A A A

Tapu sorununa çözüm istiyorlar

Eklenme : 2017-03-13 13:00

BATMAN - Batman'da ikamet eden birçok vatandaş, evlerinin bulunduğu arsaların tapusunu alamadıklarını belirterek, bu sorunun çözümünü beklediklerini söyledi.

Tapu sorununa çözüm istiyorlar

Batman merkez Cudi Mahallesi'nde (Yavuz Selim) ikamet eden çok sayıda vatandaş, yaklaşık 40 yıldır evlerinin bulunduğu arsaların tapusunu alamadıklarını belirterek, yaşadıkları sorun için yetkililerden çözüm bekliyor.

Mahallenin 3514, 3540, 3547, 3549, 3551 ve 3553 numaralı sokaklarında yaşayanlar, evlerinin tapusunu almak istiyor.

Sıkıntılarını dile getiren Cudi Mahallesi Muhtar Azası Sabri Yılmaz, "Mahalle sakinleri daha köylerdeyken gelip burada tarla almışlar. 350-400 hanenin hepsi tapusuzdur. 6 sokağımızın tümü tapusuzdur. Yaklaşık 500 ev var. Yetkililerden tapularımızı istiyoruz." dedi.

Tapularının yaklaşık 100 ortakta olduğuna değinen mahalle sakinlerinden Mehmet Emin Demir, şunları söyledi: "35 yıl önce Batman'a gelmeden önce buradaki insanların hepsi bu arsaları paralarıyla almışlar. 5-6 sokak tapusuz. Bu sokaklarda 450-500 ev var. Tarlayı aldığımız insanlar daha sağdırlar, ölmeden tapularımızı halletsinler. Yetkililerden çözüm bekliyoruz. Eğer haksızlık yapmışsak haksızlık yaptığımızı söylesinler. Herkes biliyor, en az 25 senedir evlerimizi bu arsalarda yapmışız. Evler bizimdir. Milletin tamamı da kuruşu kuruşuna parasını vermiş. Paralarını vermemişsek tapumuzu vermesinler. Bir sorun yoksa niye tapularımızı vermiyorlar?"

İlerleyen zamanlarda mahallelerinde kentsel dönüşüme yönelik çalışmaların başlaması durumunda sorunlarının daha da büyüyeceğini dile getiren Erhan Gelir ise "Yaklaşık 25 senedir bu mahallede oturuyorum. 35-40 senedir bu arazileri almışız. Yaklaşık 6 sokağın tapusu yok. Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Vali veya belediye başkanı bize yardım etsin. Bu insanlar mağdurdur ve tapularını istiyorlar. Şu anda tapularımız yok. İleriki zamanlarda bir kentsel dönüşüm olduğu zaman kimin arsası ne kadardır kimse bilmiyor. Bu insanlar sadece tapularını istiyorlar. Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Bu insanların tapularının bir an önce verilmesini istiyorum." ifadelerini kullandı. (M. Sait Çelik-İLKHA)'Batman tarla ve köy konumunda görünüyor'
'Batman tarla ve köy konumunda görünüyor'

Batman'ın sayısallaşma oranının düşük olduğunu belirten Harita Topografı uzmanları, bu yüzden kent merkezindeki çoğu parsellerin grafik olduğundan ölçülemediğini bu yüzden de Batman'ın tarla ve köy konumunda göründüğüne dikkat çektiler....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

Yarın zilhicce ayının birinci günü

​Kameri ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslam’ın beş esasından biri olan hac farizasının ifa edildiği umumi af ayıdır.

Türkiye’nin ilk uzay merkezinin temeli atıldı

​Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olması planlanan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla Bursa’da atıldı.

Sosyal medyada PKK propagandasına 8 tutuklama

​Elazığ’da sosyal medyada PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına 12 kişiden 8’i tutuklandı.
TÜM HABERLER