A A A

Doğankent beldesinde Kutlu Doğum etkinliği

Eklenme : 2017-04-10 12:37

ADANA - Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Doğankent beldesinde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği, belde halkı ile çevre köylerden gelenlerin katılımıyla gerçekleşti.

Doğankent beldesinde Kutlu Doğum etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformunca Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Doğankent beldesinde  “Hak ve Adalet Rehberi Hz Muhammed (sav)” temasıyla düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği, belde halkı ile çevre köylerden gelenlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Doğankent Celil Çavuşoğlu İlkokulu avlusunda gerçekleşen etkinlik, Selahaddin Eyyubi Cami İmamı Mustafa Uzun’un Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sanatçılarının seslendirdiği ilahilerle devam eden programda; Türkçe ve Kürtçe Mevlid-i Şerifler okundu, topluca salâvatlar getirildi.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı-Yazar Cemal Çınar, Hz Muhammed’in (sav) örnek hayatından kesitler sundu. Peygamberimizin hak ve adalet önderi olduğunu anlatan Çınar, günümüzde Müslümanların, Hz Muhammed’i anlamaya ve O’nun getirdiği vahyi yaşamaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğuna değindi.

Hak ve adaletin Allah’ın isimlerinden Hakk ve Adl’dan geldiğini dile getiren Çınar, Allah’ın dinini bir tarafa bırakarak hak ve adalet aramanın zulüm olduğunu söyledi. Bu tür bir davranışın Müslümanı şirke götürdüğünü ifade eden Çınar, “En büyük zulüm, Allah’a şirk koşmaktır. Bu ne demektir. Ya Rabbi göğü Sen idare et, yeri ise ben idare edeyim. Kısaca şirkin anlamı budur. Niçin bunları anlatıyoruz? Ümmetin kendine gelmesi lazım. Eğer bugün Müslümanlar kendi haklarına kavuşmuş olsalardı, eğer bugün İslam ülkelerinde İslam’ın adaleti hakim olsaydı bugün Suriye, Filistin, Arakan bu halde olur muydu?”diyerek Müslümanların her şeyden çok hak ve adalete muhtaç olduklarını anlattı. 

Son yüz yılda Müslümanların içine düştüğü tefrika yüzünden bugün İslam coğrafyalarının işgal altında olduğunu ve milyonlarca Müslümanın katledildiğini ifade eden Çınar, Muhammedî mesajın ümmeti içinde bulunduğu bu sıkıntılardan çekip çıkartacak tek reçete olduğunu belirtti.

Sık sık tekbirler ve salâvatların getirildiği etkinlik, ilahi sanatçıların seslendirdiği eserler ve ardından yapılan kapanış duası ile sona erdi. (İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

2017-05-19 20:21:42

Peygamber Sevdalıları Platformunun Türkiye genelinde düzenlediği “Kutlu Doğum Şiir ve Makale Yarışması” kapsamında Gaziantep’ten katılıp dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

2017-05-18 22:57:20

Peygamber Sevdalıları Platformu, Ardahan’ da Kutlu Doğum etkinliği düzenledi.

TÜM HABERLER

Kuyumcu soygunu ile ilgili 8 kişi gözaltına alındı

Gaziantep’te eşi ile birlikte av tüfeğiyle bir kuyumcuyu soymaya çalışırken çıkan çatışmada yaralanan kadın soyguncu ile olaya karışmış olabilecekleri değerlendirilen 5’i yabancı uyruklu 8 kişi gözaltına alındı.

"Camilere çocuklarımızla birlikte teravih namazına gidelim"

On bir ayın sultanı Ramazan ayının bugün kılınacağı ilk teravih namazına ilişkin açıklamalarda bulunan Bitlis İl Müftüsü M. Faysal Geylani, camilere çocuklarla birlikte gidilmesi gerektiğini belirtti.

Diyarbakır'da maddi hasarlı trafik kazası

Diyarbakır'da hızını alamayan otomobilin başka bir otomobile çarpmasıyla meydana gelen kazada maddi hasar oluştu.

2017 yılı yaş çay fiyatları açıklandı

2017 yılı yaş çay fiyatı, destekleme bedeli ile beraber 2 lira 13 kuruş olarak belirlendi.

PKK operasyonunda yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildi

Mardin’de PKK’ye düzenlenen operasyon kapsamında 16 kilo 650 gram esrar ve 2 bin 591 kök Hint keneviri ele geçirildi.
TÜM HABERLER
Kod Center