A A A

"Müslümanlar gittiği her yere hak ve adaleti götürdüler"

Eklenme : 2017-04-11 13:10

AĞRI - Ağrı'nın Diyadin ilçesinde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, Müslümanların gittikleri her yere huzur, kardeşlik, mutluluk, hak ve adalet götürdükleri belirtildi.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Ağrı'nın Diyadin ilçesinde "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temasıyla Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Diyadin Yatılı Bölge Okulunun bahçesinde gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Emrullah Kaya'nın yaptığı etkinlik, Mehmet Nur Padir'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Seslendirilen ilahi ve ezgilerle devam eden etkinlikte küçük mevlithanlar tarafından mevlidi şerif okundu.

Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Nihat Tay Hoca, İslam'ın adalet, huzur ve kardeşlik dini olduğu vurgusunu yaptı. Tay, "İslam hak ve adalet, huzur ve kardeşlik, özgürlük ve mutluluk dinidir. İslamsız bir adalet, çürük bir adalettir. İslamsız bir adalet bozuk bir adalettir. İslamsız adalet kokuşmuş bir adalettir. İslamsız bir adalet adavettir, düşmanlıktır." dedi.

"Müslümanlar gittiği her yere hak ve adaleti götürdüler"

Müslümanların, gittikleri her yere huzur ve mutluluk götürdüğünü belirten Tay, şunları söyledi: "Bizim tarihimiz adaletle doludur. Kur'an'ın neresine bakarsanız bakın Rabbimiz iman ehlinden adaletli olmasını beklemektedir. Çünkü Müslümanlar gittikleri yerlere huzur, mutluluk ve adalet götürdüler. Hz. Muhammed ve onun yetiştirdiği o halifeler, insanlara hiçbir zaman adaletsizlik yapmadılar. İslam devletinin mahkemesine Yahudiler de Hristiyanlar da Mecusiler de geldiler. Geldikleri mahkemelerde sadece hak ve adalet gördüler."

Tay, Müslümanların her zaman hak ve adaletten yana olmaları gerektiğini dile getirerek, "Allah, kâfir ve müşriklerden adaleti istememektedir. Çünkü kâfir ve müşrikler hiçbir zaman adil olmadılar. Müslüman imandan, adaletten yana olur. Küfürden yana olamaz. Müslüman haktan yana olur, batıldan yana olamaz. Müslüman hayırdan yana olur, şerden yana olamaz. Müslüman mazlumdan yana olur, zalimden yana olamaz. Müslüman Suriye'den, Irak'tan, Filistin'den yana olur Londra'dan, New York'tan, Paris'ten yana olamaz. Müslüman İslam birliği taraftarı olur, Avrupa Birliği taraftarı olamaz. Müslüman birleşmiş Müslümanlar taraftarı olur, Birleşmiş Milletler taraftarı olamaz." şeklinde konuştu.

"Yarınlar İslam medeniyetinin olacaktır"

Hak ve batıl mücadelesinin her zaman devam edeceğine değinen Tay, "Hak ve batıl mücadelesi her zaman devam etmiştir. Musa ile Firavun, İbrahim ile Nemrut, Hz. Muhammed ile Ebu Cehil hep mücadele etmişler. Nemrutları, Firavunları, Ebreheleri yok eden bir Rabbiniz varken asrın Nemrutlarına, Firavunlarına teslim olur musunuz? Göreceksiniz, yarınlar ne Avrupa Birliği'nin ne Birleşmiş Milletler'in ne NATO'nun ne ABD'nin ne Rusya'nın ne de Batı medeniyetinin olacak. Yarınlar İslam medeniyetinin olacaktır." ifadelerini kullandı.

Son olarak Tay, "Sizler sadece Suriye'de açlıktan kedi eti yiyen mazlumların değil Irak'ta, Afganistan'da,  Myanmar'da ezilen, vurulan, kırılan, öldürülen o mazlumlara, ABD'de siyahi olduğu için ezilenlere, Almanya'da, Fransa'da, Rusya'da ezilen insanlığa saadeti, huzuru, mutluluğu, özgürlüğü, hak ve adaleti götüreceksiniz. Sizler asrın Ömerleri, Alileri, Fatımaları, Zeynepleri olacaksınız." dedi.

Kutlu Doğum etkinliği, konuşmanın ardından okunan duayla son buldu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

2017-05-19 20:21:42

Peygamber Sevdalıları Platformunun Türkiye genelinde düzenlediği “Kutlu Doğum Şiir ve Makale Yarışması” kapsamında Gaziantep’ten katılıp dereceye girenlere ödülleri verildi.

TÜM HABERLER

Başıboş sokak köpekleri toplatılıyor

Mardin Kızıltepe Belediyesi ekipleri başıboş köpekleri toplamaya başladı.

Anız yangınında 4 TIR ile bir traktör kül oldu

​Mardin’in Derik Üçyolu'nda çıkan anız yangını petroldeki TIR parkına sıçradı. Yangında 4 TIR ile bir traktör yandı. Yangının Petrole sıçramaması için itfaiye ekiplerinin söndürme çalışması devam ediyor.

Mardin’deki silahlı saldırıya ilişkin 2 kişi tutuklandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde 2 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıya ilişkin 2 kişi tutuklandı.

Gaziantep otogarında beklenen bayram yoğunluğu yaşanmadı

Her yıl ek seferlerin düzenlendiği Gaziantep’te Şehirlerarası Otobüs Terminalinde bu yıl beklenen bayram yoğunluğu yaşanmadı.

Berberlerin yoğun bayram mesaisi

​Diyarbakır’da Ramazan Bayramı arefesinde müşteri yoğunluğu yaşayan berberler, sabaha kadar mesai yapacak.
TÜM HABERLER