A A A

Yurt dışından getirilen telefonun kaydı nasıl yapılır?

Eklenme : 2017-04-07 15:25

HABER MERKEZİ - Yurt dışından kişisel kullanım amacıyla birçok vatandaş, beraberinde cep telefonu getirirken kayıt yaptırmadıkları gerekçesiyle telefonu kullanamıyor. Peki, kayıt yaptıracaklar nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Yurt dışından getirilen telefonun kaydı nasıl yapılır?

Ek Dosyayı indirin

Yurt dışından kişisel kullanım amacı ile vatandaşların yanlarında getirdikleri cep telefonlarıyla yaşadıkları en büyük sorun telefonu kullanıma açmak diğer bir ifadeyle telefonu kayıtlı hale getirebilmek. Peki, yurt dışından getirilen telefonun kaydı nasıl yapılır?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan 'IMEI Kayıt Hizmeti Kullanım Kılavuzu'na göre, 5809 sayılı Kanunun "İşletmeciler, kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlara, elektronik haberleşme hizmeti veremezler." hükmü uyarınca cihazların sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için kayıt altına alınmaları gerekiyor.

IMEI kayıt işlemi için harç bedelini ödenmediyse bir sonraki aşamada; DenizBank, Garanti Bankası, İş Bankası internet şubeleri ile e-Devlet Kapısı üzerinden ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Cep telefonu harç bedeli, Cep Telefonu Harcı ödeme hizmeti kullanılarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden de ödenebiyor.

120 gün içinde kayıt yapılmalı

öncelikle IMEI kaydı yapacaklar, hizmetten faydalanmak için yurt dışından gelen yolcuların, cihazı beraberinde getirmiş olması gerekiyor. Vatandaşlar, kayıt işlemini yurda giriş tarihini takip eden 120 gün içinde yapmalı ve yurt dışından son iki yıl içerisinde cihaz getirmemiş olmalı.

IMEI numarası nasıl öğrenilir?

Ayrıca, cihazın 15 haneli IMEI numarası bilinmesi gerekiyor. IMEI numarası, cihazın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebiliyor. Birden fazla sim karta sahip cihazlar için en fazla üç adet IMEI numarası kullanılarak kayıt yapılabiliyor.

IMEI kaydı için e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmza yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapılması gerekiyor.

Vergiler, harçlar ve işlem ücretleri

İşlem için gerekli harcın vergi dairelerine veya bankalara yatırılmış olması gerekiyor. İşlem, mutlaka T.C. Kimlik Numarası ve cihazın IMEI numarası ile yapılmasına dikkat edilmeli. Harç yatırılırken görevlinin T.C. Kimlik Numarası ve cihazın IMEI numarasını doğru olarak sisteme girdiğinden emin olunması ve vatandaşların 'alındı belgesini' kontrol etmesi gerekiyor.

Eğer Internet Bankacılığı kullanılıyorsa, harcın BTK sistemi ile uyumlu bankalara ait İnternet şubeleri üzerinden yatırılabiliyor. Bunun için e-Devlet Kapısı üzerinde kayıt işlemi başlatılarak, ilgili yönlendirmeler takip edilebilir.

Elektronik kimlik bilgisini (IMEI) haiz cihazların kayıt altına alınması işlemi için, yatırılması gereken harç bedeli 2017 yılı için, 149 lira 20 kuruş olarak belirlenmiş. İlgili harç dışında, kayıt işlemi için herhangi bir ek ücret, vergi vb. alınmıyor. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

2017-07-21 14:04:17

Şanlıurfa GAP Vadisinde yapılacak Bilim Merkezi'nin açılışı için protokol imzalandı.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

TÜM HABERLER

Zulüm ve darbe dönemlerinin tanığı: Risale-i Nur talebesi Hafız Ali -2

Sadece bir döneme değil, kritik eşiklere tanıklık etmiş olan Hafız Ali, İttihat Terakki zihniyetinin yaşatmış olduğu zulümlere, sonraki yıllarda gerçekleşen darbelere ve Üstad Bediüzzaman ile hayatının kesişmesine dair önemli anekdotlar anlattı.

Batı Akdeniz için fırtına uyarısı

​Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı Akdeniz'in batısı için öğle saatlerinden itibaren fırtına uyarısında bulundu.

Çalınan 2'nci motosikletini de kendi çabalarıyla buldu

​Batman'da bir kişi, çalınan 2'nci motosikletini de uzun uğraşlar sonucu kendi çabalarıyla buldu.

Valilikten yanan 27 binaya ilişkin açıklama

​Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde çıkan yangınla ilgili valilikten yapılan açıklamada, 27 binanın tamamen yandığı bildirildi.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa direnişi tüm ümmetin direnişidir"

​İstanbul-Bahçelievler Dayanışma Platformu tarafından Siyonist işgalcilerin, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etmek için basın açıklaması düzenlendi.
TÜM HABERLER