A A A

"Batman'da tıp fakültesi açılmalıdır"

Eklenme : 2017-03-14 10:09

BATMAN - "Tıp Bayramı" dolayısıyla açıklama yapan Batman SAĞ-ÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, sağlık alanındaki ihtiyaçların karşılanması için şehirde tıp fakültesi açılması gerektiğini söyledi.

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, "14 Mart Tıp Bayramı" münasebetiyle açıklama yaptı.

Bütün sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı'nı kutlayan Güneş, özverili ve başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Tıp alanındaki mesleklerin, özünde sabır ve insana hizmet olan en önemli ve saygın mesleklerden olduğunu belirten Güneş, "Hekimler tarih boyunca toplumlarda saygı duyulan ve sahiplenilen şahsiyetlerdir. Sağlıklı birey ve toplumların oluşmasında en büyük pay sahipleri hiç şüphesiz ki hekimlerimizindir. Bu nedenle hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza hak ettikleri saygıyı göstermek toplum olarak hepimizin görevidir." dedi.

Türkiye'nin, sağlık personellerine yönelik ciddi anlamda baskı ve şiddet uygulanılan bir ülke olduğunu dile getiren Güneş, sözlerine şöyle devam etti: "Bu anlamda doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız zaman zaman ciddi anlamda mağdur olmaktadır. Şiddete bulaşanlar ve başvuranlar hakkında daha ciddi ve caydırıcı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Çalışan sağlık personelinin ek ödemesi olan döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması gerektiğini hatırlatıyoruz. Sağlık kuruluşlarında çalışan hizmetli personelin V.H.K.İ. kadrolarına alınmaları gerektiğini belirtmek istiyoruz. Bir de bütün sağlık personelinin yıpranma payı verilerek, bu mağduriyetlerin giderilmesi yoluna gidilmelidir."

Sağlık alanında Batman'da ciddi anlamda sıkıntılar olduğunu vurgulayan Güneş, "Nüfusu hızlı bir şekilde artan Batman'a artık bölge hastanesi cevap verememektedir. Bu nedenle tam teşekküllü araştırma hastanesi Batman için ciddi bir ihtiyaçtır. Batman Bölge Devlet Hastanesinde yakın zamanda refakatçi oteli açıldı. Bu önemli bir eksiklikti. Bu anlamda refakatçi otelinin açılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ancak Batman dışından gelen hasta yoğunluğundan dolayı mevcut refakatçi oteli yetmemektedir. Bu nedenle de daha geniş bir refakatçi oteline ihtiyaç vardır. Halkımızın bu sıkıntısının giderilmesi adına yetkili mercileri bu konuda hareket etmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Batman'da hızlı bir şekilde tıp fakültesi açılmasının zorunluluk halini aldığını ifade eden Güneş, "Yetkililerin bu konuda adım atmasını kamuoyu adına talep ediyoruz. Batman'da bulunan rafinerinin de etkisi ile oluşan hava kirliliği nedeniyle özellikle göğüs hastalıkları ciddi anlamda artış göstermektedir. Bu nedenle de bu hastalıklara karşı bölge hastanesi yetersiz kalmaktadır. Bu anlamda göğüs hastalıkları dalında Batman'a ciddi anlamda destek olunmalı, imkânlar genişletilmelidir. Aynı şekilde hastanelerimizde hasta yerleri, yatak kapasitelerinin az olmasından kaynaklanan nedenlerden dolayı halkımız sıkıntı çekmekte ve mağdur olmaktadır. Hastanelerdeki yatak sayıları önemli ölçüde artırılmalı, halkımız bu anlamda rahatlatılmalı ve mağduriyetleri giderilmelidir." şeklinde konuştu.

Nüfusun hızla artmasından dolayı Batman ve bölgenin acil ihtiyacı olan yanık ünitesinin de ivedilikle açılmasını isteyen Güneş, atıl durumda olan eski Batman Devlet Hastanesinin sağlık alanında değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

Yarın zilhicce ayının birinci günü

​Kameri ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslam’ın beş esasından biri olan hac farizasının ifa edildiği umumi af ayıdır.

Türkiye’nin ilk uzay merkezinin temeli atıldı

​Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olması planlanan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla Bursa’da atıldı.

Sosyal medyada PKK propagandasına 8 tutuklama

​Elazığ’da sosyal medyada PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına 12 kişiden 8’i tutuklandı.
TÜM HABERLER