A A A

"Gençliksiz İslami hareket düşünülemez"

Eklenme : 2017-03-11 10:35

KONYA - Necmettin Erbakan Üniversitesi bünyesinde bulunan Bilgi ve Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen "Gençlik ve Gelecek" temalı konferans düzenlendi.

NEÜ Bilgi ve Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen "Gençlik ve Gelecek" temalı konferansta konuşan Doç. Dr. Bekir Biçer, gençlerin, kendilerini Türkiye'nin geleceğinden bağımsız tutamayacaklarını söyledi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Prof. Dr. Erol Güngör konferans salonunda düzenlenen konferans, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Bilgi ve Düşünce Topluluğu Başkanı Abdusselam Çelik açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Çelik, gençliğin Allah'u Teâlâ tarafından insanoğluna bahşedilmiş nimetlerden biri olduğunu belirterek, "Gençlik, insan ömrünün en hareketli, bereketli ve verimli dönemidir. Ne yazık ki, günümüzün gençliği yaratılış gayesine ve hikmetine uygun hareket etmemektedir. Genelde İslam coğrafyasında, özelde ise ülkemizde gençlik yalancı değerler peşinde ve pençesinde tüketilirken, kendi öz değerlerine de yabancı bırakılmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Gençliksiz bir İslami hareket düşünülemez"

Çelik, gençlik döneminin kıymetinin bilinmesi gerektiğinin önemine değinerek, "Gençlik, zamanında ve yerinde kullanılması gereken bir dinamizmdir. Gençlik dönemini ganimet bilip değerlendirmek, her Müslüman'ın ve toplumun asli görevidir. Gençliksiz bir İslami hareket düşünülemez. Gençliği olmayan hareketlerin geleceği yoktur. İslam dini gençliksiz olmaz. Gençliği hesaba katmayan planlar ve projeler, hizmetler ve meşrepler, İslam'ın nazarında bir değer ifade etmez." dedi.

"Gençlik, bu ülkeyi daha iyi yerlere taşıyabilir"

Daha sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Ana Bilim Dalı öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Biçer konuştu. Biçer, Türkiye Cumhuriyetinin yanlış bir yapılanmasının olduğunu ifade ederek, bu yanlışın düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Biçer, "Türkiye Cumhuriyeti mevcut yapısıyla bu ülkenin beklentilerine cevap veremez. Daha sivil bir anayasa gerekiyor. Daha şeffaf, denetlenebilir bir devlet gerekiyor. Ondan sonra da burada gençlerimizin bu rahatın kıymetini bilmeleri gerekiyor. Her şeye rağmen rahatsınız ve bu rahatlık sizleri tembelleştiriyor. Bazı arkadaşlarımızda aşırı karamsar oluyor, uyku düzenleri kaçıyor, psikolojileri bozuluyor. Hiç mutlu değiller. 1920'lerde halk, sefalet içinde, işgal altında iken milli mücadeleyi gerçekleştirmişse, halk sıfırdan bir devlet kurmuş, bu noktaya gelmişse gençlik bu ülkeyi daha iyi yerlere taşıyabilir. Bunun için biraz daha bilinçli ve tutarlı olmamız gerekiyor." dedi.

"Kendinizi Türkiye'nin geleceğinden bağımsız tutamazsınız"

Gençlerin kendilerini çok iyi bir şekilde yetiştirmeleri gerektiğine ve kendilerini iyi tanımaları gerektiğine vurgu yapan Biçer, " Gençler olarak, kendinizi çok iyi yetiştirmemiz gerekiyor. Devlet memuru olacaksanız ona göre hazırlanacaksınız, olmayacaksanız başınızın çaresine bakacaksınız. Bir de ülkenin geleceği ile ilgileneceksiniz. Kendinizi Türkiye'nin geleceğinden bağımsız tutamazsınız. Memur maaşından, vergi miktarına, eğitim sistemine kadar hepsini siyaset kurumu belirliyor. Siyasetin dışında kalamazsınız ama siyasetin malzemesi olmadan ülkenin geleceği için daha bilinçli daha çok çalışmalısınız diye düşünürüm. Yaşadığınız toplumu çok iyi tanımanız gerekiyor. Müslüman isek inancımızı çok iyi düşünmemiz gerekiyor. Gençlerin en az yaptığı şey kendilerini yeteri kadar tanımıyor." şeklinde konuştu. (Mehmet Ali Ekinci – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Av tüfeğiyle intihar etti iddiası

Av tüfeğiyle intihar etti iddiası

2017-07-25 23:51:57

​Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bir gencin intihar ettiği iddia edildi.

Öğrencileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 15 yaralı

Öğrencileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 15 yaralı

2017-07-25 23:19:26

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde Kur’an kursunun öğrencilerini taşıyan minibüsün kaza yapması sonucu meydana gelen kazada 15 kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Nusaybin’den Suriye’ye uzanan tünel bulundu

​Mardin’in Nusaybin ilçesinden Suriye’ye uzanan bir tünel daha ortaya çıkarıldı.

Müftülerin nikâh kıyma yetkisi TBMM'ye sunuldu

​Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılan tasarısı TBMM'ye sunuldu.

Diyanet "Kendi Dilinden FETÖ" çalışmasını yayımlayacak

FETÖ'nün 40 yıllık söylemini inceleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, yarın "Kendi Dilinden FETÖ-Örgütlü Bir Din İstismarı" başlıklı çalışmasını yayımlayacak.

"Söz konusu Kudüs olunca Müslümanların tek ses olması gerekiyor"

Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını değerlendiren Molla Bahri Kılıç, bütün Müslümanların, söz konusu Kudüs gibi mukaddes değerler olunca tek ses olması gerektiğini söyledi.

"Kur'an'ı bilen bir gençliğin yetişmesine ihtiyacımız var"

Kanaat önderleri ve müderrislerle bir araya gelen Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Kur'an-ı Kerim'i bilen ve Allah'ı dilinden düşürmeyen bir gençliğin yetişmesine ihtiyaçları olduğunu söyledi.
TÜM HABERLER