A A A

Arı yetiştiricilerine DİKA’dan eğitim

Eklenme : 2017-03-23 12:40

SİİRT - Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından “2016 Yılı Teknik Destek Programı” kapsamında sunulan "Pervari Balı Kırsal Pazarlama Projesi" başarılı bulunarak kırk arı yetiştiricisine DİKA tarafından eğitim verildi.

Arı yetiştiricilerine DİKA’dan eğitim

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından yapılan açıklamada, Siirt’in Pervari ilçesi ve köylerinde bulunan, geçimini bal üretiminden sağlayan kırk çiftçiye “Pervari Balı Kırsal Pazarlama Projesi” kapsamında eğitim verildiği belirtildi.

Açıklamada, Siirt’in Pervari İlçesi Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda yapılan eğitimin, Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu tarafından  ve 5 gün boyunca toplamda kırk saat verildiği ifade edildi.

Verilen eğitimle, arı yetiştiricilerinin Pervari balının pazar ve pazarlama sorunlarını çözmede yeni teknikleri öğrenip satıştaki tıkanıklığı çözerek 2016 yılında ürettikleri balların tamamını satmaları hedeflendiği ifade edilen açıklamada, "Balda verim, kalite, pazar ve pazarlama sorunları çözüldüğünde, bal fiyatlarında yüzde 20, çiftçi gelirlerinde yüzde 50 artış sağlanması öngörüldü. Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği ve Siirt Bal Üreticileri Birliği’nin kurumsal kapasitelerinde artış olacağı belirtildi." denildi.

Açıklamada, "Proje sahibi olan Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği (SAYB) ile proje ortağı olan Siirt Merkez İlçesi Bal Üreticileri Birliği (SİBÜB) üyelerine, en önemli sorunlarının başında gelen pazar ve pazarlama sorununu çözmede eğitim desteği verildi. Bal üretimindeki niteliksel ve niceliksel artış, satışları olumlu etkileyerek Pervari çiftçisinin ekonomik ve sosyal hayatını güçlendirecektir. Böylece Pervari balının ulusal ve uluslararası piyasalarda hak ettiği seviyeye gelmesi sağlanacağı ifade edildi." ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında Çiftçilere şu beş ana başlıkta eğitim verildiği  kaydedildi. "Arı ürünleri ve modern üretim teknikleri ile genel pazarlama kriterleri. Pervari balının üretiminde kalite ve standardizasyon. Bal pazarlamada kolaylık sağlayacak ürün çeşitliliği ve pazarlama teknikleri. Bal pazarlamada markalaşma ve farkındalığın avantajları. Pervari balının tanıtım ve pazarlamasında uygulanacak etkin stratejik yöntemler." (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

2017-06-26 09:45:42

Ege Denizi'nde İzmir'in Karaburun ilçesi yakınlarında 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

2017-06-26 00:05:17

​Diyarbakır'da akşam saatlerinde küçük bir kız çocuğuna bir okulda cinsel istismarda bulunulduğu iddiası halkı ayaklandırdı.

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

2017-06-25 22:26:14

​Adana'nın Aladağ ilçesinde foseptik çukuruna düşen 4 kişi hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

Dışişlerinden Pakistan'daki tanker kazası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tanker kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.
TÜM HABERLER