A A A

"Rusya ile ABD şu anda YPG’yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyor"

Eklenme : 2017-04-09 18:00

ANTALYA - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün düzenlediği "Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor" programında yaptığı konuşmada, "Rusya ile ABD şu anda Suriye'de YPG’yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyor." dedi.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) 8’ncisini Alanya’da gerçekleştirdiği "Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor" programına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuk oldu.

Toplantının açış konuşmasını yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca yerel medyanın önemine dikkati çekerek katılımından dolayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

Bakan Çavuşoğlu’nun yaptığı konuşmada ise Suriye'de yaşananlar öne çıktı. "ABD ile Rusya arasındaki gerilimin Suriye'ye nasıl zarar verebileceği" sorusunu "İnşallah ABD ile Rusya arasında Suriye üzerinden bir gerilim olmaz. Ortak noktada buluşulur. Sorduğumuz zaman her iki ülke de Suriye'nin sınır, toprak bütünlüğünü istiyor. Her iki ülke de Suriye'ye istikrarın gelmesini istiyor. DAEŞ gibi terör örgütleriyle mücadelede de bir görüş ayrılığı yok." şeklinde yanıtladı.

Uygulamada DAEŞ'e karşı Türkiye kadar etkili mücadele eden ülke olmadığını belirten Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Rusya ile ABD şu anda Suriye'de YPG'yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyor. Böyle rekabetlerin Suriye'ye de bölgeye de bir faydası yok. Açık açık düşüncelerimizi söylüyoruz, böyle bir rekabet var. Soruyoruz, 'Niye destekliyorsunuz' diye. 'Ben bırakırsam diğerine gider, diğeri de aynı şeyi söylüyor. Terör örgütü üzerinden iki süper gücün rekabet etmesi gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Bu bir acziyettir. Oysa DAEŞ'e karşı gelin hep birlikte birleşelim, etkin bir şekilde mücadele edelim. Çok kısa sürede DAEŞ'i Suriye, Irak topraklarından da temizleriz. Türkiye'nin tutumu net."

"Güvenli bölge projesi bugün her zamankinden daha elzem hale gelmiştir"

Suriye'deki son günlerde yaşanan karışıklıklardan dolayı Türkiye'ye göç hareketinin olup olmayacağı yönündeki soru üzerine Çavuşoğlu, şu cevabı verdi:

"Suriye'de gerginlik devam ederse mutlaka göç hareketliliği olur. Şu anda zaten ülkemizde yaşayan Suriyeli sayısının yaklaşık üç katı kişi Suriye'de yerinden edinmiş bir şekilde başka şehirlerde evlerinden uzak yaşamak durumunda. Esasen güvenli bölge projesi bugün her zamankinden daha elzem hale gelmiştir. Güvenli bölgeleri genişletip, buralarda insanların eğer evlerini terketmek zorunda kalırsa güven içinde yaşamasına katkı sağlarız. Bizim hazırlıklarımız bu yönde. Birçok ülkeyle de bunları değerlendiriyoruz. Sadece ülkelerde değil, Birleşmiş Milletler ve insani yardım örgütleriyle de temaslarımız sürdürüyoruz. Birlikte koordine ediyoruz." (Hamza Adiyaman - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

2017-06-28 16:28:10

Venezuela'da Anayasa Mahkemesi ile İçişleri, Adalet ve Barış Bakanlığı binalarına yapılan saldırılara ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı saldırıları kınadı.

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

2017-06-28 15:45:32

Batman'da saman yüklü traktörün devrilmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

2017-06-28 15:42:13

Şeyh Said ve 46 arkadaşı, Şark İstiklal Mahkemeleri tarafından şehit edilişlerinin 92’nci yıldönümünde rahmetle anılıyorlar.

TÜM HABERLER

Şanlıurfa Barosu: Mevcut adliye yetersiz

Şanlıurfa Barosu yetkili makamlara gönderdiği dilekçede, mevcut adliyenin halka hizmet noktasında yetersiz kaldığını belirterek, bu sorunun giderilmesi gerektiğini kaydetti.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

HÜDA PAR'dan Darülaceze'deki yaşlılara ziyaret

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük, Darülaceze'de kalan yaşlılara bayram ziyaretinde bulundu.

Hakkâri'de bir polis hayatını kaybetti

​Hakkâri'nin merkez Oğul köyü kırsalında çıkan çatışmada yaralanan polis hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kuzey Afrika sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgasının beklendiğini açıkladı.
TÜM HABERLER