A A A

İskenderun’da Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi

Eklenme : 2017-04-09 20:02

HATAY - Hatay'ın İskenderun ilçesinde Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

İskenderun’da Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Hatay'ın İskenderun ilçesinde "Hak ve Adalet Rehberi Hz Muhammed (sav)" temasıyla düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, Müslümanların, İslam coğrafyalarında yaşanan zulümlere sessiz kalmaması, İslam ümmetinin yeniden dirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Çay Mahallesi Cuma Pazarı miting alanında düzenlenen etkinliğe HÜDA PAR Hatay İl Başkanı Şeyhmus Karaalp, İlim-Der Başkanı Halil Duvarcı, Hatay Sivil İdare Platform Sözcüsü, STK temsilcileri ile ilçe halkı katıldı.

Etkinlik çerçevesinde ilçede günler öncesinden hazırlık çalışmaları yapıldı, çalışmalar kapsamında Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından hazırlanan Hz Muhammed'in hayatını anlatan kitap her eve ulaştırılarak halk etkinliğe davet edildi.

İskenderun halkının yoğun katılım gösterdiği etkinlikte coşku dolu anlar yaşanırken, etkinlik alanına platform yetkilileri tarafından asılan ‘Anam babam sana feda olsun ya Resulullah' ve Hz Muhammed'i konu alan ayet, hadis ve güzel sözler ile alanı dolduran kalabalığın ellerindeki tevhid bayrakları ve flamalar renkli görüntüler oluşturdu.

Sunuculuğunu Selahaddin Dölek'in yaptığı etkinlik Talip öztürk'ün Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sık sık tekbir ve salâvatların getirildiği etkinlik mevlithan Necip öner, İbrahim Sabuktekin ve Emir Dölek'in Türkçe ve Kürtçe okuduğu Mevlid-i Şerif ile devam etti. Mevlid-i Şerif'in okunduğu esnada bazı katılımcıların duygulu anlar yaşadığı görüldü.

Etkinlikte, İnzar İlahi Grubu sanatçılarından Abdulbaki Kaçar, Yunus Köseoğlu ile İbrahim Çelikay ve İskenderun Kız İlahi Grubu'nun seslendirdiği ilahilere, halkın tekbir ve salavatlarla iştirak ettiği görüldü.

Selahaddin Dölek'in seslendirdiği ‘Ya Muhammed' şiiri duygu dolu anların yaşanmasına neden olurken, seslendirilen şiir esnasında kimi katılımcılar gözyaşlarına hakim olamadı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Peygamber Sevdalıları Platformu Dönem Sözcüsü Yahya Oğraş, İslam coğrafyalarında yaşanan zulümlere dikkat çekerek, Müslümanların kesinlikle yaşanan zulümlere sessiz kalmaması, İslam ümmetinin yeniden dirilmesi ve uyanması gerektiğini söyledi.

Oğraş, "İslam ümmeti ‘oralar bizden çok uzaktır' diye maalesef kayıtsız ve sadece yaşananlara seyirci kalıyor. Peki, bizim haksızlık karşısında ümmet olarak, ümmet bilincimiz böylemi olmalı? Yine ‘Heyhat minezille 'zillet bizden uzaktır' diye ifade eden İmam Hüseyin'in zulme karşı göstermiş olduğu direniş böylemi olmalı? Ümmetin içinde bulunduğu bu vahim tablo, vahşet, felaketler ve acı sahneler bitmiyor ve biz ise sadece seyirci kalıyoruz." dedi.

"Bizim evlerimiz talan edildiği zaman mı haykıracağız?" diye soran Oğraş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim evlatlarımız Akdeniz'in sularında boğulurken mi biz kalkıp direneceğiz, dünyaya haykıracağız? Zeynep'i bir feryatla Hüseyin'in kıyamı ile haykıracağız, hayır zulme ve haksızlığa karşı haykırmanın en faziletlisi kardeşlerimize ve ümmete yapılanıdır. Coğrafyamızın dört bir tarafında yapılan zulümlere karşı seyirci kalamayız. Peygamber Sevdalıları Platformu olarak bizler şuna inandık. Ümmetin yeniden dirilmesi ve uyanması lazım. İslam ümmeti imanına yeni bir format atması gerekir. Tıpkı ayetin ifadesi ile ‘Ey! İman edenler, iman edin, imanınızı gözden geçiriniz' diyor. Allah'a, Peygambere, kitaplara iman ettiğini iddia edenler imanınız sönmüş, bağlılığınız zayıflamış ve verdiğiniz söz güçsüz kalmış. İman ettiğimiz değerleri yeniden gözden geçirmeliyiz."

Müslümanların yaşanan bu zor dönemlerde ancak Hz. Muhammed'in hayatını örnek alarak kurtulabileceklerinin altını çizen Oğraş, "Bizler Allah'ın izniyle platform olarak dik duruşumuzla, izzetli ve onurlu direnişimizle, yüksek bir sesle tüm ümmete buradan seslenerek 'Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed bugün çok daha fazla ihtiyacımız var.' diyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bizim dostumuz ümmettir, ABD ve Rusya bizim dostumuz olamaz" diyerek konuşmasını noktalayan Oğraş, şunları ifade etti:

"Biz O'na iman edenlerle biriz. Biz O'nun yolunun yolcuları ve varisleri olan Hz. Muhammed'in varisleri ile biriz. Gönlümüz bir, yüreğimiz bir, kıblemiz bir, kutsal değerlere iman ettiklerimiz de bir yani her şeyimizle biriz. Bizim dostumuz ümmettir. Amerika ve Rusya asla bizim dostumuz olamaz. Avrupa'nın o çirkin yüzü bizim dostumuz olamaz."

Etkinlik yapılan dua ile son buldu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

2017-06-25 12:56:58

İLKHA, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından bu yıl yüzlerce merkezde düzenlenen ve her biri büyük coşkuya sahne olan Kutlu Doğum etkinliklerinin video çekimlerinin tamamını paylaştı.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu’ndan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’yı makamında ziyaret etti.

“Devlete 7 milyar dolar katkımız oldu”

Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, devlete son 10 yıl içerisinde 7 milyar dolar katkılarının olduğunu söyledi.

Mazıdağı’nda minikler namaz için yürüdü

Namaz ve ibadet farkındalığı için Mardin’in Mazıdağı ilçesinde çocuklar yürüyüş yaptı.

Şırnak’ta çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde PKK’ye yönelik devam eden operasyonlarda çok sayıda el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

"Alternatif Ürün Projesi"nde yüksek verim

Mardin’in Midyat İlçesinde Ziraat Odası tarafından ‘Alternatif Ürün Projesi' kapsamında ekilen ve yüksek verim elde edilen çeşitli sebzeler, "Tarla Günü" programında tanıtıldı.
TÜM HABERLER