A A A

"Toplum tüketici konumundan üretici konumuna geçmeli"

Eklenme : 2017-03-15 11:49

BATMAN - "Dünya Tüketici Hakları Günü" dolayısıyla açıklama yapan Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, toplumun tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi gerektiğini belirtti.

Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, "15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü" dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

Bugün bütün dünyada ticari sistemin daha fazla tüketmek anlayışı üzerine kurulduğunu belirten Kalkan, bilinçli tüketim, sınırlı kaynakları ölçülü kullanma ve doğayı korumanın gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmanın teminatı olduğunu söyledi.

Kalkan, "Tüketicilerin hakları ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmıştır. Tüketici yasasının uygulanması sonucunda yasanın eksik ve aksayan yönlerinin günün koşullarına uygun hale getirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hazırlanarak 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir." dedi.

Tüketicilerin hakları konusuna değinen Kalkan, sözlerine şöyle devam etti: "Tüketici yasası ile tüketicilere sunulan kapıdan satışlar, taksitli satışlar, kampanyalı satışlar, garanti belgesi, Türkçe tanıtma, kullanma kılavuzu, satış sonrası hizmetler, ayıplı mal ve hizmetler, devre tatil, paket tur, sözleşmelerdeki haksız şartlar, tüketici kredisi, kredi kartları, süreli yayınlar, mesafeli sözleşmeler, abonelik sözleşmeleri, yanıltıcı ve aldatıcı reklamlar ve benzeri gibi pek çok konuda yasa ile tüketicileri satıcı ve sağlayıcılar karşısında haklarını arama ve elde etme imkanını vermiştir. Devletimizin çıkardığı bir takım yasal düzenlemelerle veya tüketicilerin bir araya gelerek örgütlendiği sivil toplum kuruluşları aracılığı ile ülkemizde sağlanmaya çalışılan tüketiciyi koruma ve haklarını gözetme faaliyetleri alanında en büyük görevi yasanın uygulayıcısı konumunda olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Ticaret İl Müdürlükleri yerine getirmektedir."

Toplumun tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi gerektiğini ifade eden Kalkan, "Tüketicinin her türlü menfaatini ön planda tutmayı ilke edinmiş olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve il teşkilatları tüketiciyi yasa ile sahip olduğu tüm hakları konusunda bilgilendirme, eğitme, tanıtma ve koruma alanındaki öncülük görevini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah yerine getirmeye devam edecektir. Tek amacımız toplumun tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi ve gereksiz, gelişigüzel harcamalardan vazgeçmeleridir. Bu vesile ile 15 Mart Dünya Tüketiciler Günümüz kutlu olsun." şeklinde konuştu.

Ayrıca, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından "15 Mart Dünya Tüketiciler Gününe" dikkat çekmek amacıyla birçok alışveriş merkezi ve okula çeşitli broşürler asıldı. (M. Fatih Akgül-İLKHA)



YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Minik yürekler namazı öğrenme sevinci ile yürüdü

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında 2 haftalık namaz eğitimini başarıyla tamamlayan çocuklar için Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde program düzenlendi.

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün El Hüseyniye Sarayı’nda

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah tarafından El Hüseyniye Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.
TÜM HABERLER