A A A

"Toplum tüketici konumundan üretici konumuna geçmeli"

Eklenme : 2017-03-15 11:49

BATMAN - "Dünya Tüketici Hakları Günü" dolayısıyla açıklama yapan Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, toplumun tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi gerektiğini belirtti.

Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, "15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü" dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

Bugün bütün dünyada ticari sistemin daha fazla tüketmek anlayışı üzerine kurulduğunu belirten Kalkan, bilinçli tüketim, sınırlı kaynakları ölçülü kullanma ve doğayı korumanın gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmanın teminatı olduğunu söyledi.

Kalkan, "Tüketicilerin hakları ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştır. Tüketici yasasının uygulanması sonucunda yasanın eksik ve aksayan yönlerinin günün koşullarına uygun hale getirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hazırlanarak 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir." dedi.

Tüketicilerin hakları konusuna değinen Kalkan, sözlerine şöyle devam etti: "Tüketici yasası ile tüketicilere sunulan kapıdan satışlar, taksitli satışlar, kampanyalı satışlar, garanti belgesi, Türkçe tanıtma, kullanma kılavuzu, satış sonrası hizmetler, ayıplı mal ve hizmetler, devre tatil, paket tur, sözleşmelerdeki haksız şartlar, tüketici kredisi, kredi kartları, süreli yayınlar, mesafeli sözleşmeler, abonelik sözleşmeleri, yanıltıcı ve aldatıcı reklamlar ve benzeri gibi pek çok konuda yasa ile tüketicileri satıcı ve sağlayıcılar karşısında haklarını arama ve elde etme imkanını vermiştir. Devletimizin çıkardığı bir takım yasal düzenlemelerle veya tüketicilerin bir araya gelerek örgütlendiği sivil toplum kuruluşları aracılığı ile ülkemizde sağlanmaya çalışılan tüketiciyi koruma ve haklarını gözetme faaliyetleri alanında en büyük görevi yasanın uygulayıcısı konumunda olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Ticaret İl Müdürlükleri yerine getirmektedir."

Toplumun tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi gerektiğini ifade eden Kalkan, "Tüketicinin her türlü menfaatini ön planda tutmayı ilke edinmiş olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve il teşkilatları tüketiciyi yasa ile sahip olduğu tüm hakları konusunda bilgilendirme, eğitme, tanıtma ve koruma alanındaki öncülük görevini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah yerine getirmeye devam edecektir. Tek amacımız toplumun tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi ve gereksiz, gelişigüzel harcamalardan vazgeçmeleridir. Bu vesile ile 15 Mart Dünya Tüketiciler Günümüz kutlu olsun." şeklinde konuştu.

Ayrıca, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından "15 Mart Dünya Tüketiciler Gününe" dikkat çekmek amacıyla birçok alışveriş merkezi ve okula çeşitli broşürler asıldı. (M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Bizim ittihadımız birbirimize muhabbetimizdir"

2017-06-22 17:43:38

Bayramların kişiler arasındaki kırgınlıkların sona ermesi için fırsat olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Davut Işıkdoğan, müminlerin ittihadının, birbirlerine karşı muhabbetleri olduğunu belirtti.

"Kadir Gecesi'nin kadrini bilelim"

2017-06-20 19:02:00

Kadir Gecesi hakkında duygu ve düşüncelerini dile getiren Mardinliler, bu gecenin kadrinin bilinmesini istediler.

"Her geleni Hızır her geceyi Kadir bilmeliyiz"

2017-06-20 17:29:18

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, her gecenin Kadir Gecesi gibi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

TÜM HABERLER

Umut Kervanı Vakfı Bursa'da ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü

Umut Kervanı Vakfı tarafından Bursa’da ihtiyaç sahibi ailelere 10 bin lira nakdi yardımda bulunulurken, 55 yetim de giydirildi.

Peygamber Sevdalıları bayramlaşma programı

​Peygamber Sevdalıları Platformunun, farklı illerde düzenleyeceği bazı bayramlaşma programlarının yer ve zamanı belirlendi.

Hizbullah Rehberi Gümüş’ten Ramazan Bayramı mesajı

​Hizbullah Cemaati Rehberi Edip Gümüş, Ramazan Bayramı vesilesiyle yayımladığı mesajda Müslümanlar arasında kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine, ittihad ve vahdetin Müslümanlar için tek çare olduğuna vurgu yaptı.

Gaziantepli ihracatçılar rotayı Katar'a çevirdi

GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bazı Arap ülkelerinin ticari ve diplomatik ilişkilerini sonlandırdığı Katar’a ihracatı artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Umut Kervanı Vakfından muhtaçlara yardım

Umut Kervanı Vakfının Türkiye genelinde Ramazan'da muhtaçlara yardımları devam ediyor.
TÜM HABERLER