A A A

"Dünya hiçbir zaman bugünkü kadar adalete muhtaç olmamıştı"

Eklenme : 2017-04-10 19:24

KONYA - Konya'da gerçekleştirilen Kutlu Doğu etkinliğinde, sadece Müslümanların değil dünyadaki bütün insanların adalete muhtaç olduğu vurgulandı.

Peygamber Sevdalıları Platformu Konya İl Koordinatörlüğü tarafından "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temasıyla Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Kılıçarslan Şehir Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinlik İmam-Hatip Hüseyin Ünlü tarafından okunan Kur'an-ı Kerim ile başladı. Ardından ilahi sanatçıları ve çocuklar tarafından ilahi ve ezgiler seslendirildi.

Halkın ilgi gösterdiği etkinliğin açılış konuşmasını Peygamber Sevdalıları Platformu Konya İl Koordinatörlüğü Dönem Sözcüsü Mehmet Zülfü Tan yaptı.

Hz. Muhammed'i anlamanın ve anlatmanın etkinliklerle sınırlandırılamayacağını belirten Tan, "Peygamber yaşamak için gönderilmiş. Onun öğretileri hayatta yer bulsun diye Allah Teâlâ tarafından bize gönderilmiştir. Dolayısıyla biz hayatımızın her alanında Hz. Peygamber'i kendimize örnek ve rehber ediniyoruz. Elhamdülillah ki böyle bir rehberimiz ve liderimiz var." dedi.

"Peygamberi anlamaya ve yaşamaya ihtiyaç vardır"

Dünyanın, Hz. Muhammed'in öğretilerinin yaşanmasına ihtiyaç duyduğunu dile getiren Tan, şunları söyledi: "Bugün dünyada peygamberi anlamaya, anlatmaya ve yaşamaya ihtiyaç vardır. Hak ve adalet önderi Hz. Peygamber eğer anlaşılsa ve yaşansaydı bugün yeryüzünde bu katliamlar, zulümler yaşanmazdı. Biz peygamberin yolundan ayrıldığımız, sahte önderler peşinden gittiğimiz için bugün bu zulümler, yağmalamalar, öldürmeler yeryüzünde yayılmaktadır. Allah'ın izniyle tekrar Kur'an ve sünnete döndüğümüz zaman Allah'ın peygamberinin yeryüzüne hâkim ettiği o adalet, insanlık ve merhamet geri gelecektir."

Nurullah Kuray ve Grup Davet sanatçılarının seslendirdiği ilahilerle devam eden Kutlu Doğum etkinliğinde küçük kızlar şiir seslendirdiler.

Daha sonra Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı.

"Dünya hiçbir zaman bugünkü kadar adalete muhtaç olmamıştı"

Her yıl Hz. Muhammed'in özelliklerinden birini konu alan bir temayla Kutlu Doğum etkinlikleri düzenlediklerini ifade eden Göktaş, "Bu yıl hakkın rehberi olarak Hz. Muhammed'i meydanlarda anlatmak istiyoruz. Çünkü dünya hiçbir zaman bugünkü kadar adalete muhtaç olmamıştı. Adalet ve hakka sadece Müslümanlar değil yeryüzü öylesine muhtaç ki Hz. Peygamber'in bu yönünü haykırmak istedik." şeklinde konuştu.

Göktaş, "Biz bu Kutlu Doğum etkinliklerini meydanlara çıkarırken müracaat ettik. 'Biz falan meydanda efendimizi anacağız.' dedik. Dediler ki 'Yahu cami de evler de olur. Ne demek meydanlar?' Sizin uyduruk meydanlarınız, statlar doldurulacak, benim efendim şu küçücük camiye hapsolacak öyle mi? 'Yok.' dedik ve meydanlara çıktık. Allah'ın izni ile bu İslam dini gerisin geriye camilere sokuşturulamayacak. Camilerden bu şekilde dışarı çıktı, taştı ve devam edecek. Çünkü Allah bu ümmeti bütün insanlık üzerine şahit olarak göndermiş. Bu şehadet nasıl yapılacak? Meydanlarda, statlarda, kampüslerde görülmezse gökdelenlerin arasına sıkışmış mescitlerde birkaç tane ihtiyar mı bunu temsil edecek? Yeryüzünün tamamı bu ümmete mescit, Allah'a ibadet yeri olarak verilmiştir. Onun için biz bugün böyle bir görevi yerine getiriyoruz ve sadece nisan aylarında değil göreceksiniz her şeyi bahane edeceğiz. Efendimizden, Kur'an'dan, İslam'dan, Allah'tan bahsedeceğiz. Nerede? Sadece camilerde değil. Herkesin, bütün insanlığın şahit olacakları alanlarda yapacağız." ifadelerini kullandı.

