A A A

"Toplum tüketici konumundan üretici konumuna geçmeli"

Eklenme : 2017-03-15 11:49

BATMAN - "Dünya Tüketici Hakları Günü" dolayısıyla açıklama yapan Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, toplumun tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi gerektiğini belirtti.

Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, "15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü" dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

Bugün bütün dünyada ticari sistemin daha fazla tüketmek anlayışı üzerine kurulduğunu belirten Kalkan, bilinçli tüketim, sınırlı kaynakları ölçülü kullanma ve doğayı korumanın gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmanın teminatı olduğunu söyledi.

Kalkan, "Tüketicilerin hakları ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştır. Tüketici yasasının uygulanması sonucunda yasanın eksik ve aksayan yönlerinin günün koşullarına uygun hale getirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hazırlanarak 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir." dedi.

Tüketicilerin hakları konusuna değinen Kalkan, sözlerine şöyle devam etti: "Tüketici yasası ile tüketicilere sunulan kapıdan satışlar, taksitli satışlar, kampanyalı satışlar, garanti belgesi, Türkçe tanıtma, kullanma kılavuzu, satış sonrası hizmetler, ayıplı mal ve hizmetler, devre tatil, paket tur, sözleşmelerdeki haksız şartlar, tüketici kredisi, kredi kartları, süreli yayınlar, mesafeli sözleşmeler, abonelik sözleşmeleri, yanıltıcı ve aldatıcı reklamlar ve benzeri gibi pek çok konuda yasa ile tüketicileri satıcı ve sağlayıcılar karşısında haklarını arama ve elde etme imkanını vermiştir. Devletimizin çıkardığı bir takım yasal düzenlemelerle veya tüketicilerin bir araya gelerek örgütlendiği sivil toplum kuruluşları aracılığı ile ülkemizde sağlanmaya çalışılan tüketiciyi koruma ve haklarını gözetme faaliyetleri alanında en büyük görevi yasanın uygulayıcısı konumunda olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Ticaret İl Müdürlükleri yerine getirmektedir."

Toplumun tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi gerektiğini ifade eden Kalkan, "Tüketicinin her türlü menfaatini ön planda tutmayı ilke edinmiş olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve il teşkilatları tüketiciyi yasa ile sahip olduğu tüm hakları konusunda bilgilendirme, eğitme, tanıtma ve koruma alanındaki öncülük görevini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah yerine getirmeye devam edecektir. Tek amacımız toplumun tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi ve gereksiz, gelişigüzel harcamalardan vazgeçmeleridir. Bu vesile ile 15 Mart Dünya Tüketiciler Günümüz kutlu olsun." şeklinde konuştu.

Ayrıca, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından "15 Mart Dünya Tüketiciler Gününe" dikkat çekmek amacıyla birçok alışveriş merkezi ve okula çeşitli broşürler asıldı. (M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"HAMAS hiçbir şekilde Filistin topraklarını İsrail'e vermeyecek"

2017-05-23 10:40:10

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen HAMAS'ın Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, hiçbir şekilde topraklarını İsrail'e vermeyeceklerini söyledi.

"Çölyak hastaları için uygun şartlar oluşturulmalı"

2017-05-17 09:59:12

Çölyak hastalarının glütensiz ürün bulmakta sorun yaşadıklarını belirten Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı, bu hastalar için uygun şartların oluşturulması gerektiğini söyledi.

"Yasin Börü ve Fatıma'ya sahip çıkamadık"

2017-05-12 11:04:21

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Sönmez, işgal rejimi İsrail polisleri tarafından katledilen Fatıma Hacici ile Yasin Börü'nün durumuna Müslümanların sessizliğinin neden olduğunu belirtti.

TÜM HABERLER

Tunceli'de 2 asker yaralandı

Tunceli'nin merkez Çiçekli bölgesinde PKK'ye yönelik operasyonda 2 asker yaralandı.

Konya merkezli 27 ilde FETÖ operasyonu

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Konya merkezli 27 ilde operasyon düzenlendi.

Keklik beslemek Doğu ve Güneydoğuda kültürel bir sevgidir

Adıyaman’da yaşayan Abuzer Ok, zamanının büyük bölümünü geçirdiği kekliklerin kendisini kötü alışkanlıklardan ve stresten arındırdığını ifade etti.

Nusaybin’de "Dünya Çevre Günü" etkinlikleri yapıldı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde "Dünya Çevre Günü" kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Tartıştığı ağabeyini öldürdü iddiası

Gaziantep’te bir kişinin tartıştığı ağabeyini göğsünden bıçaklayarak öldürdüğü iddia edildi.
TÜM HABERLER
Kod Center