A A A

"İstiyorlar ki 82 model anayasayla yola devam edelim"

Eklenme : 2017-03-28 16:11

KARAMAN - Başbakan Yıldırım, "İstiyorlar ki bütün bu olumsuzluklara rağmen, bu 82 model anayasayla yola devam edelim, pamuklara sarıp, sarmalansın, kimse bu anayasaya dokunmasın. Çünkü bu haliyle anayasa, milli iradeyi engellemek için iyi bir araç." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı sisteminin halk oylaması kapsamında Karaman Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na eleştiriler yönelten Başbakan Yıldırım, "Kılıçdaroğlu ne yapıyor biliyor musunuz? Muhtarlarla bir araya geliyor diyor ki 'Ey muhtarlar 16 Nisan'da 'evet' çıkarsa, 17'sinde muhtarlıklar kapatılacak'. İnanıyor musunuz? Yalan bir. Yalan iki, minibüsçülerin durağına gidiyor, diyor ki '16 Nisan'da 'evet' verirseniz, sizin minibüs hatlarınız iptal olacak.' İnanıyor musunuz? Yalan üç, iş adamlarıyla toplantı yapıyor, onlara diyor ki '16 Nisan'da 'evet' verirseniz, bir gün sonra bütün fabrikalarınıza el konacak, iş yerleriniz elinizden alınacak.' İnanıyor musunuz? Yalan üç. Yalan üç değil, 33 tane yalan var. Ayaküstü 40 tane yalan söylüyor. Ben hangi birini düzelteyim? Bırakalım onunla uğraşmayalım, işimize bakalım. Bunlar pimi çekilmiş bomba gibi."

"İstiyorlar ki 82 model anayasayla yola devam edelim"

"İstiyorlar ki bütün bu olumsuzluklara rağmen, bu 82 model anayasayla yola devam edelim, pamuklara sarıp, sarmalansın, kimse bu anayasaya dokunmasın. Çünkü bu haliyle anayasa, milli iradeyi engellemek için iyi bir araç." diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"İşlerine geldiği zaman hemen 367 icadı çıkarıyorlar, yargı icadı çıkarıyorlar, parti kapatmaya kalkıyorlar. 2008'de Türkiye'nin en büyük partisine, iktidar partisine kapatma davası açmadı mı bunlar? 28 Şubat benzeri girişimle ayakta kalmaya çalışıyorlar. Bu anayasayla mahkemelere koşup büyük projeleri engelliyorlar, Türkiye'nin gelişmesini yavaşlatıyorlar. Manşetlerle hükümetler artık düşmeyecek. Milletvekili transferleriyle siyasetle oynanmayacak ve güven oyunu Meclis değil, asıl verecek. Vekiller değil, milletin kendisi sandıkta verecek, siz vereceksiniz. İşte bütün bunlar olurken, CHP'nin de HDP'nin de uykuları, keyfi kaçıyor. İki partinin de söylemlerine bakın birbiriyle aynı, boşuna 'ikiz kardeş' demiyoruz."

Bugüne kadar çizgiyi bozmadıklarını, yeni anayasada işin sahibinin, patronun millet olacağını belirten Yıldırım, "Yeni anayasayla, milletin iradesine ortak olmaya çalışanlar, 15 Temmuz'u, 17-25 Aralık'ı, Gezi olaylarını, elektronik muhtırayı, 12 Eylül'ü, 1960'ı, 12 Mart'ı, 28 Şubat'ı planlayanlar artık miadını dolduruyor, tarihin çöplüğünde yerlerini alıyorlar. Kılıçdaroğlu buna karşı çıkıyor. Çünkü Kılıçdaroğlu'nun tek başına çalışarak iş başına gelme diye bir hedefi yok." ifadesini kullandı.

"PKK'nın, FETö'nün adamları rahatça 'hayır' propagandası yapıyor, ama 'evet' demek yasaklanıyor"

Avrupa'daki, referandum karşıtlığına işaret eden Yıldırım, "Erdoğan düşmanlığı moda oldu. Terör, örgütlerini, PKK'nın, FETö'nün adamları rahatça hayır propaganda yapıyor, bölücü başının posterlerini taşıyor ama evet demek yasaklanıyor. Bunun adı düpedüz ırkçılıktır. Bizim Türkiye olarak hiçbir ülkeyle alıp veremediğimiz yok. Türkiye meselelere bu kadar sükunet ile sağduyuyla yanaşırken inatla kriz çıkarmaya çalışanlara bu millet eyvallah etmez. 54 yıldır, ha bugün ha yarın Türkiye'yi Avrupa Birliği üyelik için oyalıyor."

"Avrupa'yı uyarıyorum, işinize bakın"

Türkiye ile ilişkileri bozmak bize bir kaybettirir ama Avrupa Birliği'ne daha çok kaybettirir. Türkiye'nin iç meselesi olan bu referandum için Avrupa'yı uyarıyorum, işinize bakın. Herkes yerini yurdunu bilsin, PKK'ye eylem yaptırmak size mi düştü. PKK'ya kol kanat germek size mi düştü? 15 senedir dur durak bilmeden çalıştık ve ülkemizi kalkındırdık. 1 Türkiye'yi 3 Türkiye yaptık. Eğer önümüze çıkanlar olmasaydı 3 değil 5 Türkiye yapacaktık. Ama artık bu günler bitiyor. 16 Nisandan sonra hızımızı kesmeye, engel koymaya hiç kimsenin gücü yetmeyecek." diye konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar bizi sürekli tehdit ediyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar bizi sürekli tehdit ediyorlar

2017-08-18 18:02:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün Balıkesir'de yakalan suikast timine ilişkin, "Bunlar bizi sürekli tehdit ediyorlar, beni, arkadaşlarımı sürekli tehdit ediyorlar. Yargı da bunlarla ilgili kararları en adil şekilde inşallah verecek." dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

2017-08-16 14:46:21

​Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ tesisleri toplu temel atma ile orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı merasimi nedeniyle Bingöl'e geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Enis Berberoğlu" açıklaması

2017-08-13 23:01:25

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, cezaevindeki CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nu kast ederek, "İçeriden değişik haberler alıyorum. ‘Buradan çıktım çıktım, çıkmadığım takdirde açıklamalarda bulanacağım’ diyor içerideki zat." dedi.

TÜM HABERLER

950 yeni hakim ve savcı alınacak

​Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yeni 950 hakim ve savcı alınacağını, sınavın 24 Aralık'ta yapılacağını duyurdu.

İşitme engelliler için umre ödüllü bilgi yarışması

​Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kayseri İl Müftülüğünde İşitme Engelliler Koordinatörlüğü tarafından "İşitme Engelliler İçin Umre Ödüllü Bilgi Yarışması" düzenlendi.

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.
TÜM HABERLER