saldırı da 16 Nisan'daki referandumdan bağlantısız değildir. örgüt korku ortamı yaratarak belki halkı böyle bir yola sevk etmek istiyordur." ifadelerini kullandı.

"Bu noktada Kürtlerin haklarının takipçisiyiz"

"O patlama boş alanlarda değil de binaların altında olmuş, çok daha fazla zayiat ve can kaybı olsaydı örgüt bunun semeresini halka 'Bak ben güçlüyüm, istediğim yerde istediğim eylemi yapabilirim.' mesajı verecekti." diyen Yılmaz, "Azalan desteği yeniden kazanmak için bir manevra olarak kullanma ihtimali mevcuttur. Yüzde yüz olmasa da bu da ihtimal dâhilindedir. 16 Nisan'da bir referandum var. Referandumda HDP, örgüt ve Kandil'in çağrısıyla 'hayır' derlerse bu, örgüte 'Gel her gün bombala, her tarafa bomba koy, benim huzurumu boz, bombalamaya devam et.' demektir. Çünkü bu dolaylı olarak örgüte destek olacaktır. Yok, eğer 'evet' çıkarsa kanaatimizce barışa, huzura verilmiş bir destek olacaktır. Dediğim gibi sandıktan 'evet' çıktıktan sonra HÜDA PAR olarak bu noktada Kürtlerin haklarının takipçisiyiz, halkımızın taleplerinin takipçisi olacağız. Legal, yasal yollarla bu hakları talep edeceğiz. Sivil yöntemler vardır. Halkın zarar görmemesi için sivil yöntemler kullanılması lazım. Çünkü bu şekil halkımızın hem can hem mal güvenliği risk edilmekte, halkımız mağdur olmaktadır." şeklinde konuştu. (M. Hüseyin Temel/M. Sıddık Bilge-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Gümrük Birliğinin güncellenmesini bahane ederek hesap ödetmeye çalışıyorlar"

2017-08-19 15:55:01

​Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gezi Parkı olaylarının arkasında olanların bugün yine Türkiye’ye Gümrük Birliğinin güncellenmesini bahane ederek hesap ödetmeye çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar bizi sürekli tehdit ediyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar bizi sürekli tehdit ediyorlar

2017-08-18 18:02:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün Balıkesir'de yakalan suikast timine ilişkin, "Bunlar bizi sürekli tehdit ediyorlar, beni, arkadaşlarımı sürekli tehdit ediyorlar. Yargı da bunlarla ilgili kararları en adil şekilde inşallah verecek." dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

2017-08-16 14:46:21

​Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ tesisleri toplu temel atma ile orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı merasimi nedeniyle Bingöl'e geldi.

TÜM HABERLER

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.
TÜM HABERLER