A A A

Tapu sorununa çözüm istiyorlar

Eklenme : 2017-03-13 13:00

BATMAN - Batman'da ikamet eden birçok vatandaş, evlerinin bulunduğu arsaların tapusunu alamadıklarını belirterek, bu sorunun çözümünü beklediklerini söyledi.

Tapu sorununa çözüm istiyorlar

Batman merkez Cudi Mahallesi'nde (Yavuz Selim) ikamet eden çok sayıda vatandaş, yaklaşık 40 yıldır evlerinin bulunduğu arsaların tapusunu alamadıklarını belirterek, yaşadıkları sorun için yetkililerden çözüm bekliyor.

Mahallenin 3514, 3540, 3547, 3549, 3551 ve 3553 numaralı sokaklarında yaşayanlar, evlerinin tapusunu almak istiyor.

Sıkıntılarını dile getiren Cudi Mahallesi Muhtar Azası Sabri Yılmaz, "Mahalle sakinleri daha köylerdeyken gelip burada tarla almışlar. 350-400 hanenin hepsi tapusuzdur. 6 sokağımızın tümü tapusuzdur. Yaklaşık 500 ev var. Yetkililerden tapularımızı istiyoruz." dedi.

Tapularının yaklaşık 100 ortakta olduğuna değinen mahalle sakinlerinden Mehmet Emin Demir, şunları söyledi: "35 yıl önce Batman'a gelmeden önce buradaki insanların hepsi bu arsaları paralarıyla almışlar. 5-6 sokak tapusuz. Bu sokaklarda 450-500 ev var. Tarlayı aldığımız insanlar daha sağdırlar, ölmeden tapularımızı halletsinler. Yetkililerden çözüm bekliyoruz. Eğer haksızlık yapmışsak haksızlık yaptığımızı söylesinler. Herkes biliyor, en az 25 senedir evlerimizi bu arsalarda yapmışız. Evler bizimdir. Milletin tamamı da kuruşu kuruşuna parasını vermiş. Paralarını vermemişsek tapumuzu vermesinler. Bir sorun yoksa niye tapularımızı vermiyorlar?"

İlerleyen zamanlarda mahallelerinde kentsel dönüşüme yönelik çalışmaların başlaması durumunda sorunlarının daha da büyüyeceğini dile getiren Erhan Gelir ise "Yaklaşık 25 senedir bu mahallede oturuyorum. 35-40 senedir bu arazileri almışız. Yaklaşık 6 sokağın tapusu yok. Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Vali veya belediye başkanı bize yardım etsin. Bu insanlar mağdurdur ve tapularını istiyorlar. Şu anda tapularımız yok. İleriki zamanlarda bir kentsel dönüşüm olduğu zaman kimin arsası ne kadardır kimse bilmiyor. Bu insanlar sadece tapularını istiyorlar. Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Bu insanların tapularının bir an önce verilmesini istiyorum." ifadelerini kullandı. (M. Sait Çelik-İLKHA)'Batman tarla ve köy konumunda görünüyor'
'Batman tarla ve köy konumunda görünüyor'

Batman'ın sayısallaşma oranının düşük olduğunu belirten Harita Topografı uzmanları, bu yüzden kent merkezindeki çoğu parsellerin grafik olduğundan ölçülemediğini bu yüzden de Batman'ın tarla ve köy konumunda göründüğüne dikkat çektiler....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Bizim ittihadımız birbirimize muhabbetimizdir"

2017-06-22 17:43:38

Bayramların kişiler arasındaki kırgınlıkların sona ermesi için fırsat olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Davut Işıkdoğan, müminlerin ittihadının, birbirlerine karşı muhabbetleri olduğunu belirtti.

"Kadir Gecesi'nin kadrini bilelim"

2017-06-20 19:02:00

Kadir Gecesi hakkında duygu ve düşüncelerini dile getiren Mardinliler, bu gecenin kadrinin bilinmesini istediler.

"Her geleni Hızır her geceyi Kadir bilmeliyiz"

2017-06-20 17:29:18

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, her gecenin Kadir Gecesi gibi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

TÜM HABERLER

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye "YPG" mesajı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin YPG'ye silah yardımına ilişkin, “Terör örgütüne verilen silahları daha sonra geri alacaklarını söyleyerek Türkiye'yi kandırdıklarını sananlar, hayati bir yanlış yaptıklarını eninde sonunda anlayacaklar." dedi.
TÜM HABERLER