A A A

"Müslümanlar gittiği her yere hak ve adaleti götürdüler"

Eklenme : 2017-04-11 13:10

AĞRI - Ağrı'nın Diyadin ilçesinde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, Müslümanların gittikleri her yere huzur, kardeşlik, mutluluk, hak ve adalet götürdükleri belirtildi.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Ağrı'nın Diyadin ilçesinde "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temasıyla Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Diyadin Yatılı Bölge Okulunun bahçesinde gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Emrullah Kaya'nın yaptığı etkinlik, Mehmet Nur Padir'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Seslendirilen ilahi ve ezgilerle devam eden etkinlikte küçük mevlithanlar tarafından mevlidi şerif okundu.

Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Nihat Tay Hoca, İslam'ın adalet, huzur ve kardeşlik dini olduğu vurgusunu yaptı. Tay, "İslam hak ve adalet, huzur ve kardeşlik, özgürlük ve mutluluk dinidir. İslamsız bir adalet, çürük bir adalettir. İslamsız bir adalet bozuk bir adalettir. İslamsız adalet kokuşmuş bir adalettir. İslamsız bir adalet adavettir, düşmanlıktır." dedi.

"Müslümanlar gittiği her yere hak ve adaleti götürdüler"

Müslümanların, gittikleri her yere huzur ve mutluluk götürdüğünü belirten Tay, şunları söyledi: "Bizim tarihimiz adaletle doludur. Kur'an'ın neresine bakarsanız bakın Rabbimiz iman ehlinden adaletli olmasını beklemektedir. Çünkü Müslümanlar gittikleri yerlere huzur, mutluluk ve adalet götürdüler. Hz. Muhammed ve onun yetiştirdiği o halifeler, insanlara hiçbir zaman adaletsizlik yapmadılar. İslam devletinin mahkemesine Yahudiler de Hristiyanlar da Mecusiler de geldiler. Geldikleri mahkemelerde sadece hak ve adalet gördüler."

Tay, Müslümanların her zaman hak ve adaletten yana olmaları gerektiğini dile getirerek, "Allah, kâfir ve müşriklerden adaleti istememektedir. Çünkü kâfir ve müşrikler hiçbir zaman adil olmadılar. Müslüman imandan, adaletten yana olur. Küfürden yana olamaz. Müslüman haktan yana olur, batıldan yana olamaz. Müslüman hayırdan yana olur, şerden yana olamaz. Müslüman mazlumdan yana olur, zalimden yana olamaz. Müslüman Suriye'den, Irak'tan, Filistin'den yana olur Londra'dan, New York'tan, Paris'ten yana olamaz. Müslüman İslam birliği taraftarı olur, Avrupa Birliği taraftarı olamaz. Müslüman birleşmiş Müslümanlar taraftarı olur, Birleşmiş Milletler taraftarı olamaz." şeklinde konuştu.

"Yarınlar İslam medeniyetinin olacaktır"

Hak ve batıl mücadelesinin her zaman devam edeceğine değinen Tay, "Hak ve batıl mücadelesi her zaman devam etmiştir. Musa ile Firavun, İbrahim ile Nemrut, Hz. Muhammed ile Ebu Cehil hep mücadele etmişler. Nemrutları, Firavunları, Ebreheleri yok eden bir Rabbiniz varken asrın Nemrutlarına, Firavunlarına teslim olur musunuz? Göreceksiniz, yarınlar ne Avrupa Birliği'nin ne Birleşmiş Milletler'in ne NATO'nun ne ABD'nin ne Rusya'nın ne de Batı medeniyetinin olacak. Yarınlar İslam medeniyetinin olacaktır." ifadelerini kullandı.

Son olarak Tay, "Sizler sadece Suriye'de açlıktan kedi eti yiyen mazlumların değil Irak'ta, Afganistan'da, Myanmar'da ezilen, vurulan, kırılan, öldürülen o mazlumlara, ABD'de siyahi olduğu için ezilenlere, Almanya'da, Fransa'da, Rusya'da ezilen insanlığa saadeti, huzuru, mutluluğu, özgürlüğü, hak ve adaleti götüreceksiniz. Sizler asrın ömerleri, Alileri, Fatımaları, Zeynepleri olacaksınız." dedi.

Kutlu Doğum etkinliği, konuşmanın ardından okunan duayla son buldu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

2017-06-25 12:56:58

İLKHA, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından bu yıl yüzlerce merkezde düzenlenen ve her biri büyük coşkuya sahne olan Kutlu Doğum etkinliklerinin video çekimlerinin tamamını paylaştı.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜM HABERLER

Yalçın: Teklif kalkınmanın da kapısını aralasın

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memurlara yönelik son zam teklifine ilişkin, " Teklif, adaletin kapısını aralıyor, ama kalkınmanın kapısını aralamıyor." dedi.

Minik yürekler namazı öğrenme sevinci ile yürüdü

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında 2 haftalık namaz eğitimini başarıyla tamamlayan çocuklar için Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde program düzenlendi.

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.
TÜM HABERLER