A A A

Arı yetiştiricilerine DİKA’dan eğitim

Eklenme : 2017-03-23 12:40

SİİRT - Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından “2016 Yılı Teknik Destek Programı” kapsamında sunulan "Pervari Balı Kırsal Pazarlama Projesi" başarılı bulunarak kırk arı yetiştiricisine DİKA tarafından eğitim verildi.

Arı yetiştiricilerine DİKA’dan eğitim

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından yapılan açıklamada, Siirt'in Pervari ilçesi ve köylerinde bulunan, geçimini bal üretiminden sağlayan kırk çiftçiye "Pervari Balı Kırsal Pazarlama Projesi" kapsamında eğitim verildiği belirtildi.

Açıklamada, Siirt'in Pervari İlçesi Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda yapılan eğitimin, Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu tarafından ve 5 gün boyunca toplamda kırk saat verildiği ifade edildi.

Verilen eğitimle, arı yetiştiricilerinin Pervari balının pazar ve pazarlama sorunlarını çözmede yeni teknikleri öğrenip satıştaki tıkanıklığı çözerek 2016 yılında ürettikleri balların tamamını satmaları hedeflendiği ifade edilen açıklamada, "Balda verim, kalite, pazar ve pazarlama sorunları çözüldüğünde, bal fiyatlarında yüzde 20, çiftçi gelirlerinde yüzde 50 artış sağlanması öngörüldü. Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği ve Siirt Bal Üreticileri Birliği'nin kurumsal kapasitelerinde artış olacağı belirtildi." denildi.

Açıklamada, "Proje sahibi olan Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği (SAYB) ile proje ortağı olan Siirt Merkez İlçesi Bal Üreticileri Birliği (SİBÜB) üyelerine, en önemli sorunlarının başında gelen pazar ve pazarlama sorununu çözmede eğitim desteği verildi. Bal üretimindeki niteliksel ve niceliksel artış, satışları olumlu etkileyerek Pervari çiftçisinin ekonomik ve sosyal hayatını güçlendirecektir. Böylece Pervari balının ulusal ve uluslararası piyasalarda hak ettiği seviyeye gelmesi sağlanacağı ifade edildi." ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında Çiftçilere şu beş ana başlıkta eğitim verildiği kaydedildi. "Arı ürünleri ve modern üretim teknikleri ile genel pazarlama kriterleri. Pervari balının üretiminde kalite ve standardizasyon. Bal pazarlamada kolaylık sağlayacak ürün çeşitliliği ve pazarlama teknikleri. Bal pazarlamada markalaşma ve farkındalığın avantajları. Pervari balının tanıtım ve pazarlamasında uygulanacak etkin stratejik yöntemler." (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

2017-08-18 23:42:35

​Bitlis merkez ve Mardin ilinde FETÖ yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda doküman ele geçirildiği bildirildi.

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

2017-08-18 23:26:45

Kur'an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu.

Siirt’te  yaz Kur’an kursları sona erdi

Siirt’te yaz Kur’an kursları sona erdi

2017-08-18 22:17:11

​Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde başlatılan yaz Kur’an-ı Kerim kursları sona erdi.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER