A A A

"Gençliksiz İslami hareket düşünülemez"

Eklenme : 2017-03-11 10:35

KONYA - Necmettin Erbakan Üniversitesi bünyesinde bulunan Bilgi ve Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen "Gençlik ve Gelecek" temalı konferans düzenlendi.

NEÜ Bilgi ve Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen "Gençlik ve Gelecek" temalı konferansta konuşan Doç. Dr. Bekir Biçer, gençlerin, kendilerini Türkiye'nin geleceğinden bağımsız tutamayacaklarını söyledi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Prof. Dr. Erol Güngör konferans salonunda düzenlenen konferans, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Bilgi ve Düşünce Topluluğu Başkanı Abdusselam Çelik açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Çelik, gençliğin Allah'u Teâlâ tarafından insanoğluna bahşedilmiş nimetlerden biri olduğunu belirterek, "Gençlik, insan ömrünün en hareketli, bereketli ve verimli dönemidir. Ne yazık ki, günümüzün gençliği yaratılış gayesine ve hikmetine uygun hareket etmemektedir. Genelde İslam coğrafyasında, özelde ise ülkemizde gençlik yalancı değerler peşinde ve pençesinde tüketilirken, kendi öz değerlerine de yabancı bırakılmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Gençliksiz bir İslami hareket düşünülemez"

Çelik, gençlik döneminin kıymetinin bilinmesi gerektiğinin önemine değinerek, "Gençlik, zamanında ve yerinde kullanılması gereken bir dinamizmdir. Gençlik dönemini ganimet bilip değerlendirmek, her Müslüman'ın ve toplumun asli görevidir. Gençliksiz bir İslami hareket düşünülemez. Gençliği olmayan hareketlerin geleceği yoktur. İslam dini gençliksiz olmaz. Gençliği hesaba katmayan planlar ve projeler, hizmetler ve meşrepler, İslam'ın nazarında bir değer ifade etmez." dedi.

"Gençlik, bu ülkeyi daha iyi yerlere taşıyabilir"

Daha sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Biçer konuştu. Biçer, Türkiye Cumhuriyetinin yanlış bir yapılanmasının olduğunu ifade ederek,  bu yanlışın düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Biçer, "Türkiye Cumhuriyeti mevcut yapısıyla bu ülkenin beklentilerine cevap veremez. Daha sivil bir anayasa gerekiyor. Daha şeffaf, denetlenebilir bir devlet gerekiyor. Ondan sonra da burada gençlerimizin bu rahatın kıymetini bilmeleri gerekiyor. Her şeye rağmen rahatsınız ve bu rahatlık sizleri tembelleştiriyor. Bazı arkadaşlarımızda aşırı karamsar oluyor, uyku düzenleri kaçıyor, psikolojileri bozuluyor. Hiç mutlu değiller. 1920’lerde halk, sefalet içinde, işgal altında iken milli mücadeleyi gerçekleştirmişse, halk sıfırdan bir devlet kurmuş, bu noktaya gelmişse gençlik bu ülkeyi daha iyi yerlere taşıyabilir. Bunun için biraz daha bilinçli ve tutarlı olmamız gerekiyor." dedi.

"Kendinizi Türkiye'nin geleceğinden bağımsız tutamazsınız"

Gençlerin kendilerini çok iyi bir şekilde yetiştirmeleri gerektiğine ve kendilerini iyi tanımaları gerektiğine vurgu yapan Biçer, " Gençler olarak, kendinizi çok iyi yetiştirmemiz gerekiyor. Devlet memuru olacaksanız ona göre hazırlanacaksınız, olmayacaksanız başınızın çaresine bakacaksınız. Bir de ülkenin geleceği ile ilgileneceksiniz. Kendinizi Türkiye'nin geleceğinden bağımsız tutamazsınız. Memur maaşından, vergi miktarına, eğitim sistemine kadar hepsini siyaset kurumu belirliyor. Siyasetin dışında kalamazsınız ama siyasetin malzemesi olmadan ülkenin geleceği için daha bilinçli daha çok çalışmalısınız diye düşünürüm. Yaşadığınız toplumu çok iyi tanımanız gerekiyor. Müslüman isek inancımızı çok iyi düşünmemiz gerekiyor. Gençlerin en az yaptığı şey kendilerini yeteri kadar tanımıyor." şeklinde konuştu. (Mehmet Ali Ekinci – İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

2017-05-29 03:27:15

Diyarbakır'ın 4 ilçesine bağlı 59 köyde düzenlenecek operasyonlar nedeniyle 2'nci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

"Dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacağız "

2017-05-28 21:57:40

Şırnak'ta bir dizi temaslarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacaklarını söyledi.

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

2017-05-28 21:11:35

Gaziantep'te psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir kişi, evini ateşe vererek eşi ile 3 çocuğunu bıçaklayarak intihar etmek istedi. Olayda anne ile 2 çocuğu hayatını kaybederken, baba ve oğlu ise yaralandı.

TÜM HABERLER

20 yıldır muhtaçlara ekmek dağıtıyorlar

Batman'da bir fırın, hayırseverlerin de yardımıyla yaklaşık 20 senedir geleneksel hale getirdiği Ramazan'da fakir ve muhtaç ailelere bedava ekmek dağıtımına deva ediyor.

Diyarbakır’da trafik kazası: Bir yaralı

Diyarbakır-Mardin Karayolunda meydana gelen trafik kazasında bir kişi ağır yaralandı.

İçişleri Bakanı Kato Dağı'nda operasyon bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nda, 40 gündür PKK'ye yönelik operasyon gerçekleştiren asker ve güvenlik korucularını ziyaret etti.

Manisa'da tedavi gören tüm askerler taburcu oldu

Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Alayında rahatsızlanan askerlerin tamamı taburcu oldu.

Kasapların yaptığı zamma müdahale

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Ramazan ayını fırsat bilen kimi kasapların yaptığı zamma belediye müdahale etti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center