A A A

"Mısır'ın gençlerinde hâlâ devrim ruhu var"

Eklenme : 2017-03-26 13:19

DİYARBAKIR - Muhammed Mursi döneminde Bina ve Kalkınma Partisi Milletvekillerinden, aynı zamanda Şura Meclisi Üyesi olan Muhammed es Sağir, Mısır'ın gençlerinde hâlâ devrim ruhunun olduğunu söyledi.

Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi döneminde, Bina ve Kalkınma Partisi Milletvekili ve aynı zamanda Şura Meclisi Üyesi olan Muhammed es Sağir, Mısır halkının devrimden sonra yaşadıklarını İLKHA'ya anlattı.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Muhammed es Sağir, Mısır ordusunun Batılı devletlerle iş birliği içerisinde olduğunu belirtti. Es Sağir Mısır halkında hâlâ devrim ruhu olduğunu ve bunun bir gün ayyuka çıkacağını ifade etti.

Mısır halkının seçtiği cumhurbaşkanına askeri darbe yapıldığını hatırlatan es Sağir, Mısır halkı kendi seçimiyle cumhurbaşkanını seçti. Daha sonrada ise askeriyenin âdeti haline gelen, Müslümanların iktidarda olmasını sindiremediklerinden ötürü Cumhurbaşkanına darbe gerçekleştirdiler. Halk şu an her türlü krizle baş başa hayatlarını sürdürmektedirler." dedi.

Mısır'daki darbe hükümetinin gelecek vaat etmediğini vurgulayan es Sağir, "Genel itibariyle küfrün oyununa gelmek ve İslam ülkelerinde hâkimiyetini sürdürmek için kullandıkları tek şey askeriye olduğu malumdur. Mısır toprağının yüzde 80'i ordunun elinde. Mısır'ın bu hale gelmesi ordunun Batı devletleriyle işbirliği içerisinde olmasında kaynaklanıyor. Askeri darbe hükümeti, hiçbir şekilde gelecek vaat etmediği herkesçe biliniyor. Bunu çok açık bir şekilde ifade edebilmeliyiz. Mısır halkının gençlerinde hâlâ devrim ruhu var. 25 Ocak'ı yaşatabilecek o ruh hâlâ vardır. Bugün Mısır halkı kendi içerisinde kaynıyor ve o ruh bir gün patlak verecektir."

İslam ümmetinin günbegün bir araya geldiğini söyleyen es Sağir, "Bugün ümmetin içerisinde olduğu ortamın en büyük sorumluluğunu âlimlerin yüklenmesi gerektiği apaçık ortadadır. Âlimlerin bugün kendi toplumlarına Allah-u Teâlâ'nın 'benim ipime hep birlikte sarılın' ayetini kendi halklarına bunu benimsetmeleri gerekir. Allah'a şükürler olsun benim kendi şahsi görüşüm de ümmetin kesinlikle günbegün bir araya geldiğidir. Bunun en büyük delili ise Türkiye'nin yaşamış olduğu 15 Temmuz Darbe gecesidir. Darbe gecesiyle ilgili Gazzeli bir kardeşim bana 'O darbe Ankara'da yaşanmadı bilakis Gazze'de yaşandı.' dedi." şeklinde konuştu. (Emrah Deniz, Abdurrahman Tetik-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

Yarın zilhicce ayının birinci günü

​Kameri ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslam’ın beş esasından biri olan hac farizasının ifa edildiği umumi af ayıdır.

Türkiye’nin ilk uzay merkezinin temeli atıldı

​Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olması planlanan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla Bursa’da atıldı.

Sosyal medyada PKK propagandasına 8 tutuklama

​Elazığ’da sosyal medyada PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına 12 kişiden 8’i tutuklandı.
TÜM HABERLER