A A A

"Mısır'ın gençlerinde hâlâ devrim ruhu var"

Eklenme : 2017-03-26 13:19

DİYARBAKIR - Muhammed Mursi döneminde Bina ve Kalkınma Partisi Milletvekillerinden, aynı zamanda Şura Meclisi Üyesi olan Muhammed es Sağir, Mısır'ın gençlerinde hâlâ devrim ruhunun olduğunu söyledi.

Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi döneminde, Bina ve Kalkınma Partisi Milletvekili ve aynı zamanda Şura Meclisi Üyesi olan Muhammed es Sağir, Mısır halkının devrimden sonra yaşadıklarını İLKHA'ya anlattı.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Muhammed es Sağir, Mısır ordusunun Batılı devletlerle iş birliği içerisinde olduğunu belirtti. Es Sağir Mısır halkında hâlâ devrim ruhu olduğunu ve bunun bir gün ayyuka çıkacağını ifade etti.

Mısır halkının seçtiği cumhurbaşkanına askeri darbe yapıldığını hatırlatan es Sağir, Mısır halkı kendi seçimiyle cumhurbaşkanını seçti. Daha sonrada ise askeriyenin âdeti haline gelen, Müslümanların iktidarda olmasını sindiremediklerinden ötürü Cumhurbaşkanına darbe gerçekleştirdiler. Halk şu an her türlü krizle baş başa hayatlarını sürdürmektedirler." dedi.

Mısır'daki darbe hükümetinin gelecek vaat etmediğini vurgulayan es Sağir, "Genel itibariyle küfrün oyununa gelmek ve İslam ülkelerinde hâkimiyetini sürdürmek için kullandıkları tek şey askeriye olduğu malumdur. Mısır toprağının yüzde 80'i ordunun elinde. Mısır'ın bu hale gelmesi ordunun Batı devletleriyle işbirliği içerisinde olmasında kaynaklanıyor. Askeri darbe hükümeti, hiçbir şekilde gelecek vaat etmediği herkesçe biliniyor. Bunu çok açık bir şekilde ifade edebilmeliyiz. Mısır halkının gençlerinde hâlâ devrim ruhu var. 25 Ocak'ı yaşatabilecek o ruh hâlâ vardır. Bugün Mısır halkı kendi içerisinde kaynıyor ve o ruh bir gün patlak verecektir."

İslam ümmetinin günbegün bir araya geldiğini söyleyen es Sağir, "Bugün ümmetin içerisinde olduğu ortamın en büyük sorumluluğunu âlimlerin yüklenmesi gerektiği apaçık ortadadır. Âlimlerin bugün kendi toplumlarına Allah-u Teâlâ’nın 'benim ipime hep birlikte sarılın’ ayetini kendi halklarına bunu benimsetmeleri gerekir. Allah'a şükürler olsun benim kendi şahsi görüşüm de ümmetin kesinlikle günbegün bir araya geldiğidir. Bunun en büyük delili ise Türkiye’nin yaşamış olduğu 15 Temmuz Darbe gecesidir. Darbe gecesiyle ilgili Gazzeli bir kardeşim bana 'O darbe Ankara’da yaşanmadı bilakis Gazze’de yaşandı.' dedi." şeklinde konuştu. (Emrah Deniz, Abdurrahman Tetik-İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Beni hayata bağlayan inancım ve çocuklarım"

2017-05-25 11:39:45

Sempatik ve neşeli davranışlarıyla dikkat çeken bedensel engelli vatandaş, inancı ve ailesinin kendisini hayata bağladığını söyledi.

"HAMAS hiçbir şekilde Filistin topraklarını İsrail'e vermeyecek"

2017-05-23 10:40:10

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen HAMAS'ın Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, hiçbir şekilde topraklarını İsrail'e vermeyeceklerini söyledi.

"Çölyak hastaları için uygun şartlar oluşturulmalı"

2017-05-17 09:59:12

Çölyak hastalarının glütensiz ürün bulmakta sorun yaşadıklarını belirten Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı, bu hastalar için uygun şartların oluşturulması gerektiğini söyledi.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center