"Bizim en büyük şiarlarımızdan bir tanesi Allah'ın dinini meydanlara, kampüslere ve bu ülkenin en önemli yerlerine taşımaktır." diyen Göktaş, "Haftada bir maç yapılsın diye bu ümmetin trilyonları oraya yatırılmadı. Oralar da kullanılmalıdır, oralarda da yerine göre bayram namazları ve büyük namazlar kılınmalıdır. Oralarda İslam adına etkinlikler düzenlenmelidir. Madem sana danışılmadan, senin paran alınarak yapıldı, bu ülkenin nice kültür sarayları, statları, alanları iman edenlerin alın terleridir. İslam uğruna hizmetler vermelidir." dedi.

İnsanlığın hakka ve adalete ihtiyaç duyduğunu belirten Göktaş, sözlerine şöyle devam etti: "Gerçekten bugün insanlığın hakka ve adalete öylesine ihtiyacı vardır ki tarihin hiçbir zamanında böyle olmamıştı. Zaten resuller de hakkı ve adaleti yeryüzünde hâkim kılmak için gönderilmişlerdir, bunu unutmayalım. Sahabe 'Allah'ın Resulü bir haksızlık gördüğü zaman mübarek alnında bir damar kabarırdı, ayağa kalkardı. O haksızlığı gidermeden yerine oturmazdı.' buyuruyor. Allah öyle bir peygamber seçti ki bir daha peygambere gerek kalmayacak."

"Güç ve kuvvetin imanlı insanlarda olması lazım"

İman ehli olmayan toplulukların güç kazanmaları durumunda insanlara zulmettiklerine değinen Göktaş, "Adaletin yerine gelmesi için kesinlikle güç ve kuvvetin imanlı insanlarda olması lazım. Bu, adaletin şaşmaz bir şartıdır. Aksi takdirde istediğiniz kadar yüreğiniz yufka olsun, merhametli olun. Suriye'de, Irak'ta olanlara ancak ağlarsınız." şeklinde konuştu.

"Bu ümmete ne ağlamak ne de gözyaşı dökmek bir çare oluyor"

Son olarak Göktaş, "Bu ümmete ne ağlamak ne de gözyaşı dökmek bir çare oluyor. İllaki masaya yumruk vuran, ayağa kalkan, 'Bir dakika beni dinleyin.' diyen güce, kuvvete ihtiyaç var. Onun için Müslümanlar her yerde güçlü, kuvvetli olmalıdır. Görüyorsunuz, şaşırdı bu ümmet. Rusya'yı mı Amerika'yı mı tutalım? İkisi de Firavun, ikisi de Nemrut. İkisi de bu ümmetin üzerine bomba yağdırıp duruyor ama şaşırdık. 'Dur hele. Bugün Amerika güzel bir şey yapıyor. Yok efendim Rusya hastanede güzel bir şey yapacak.' dedik. Hâlbuki bu ümmetin kanını bu zalimler, bu firavunlar, bu diktatörler döküyor. Bir tek çare vardır. Ne onu ne bunu tutmak, ümmet olarak güçlenmek, ayağa kalkmak. Bunu bilelim. Bu adaletin yegâne şartıdır. Aksi takdirde zillet bu şekilde devam edip gidecektir." ifadelerini kullandı.

Daha sonra sahneye çıkan minik çocuklar, ayet ve hadisler okudular. Etkinlik, İlahiyatçı Emrah Daş'ın yaptığı duayla son buldu. (Mehmet Ali Ekinci-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

2017-05-19 20:21:42

Peygamber Sevdalıları Platformunun Türkiye genelinde düzenlediği “Kutlu Doğum Şiir ve Makale Yarışması” kapsamında Gaziantep’ten katılıp dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

2017-05-18 22:57:20

Peygamber Sevdalıları Platformu, Ardahan’ da Kutlu Doğum etkinliği düzenledi.

TÜM HABERLER

20 yıldır muhtaçlara ekmek dağıtıyorlar

Batman'da bir fırın, hayırseverlerin de yardımıyla yaklaşık 20 senedir geleneksel hale getirdiği Ramazan'da fakir ve muhtaç ailelere bedava ekmek dağıtımına deva ediyor.

Diyarbakır’da trafik kazası: Bir yaralı

Diyarbakır-Mardin Karayolunda meydana gelen trafik kazasında bir kişi ağır yaralandı.

İçişleri Bakanı Kato Dağı'nda operasyon bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nda, 40 gündür PKK'ye yönelik operasyon gerçekleştiren asker ve güvenlik korucularını ziyaret etti.

Manisa'da tedavi gören tüm askerler taburcu oldu

Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Alayında rahatsızlanan askerlerin tamamı taburcu oldu.

Kasapların yaptığı zamma müdahale

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Ramazan ayını fırsat bilen kimi kasapların yaptığı zamma belediye müdahale etti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center