A A A

"Müslümanlar mustazaflığa alışmamalıdır"

Eklenme : 2017-03-26 13:57

KAYSERİ - Müslümanların, her zaman "mustazaf" konumunda olmaması gerektiğine dikkat çeken Yazar Mehmet Göktaş, bu konumdan kurtulma yollarının aranması gerektiğini ifade ederek bunun da ancak Allah'ın gösterdiği yoldan gitmekle mümkün olabileceğini söyledi.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından, Kayseri'de "Dünya Mustazafları Haftası" kapsamında bir program düzenlendi. Programda konuşan Gazeteci-Yazar Mehmet Göktaş, Müslümanların daima mustazaf (zayıf düşürülmüş) konumunda olmaması gerektiğini vurguladı.

Melikgazi Konferans Salonu'nda düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Peygamber Sevdalıları Platformu Kayseri Koordinatörlüğü Dönem sözcüsü İzzet Güçlü açılış konuşması yaptı.

"Müslümanlar mustazaflığa alışmamalıdır; bundan kurtulmanın yolunu bulmalıdır"

Programa konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Mehmet Göktaş Kur'an-ı Kerim'de geçen "mustazaf" kavramına dikkat çekti.

Göktaş, "Biz mustazaflardanız ama Allah-u Teala mustazafları her zaman övmez. Neden, çünkü her zaman mustazaf olarak kalmamızı istemiyor. Evet, zalimler mazlumları mustazaf konumuna düşürür ama bu her zaman böyle sürmemelidir. Müslümanlar mustazaflığa alışmamalıdır; bundan kurtulmanın yolunu bulmalıdır. Bunu da Allah-u Teâlâ'nın yardımıyla, desteğiyle, onun gösterdiği yoldan giderek görecektir." dedi.

Mustazaflıktan kurtulmak mükellefiyetindeyiz

"Kendilerine yazık edenlerin melekler canlarını aldıkları zaman onlara: 'Ne yaptınız bakalım?' deyince, 'Biz yeryüzünde zavallı (mustazaf) kimselerdik' diyecekler, melekler de: 'Allah'ın arzı geniş değil miydi? Hicret etseydiniz ya!' cevabını verecekler. Onların varacakları yer cehennemdir. Orası ne kötü dönülecek yerdir!" ayetine dikkat çeken Göktaş, konuşmasın şöyle sürdürdü:

"Demek ki biz ayetle bir şey öğreniyoruz; Mustazaflıktan kurtulmak mükellefiyetindeyiz. Her zaman mazlum olmak makbul bir şey değildir. Tamam, elimizde olmadan mazlum oluyoruz ama oradan kurtulmalıyız. Bunun bir yolu da mekan değiştirmektir. Bir insan mustazaflıktan kurtulmak istiyorsa eğer, bulunduğu yerden başka bir yere gitmelidir. Unutmayın eğer birileri gitmişse bir yere Allah'ın izniyle genellikle oralarda güçlenmişlerdir. Eğer bulunduğumuz konumda sıkışmışsak, sıkıştırılmışsak Allah'ın dinini yaşayamıyorsak ne yapmalıyız, mekan değiştirmek durumundayız."

Bazı Müslümanların, yanı başında olan mazlumları görmediğini ancak uzak diyarlarda bulunan mazlumlara dikkat kesildiğini söyleyen Göktaş, "Mazlumları anlama duygumuz olması lazım. Binamızdaki, mahallemizdeki, çevremizdeki, ülkemizdeki mazlumları görebilmemiz lazım. Çünkü açıktan ağlamazlar, araştırıp bulmamız lazım. Eğer bir insanın kalbi katılaşmışsa yanındakini göremez ama adı Müslüman olduğu için uzak diyarlardaki mazlumlara şiir yazarlar. Bazen de uzaklardaki firavunlara meydan okurlar ama yanı başında zalim vardır. Onlara sesini çıkarmazlar." İfadelerini kullandı.

Programın sonunda, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafında Türkiye geneli düzenlenen Siyer Sınavı'nda Kayseri genelinde dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. (Mehmet Bozdaş- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

2017-08-20 18:11:19

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

2017-08-20 17:33:47

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

2017-08-20 16:50:26

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu’ndan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’yı makamında ziyaret etti.

“Devlete 7 milyar dolar katkımız oldu”

Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, devlete son 10 yıl içerisinde 7 milyar dolar katkılarının olduğunu söyledi.

Mazıdağı’nda minikler namaz için yürüdü

Namaz ve ibadet farkındalığı için Mardin’in Mazıdağı ilçesinde çocuklar yürüyüş yaptı.

Şırnak’ta çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde PKK’ye yönelik devam eden operasyonlarda çok sayıda el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

"Alternatif Ürün Projesi"nde yüksek verim

Mardin’in Midyat İlçesinde Ziraat Odası tarafından ‘Alternatif Ürün Projesi' kapsamında ekilen ve yüksek verim elde edilen çeşitli sebzeler, "Tarla Günü" programında tanıtıldı.
TÜM HABERLER