A A A

"Sigorta sektöründe doğru bir politika belirlenmelidir"

Eklenme : 2017-03-21 11:28

ŞANLIURFA - Araç sigortaları için uygulamaya konacak tavan fiyat uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulunan GAPSİAD Başkanı İsa Döğmeci, hükümetin bu konuda doğru bir politika belirlemesi gerektiğini söyledi.

Güneydoğu Anadolu Profesyonel Sigorta Acenteleri Derneği (GAPSİAD) Başkanı İsa Döğmeci, hazinenin, araç sigortaları için uygulamaya koyacağı tavan fiyat uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sigorta sektöründe birçok mağduriyet yaşandığını belirten Döğmeci, hükümetin bu konuda doğru bir politika belirlemesi gerektiğini söyledi.

Fiyatlarla ilgili uzun zamandan beri şikâyetlerin olduğunu dile getiren Döğmeci, "Müşteriler sigorta fiyatlarının çok yüksek çıktığından şikâyetçilerdi. Bu konuda çalışmalar yapılıyordu. Daha önceki sürelerde ticari araçlarda tavan fiyat uygulaması yapılıyordu. Tabi, oradaki fiyat uygulamasıyla bir denklik oluşturuyordu. Otomobillerde bu tavan fiyat uygulaması olmayınca daha yüksek fiyatlar söz konusu oluyordu. Hazinenin yeni açıklamış olduğu verilere göre, yüzde 30 ile yüzde 40 arasında bir fiyat düşüşü olacaktır." dedi.

Sigorta sektöründe indirim basamakları olduğunu bildiren Döğmeci, sözlerine şöyle devam etti: "Sigorta sektöründe 7 basamak vardır. Bu basamaklar indirim basamaklarıdır. Sıfır basamak dediğiniz 4 basamaktan satışlar başlıyor. 5, 6 ve 7'nci basamaklara doğru düşüş yaşanıyor. Sıfır araçlar dördüncü basamaktan başlıyor. Bu basamakta yüksek fiyat çıktığı için yüzde 40'lık indirim yapılıyor. Tavan fiyat dediğimiz uygulama gelirse orada daha ciddi bir fark oluşur."

Uygulamaya konacak yeni uygulamanın halk için faydalı olacağını ifade eden Döğmeci, "Sigorta şirketleri şu anda çok yüksek fiyatlar belirleyebilir. Bununla ilgili herhangi bir tavan fiyatı söz konusu değildir. Tavan fiyatı olmadığı için kendi keyfi uygulamalarını yapıyorlar. Tavan fiyatı geldiğinde bu fiyatın üstüne çıkmayacağından dolayı vatandaşın menfaatine olacaktır." şeklinde konuştu.

Daha önce hazinenin ticari araçlarla ilgili tavan fiyat çalışmasının ardından fiyatlarda düşüş yaşandığını belirten Döğmeci, yeni uygulamada belirlenecek tavan fiyatının istenen şartlarda olmasını temenni ettiklerini söyledi.

Sigorta sektörünün uzun yıllardır ciddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Döğmeci, "Bir türlü doğru fiyat politikası oturtulamadı. Doğru yaptırımlar söz konusu olmadı. Burada hazinenin taşın altına daha çok elini atıp, sigorta sektörü için daha doğru ve hızlı karar alması lazımdır. Bugüne kadar geçmişten gelen çok ciddi rakamlar ödeyen vatandaşlarımız var. Bu vatandaşların mağduriyetleri hiçbir şekilde giderilmiyor. Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için bu süreçte daha ciddi tedbirlerin alınıp, hızlı bir şekilde uygulamaya geçmesi lazımdır." ifadelerini kullandı. (Osman Gülebak-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

Yarın zilhicce ayının birinci günü

​Kameri ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslam’ın beş esasından biri olan hac farizasının ifa edildiği umumi af ayıdır.

Türkiye’nin ilk uzay merkezinin temeli atıldı

​Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olması planlanan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla Bursa’da atıldı.

Sosyal medyada PKK propagandasına 8 tutuklama

​Elazığ’da sosyal medyada PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına 12 kişiden 8’i tutuklandı.
TÜM HABERLER