A A A

"Ramazan ayına en güzel şekilde hazırlık yapmak gerekir"

Eklenme : 2017-04-01 11:39

BATMAN - Mübarek üç aylarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, Müslümanların geçmişin muhasebesini yaparak, en güzel şekilde Ramazan ayına hazırlanmaları gerektiğini belirtti.

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, mübarek üç aylarla ilgili değerlendirme yaparak, önemli tavsiyelerde bulundu.

Her Müslüman'ın geçmişin muhasebesini yapıp, ibadetlerini eksiksiz yerine getirmesi gerektiğine vurgu yapan Erhan, özellikle Kur'an-ı Kerim'in anlayarak okunup, günlük hayatta tatbik edilmesinin önemine dikkat çekti.

Allah'ın bazı zamanları mukaddes olarak yarattığını belirten Erhan, "Bu zamanların içerisindeki en önemli anlar üç aylar diye tabir ettiğimiz Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Allah'ın rahmet ve mağfiretinin inanan insanların üzerine nisan yağmurları gibi yağdığı, o rahmetin ve şefkatin oluk oluk aktığı zaman dilimleri içerisine girmiş bulunuyoruz. Hiç şüphesiz bu an ve zaman dilimlerini geçmişimizin muhasebesini yaparak geçirmemiz bizim için en kalıcı unsurlardan biri olacaktır. Yapmış olduğumuz hata, günahlardan nedamet duyarak bir daha yapmamanın yollarını ve yöntemlerini aramamız ve ona göre bir yaşam tarzı oluşturmamız lazım." dedi.

Üç aylarda çokça oruç tutup, Kur'an-ı Kerim okunması gerektiğini dile getiren Erhan, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim rehberimiz, önderimiz ve örneğimiz Hz. Muhammed Mustafa'dır. Onun gibi bir hayat yaşayabilmek, onun izinden gitmek için gayret etmemiz gerekir. Dolayısıyla bugün ve zaman dilimleri içerisinde fırsat bulduğumuz zaman oruç tutabilmek, özellikle Kur'an-ı Kerim'i her zaman anlayarak, algılayarak ve en önemlisi de onun ilkelerini hayatımıza geçirerek yaşamak bizim için en önemli unsur olacaktır."

"Yaratana karşı görevimizi en iyi şekilde yerine getirmeliyiz"

Erhan, mübarek üç aylarda ibadetlerin eksiksiz yerine getirilmesinin önemine değinerek, "Üç aylarda yüce yaratana iman etmiş olan kullar ve ona imanımızın bir gereği olarak ibadetlerimizi hiç eksik bırakmadan yerine getirerek o ibadetin getirisi olan ahlaki ilkeleri hayatımıza aktarmak için çaba ve gayret sarf etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla yaratana karşı görev ve vazifelerimizi en güzel şekilde yerine getirip, tövbe kapısının açık olduğunu hiçbir zaman unutmadan ellerimizi semaya, gönlümüzü ve kalbimizi yaratana açarak bir hayat desturu oluşturmalıyız. Geçici bir hayatta olduğumuzu hiçbir zaman unutmadan yaşamımızı sürdürmemiz, dolayısıyla etrafımıza daima iyilikler saçarak bir hayat tarzı oluşturmamız üç aylarda yapabileceğimiz en başta gelen vazifeler olması gerekir." ifadelerini kullandı.

"Ramazan ayına hazırlığı en güzel şekilde yapmak gerekir"

Sözlerinin devamında Erhan, şu tavsiyelerde bulundu: "Bu aylar aynı zamanda Ramazan ayına bir hazırlıktır. Bu ayın içerisindeki Ramazan ayına hazırlığı en güzel şekilde yapmak bizim görev ve vazifemizdir. Ramazan ayı ve içerisinde bulunan Kadir Gecesi bizim için bulunmaz en büyük nimettir. Ona hazırlıklı olabilmek için manen tertemiz hale gelmenin yolu Allah'ın istediği bir kul olma doğrulusunda Hz. Muhammed Mustafa'nın yaşam tarzını hayatımıza geçirmekle mümkün olacaktır. Bu duygularla geçirir, her zamanımızı üç aylar gibi kabul edersek dünyayı da yaşanılır hale getirmiş ve çevremize iyilikler saçmış oluruz. İnsanlığa da örnek bir nesil bırakmanın yol ve yöntemlerini bizzat yaşayarak göstermiş oluruz." (M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

Yarın zilhicce ayının birinci günü

​Kameri ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslam’ın beş esasından biri olan hac farizasının ifa edildiği umumi af ayıdır.

Türkiye’nin ilk uzay merkezinin temeli atıldı

​Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olması planlanan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla Bursa’da atıldı.

Sosyal medyada PKK propagandasına 8 tutuklama

​Elazığ’da sosyal medyada PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına 12 kişiden 8’i tutuklandı.
TÜM HABERLER