A A A

Adana’da Şehadet Gecesi etkinliği düzenlendi

Eklenme : 2017-02-26 13:14

ADANA - Mustazaflar Cemiyeti Adana Şubesi "İslam Şehitlerini Anma ve Anlama" etkinliği düzenledi.

Adana’da Şehadet Gecesi etkinliği düzenlendi

Mustazaflar Cemiyeti Adana Şubesi tarafından Ramazanoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Şehadet Gecesi" programında şehadet makamının yüceliği anlatılırken İslam şehitleri hayırla yad edildi.

Ekinliğe konuşmacı olarak katılan Şehitler Kervanı Platformu Başkanı ömer Çelik, şehitliğin Peygamberlerin bile arzuladığı yüce bir makam olduğuna dikkat çekti. Tüm Müslümanların imanları gereği mutlaka şehadeti arzulamaları gerektiğini ifade eden Çelik, bunun için de şehit gibi yaşamak gerektiğini belirtti.

Sunuculuğunu Hüseyin Ayaydın'ın yaptığı etkinlik, Suriyeli Hafız Şeyh Osman'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Program, şehitlerin hayatlarının konu edildiği sinevizyon gösterimi ve Adana Grup Kervan'ın şehadet üzerine söylediği Türkçe-Kürtçe marş ve ezgilerle devam etti.

Daha sonra sahneye çıkan Şehitler Kervanı Platformu Başkanı ömer Çelik, İslam şehitlerini yâd edip selamlayarak sözlerine başladı. Peygamber Sevdalıları, Mustazaflar Cemiyeti ve Şehitler Kervanı Platformunun her şubat ayında üye derneklerinin bulunduğu her ilde şehitleri anma programları düzenlediklerini ifade eden Çelik, "Şehitler Kervanı Platformu olarak hedefimiz, şehitleri anma, anlama ve davalarına olan sadakati tüm kardeşlerimize anlatmaktır."diyerek şehitlere ve davalarına sahip çıkılması için gayret gösterdiklerini söyledi.

Nisa Suresi'nde şehitlerin peygamberler ve sıddıklarla birlikte zikredildiğine işaret eden Çelik, "Bu ayeti kerime; insanların erişebileceği en güzel mertebenin, peygamberlik, sıddıkiyet ve şehitlik olduğunu bizlere bildiriyor."dedi. Çelik, şehitlerin ölüler olmayıp Allah katında rızıklandırıldıklarını ve sonsuz nimetlere kavuştuklarını sözlerine ekledi.

Şehadetin İslam ile ortaya çıkan bir kavram olduğunu dile getiren Çelik, bunun için sadece Allah için mücadele eden, Allah için savaşan ve bu uğurda öldürülenlere Rabbimiz tarafından şehit denildiğini belirtti.

Çelik, konuşmasında Şehit Hasan el-Benna'yı da yâd etti. Benna'nın kurduğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı ile İngiliz işgaline ve işbirlikçilerine karşı mücadele başlattığını ifade eden Çelik, "Hasan el-Benna, hak dinini insanlara anlatmaya ve İngilizlerin oyununu bozmaya çalışıyor. Kendisi bir öğretmen fakat öyle bir aşkla çalışıyor ki kısa bir zaman sonra İhvan Hareketi Mısır'ın bütün şehirlerinde yayılıyor. Üstad Hasan el-Benna'nın bu çalışması İngilizlerin ve Kral Faruk'un uykusunu kaçırıyor. Onlar ise çareyi Hasan el-Benna'yı şehit etmekte buluyor. Küfrün ve şirkin, Hz Adem'den günümüze kadar tabiatı ve fıtratı budur. önce alaya alırlar, sonra tehdit ederler, tehditte fayda etmezse muhacerete zorlarlar ve son olarak da şehit etmekle onun davasını yok edeceğini zannederler." dedi. Çelik, kâfir ve zalimlerin bu hesabının tutmadığını ve İslam davasına hiçbir şekilde zarar veremediklerini söyledi.

Coğrafyamızda vahşice katledilen şehitleri de zikreden Çelik, tüm Müslümanların imanları gereği mutlaka şehadeti arzulamaları gerektiğini ve bunun için de şehit gibi yaşamaları gerektiğini belirtti.

Programın son bölümünde ise 6-8 Ekim olaylarında Bingöl'ün Karlıova ilçesinde PKK tarafından katledilen Cengiz Tiryaki ve Fethi Yalçın'ın mücadelelerini anlatan kısa bir tiyatro gösterimi yapıldı.

Grup Kervan'ın şehadet ve şehit konulu ezgilerini seslendirdiği program, yapılan dua ile sona erdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Kudüs davası bütün Müslümanların davasıdır"

2017-07-20 23:39:32

​Yedi Başak İnsani Yardım Derneği Gaziantep Şube Başkanı, Siyonist İsrail’in Mescidi Aksa’yı işgal denemelerini sert bir dille eleştirerek bütün Müslümanları yaşanılan olaylara karşı çıkmaya davet etti.

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'a

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'a "Kıbrıs Barış Harekatı" tepkisi

2017-07-20 22:50:05

​Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ın 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili mesajında geçen ifadelerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

TÜM HABERLER

Bursa'daki dolu yağışından bin 350 çiftçi zarar gördü

Bursa Valisi İzzettin Küçük, kentte etkili olan dolu nedeniyle bin 350 çiftçinin 95 bin dönüm arazisinin zarar gördüğünü açıkladı.

HDP Milletvekili Irgat gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, gözaltına alındı.

"İsrail işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırmaktadır"

Mescid-i Aksa'nın ibadete kapatılıp, Müslümanların İsrail tarafından katledilmesine tepki gösteren Malatya Ortak Değerler Platformu, terör rejiminin, işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırdığını belirtti.

Elazığ’da zincirleme trafik kazası

Elazığ’da 5 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında maddi hasar oluştu.

"Ümmetin Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanı geldi ve geçiyor"

Siyonist terör rejiminin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını kınayan Mustazaflar Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı, Müslümanların Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanının gelip geçtiğini söyledi.
TÜM HABERLER