A A A

"Üzerinde durmamız gereken asıl mesele şehitlerin hayatıdır"

Eklenme : 2017-02-25 14:54

KAYSERİ - Kayseri'de düzenlenen şehadet konulu programda, şehitlerin yaşadığı hayatın insanlar tarafından örnek alınması gerektiği vurgulandı.

Kayseri'de Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Umut- Der tarafından şehadet konulu program gerçekleştirildi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Araştırmacı Yazar Mehmet Zülfi Tan, şehitlerin yaşadığı hayatın örnek alınmasının önemli olduğunu söyledi.

Kendi hayatlarını İslam yolunda feda eden şehitlere ebedi mutluluk bahşedildiğini belirten Tan, "Şehitlik, ahirette peygamberlerden sonra insanların erişebileceği en yüksek mertebedir. Şehit demek şahit demektir. Üstünde durmamız gereken asıl mesele şehitlerin hayatıdır. Onlar bize örnek teşkil ediyor ve bir şeyler anlatıyor. Dolayısıyla şehidin daha yaşarken bize verdiği mesajlar vardır. Bizim bu mesajların üstünde durmamız, bunları kavramamız lazım. Şehit nasıl şehit oldu, Allah hangi vasfından dolayı ona yeni bir hayat bahşetti? Üstünde durduğumuz zaman kavramamız gereken asıl meselenin burası olduğunu anlarız." dedi.

"Şehitler hep hayırla yâd edilmişlerdir"

Şehadetin, Habil'den bu yana süregeldiğini dile getiren Tan, sözlerine şöyle devam etti: "Şehitler, şehit olmadan önce birçok anı bırakmışlardır. O kadar fedakârlık yaptırmışlardır ki insanlar kendilerinden razı olmuş. Arkalarından hep hayırla yâd etmişler. Mertliklerinden, fedakârlıklarından bahsetmişlerdir. İşte, Habil'in bize vermiş olduğu ilk mesaj budur: Ey kardeşim, eğer kurbanının kabul olunmasını istiyorsan öncelikle takvalı olman lazım."

Müslüman'ın, başkalarının elinden ve dilinden zarar görmediği kimse olduğunu sözlerine ekleyen Tan, "Müslüman onu öldürmeye gelenin onda dirildiği insandır. Dolayısıyla insanın günlük hayatında tartışması, çekişmesi, kalp kırgınlığı olabilir ama Habil bize çok güzel bir örnek sunuyor. 'Ey kardeşim! Sen beni döversen ben seni dövmem, sen beni öldürmek için elini uzatırsan ben uzatmam.' diyor. Habil Allah'ın emrini çiğnemedi, canını ortaya koydu. Şehitler böyledir. Allah'ın çizdiği sınıra geldi mi frene basılan araba gibi aniden dururlar ve kesinlikle bir adım dahi ileri atmazlar." şeklinde konuştu. (Mehmet Bozdaş-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

2017-08-20 18:11:19

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

2017-08-20 17:33:47

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

2017-08-20 16:50:26

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu’ndan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’yı makamında ziyaret etti.

“Devlete 7 milyar dolar katkımız oldu”

Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, devlete son 10 yıl içerisinde 7 milyar dolar katkılarının olduğunu söyledi.

Mazıdağı’nda minikler namaz için yürüdü

Namaz ve ibadet farkındalığı için Mardin’in Mazıdağı ilçesinde çocuklar yürüyüş yaptı.

Şırnak’ta çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde PKK’ye yönelik devam eden operasyonlarda çok sayıda el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

"Alternatif Ürün Projesi"nde yüksek verim

Mardin’in Midyat İlçesinde Ziraat Odası tarafından ‘Alternatif Ürün Projesi' kapsamında ekilen ve yüksek verim elde edilen çeşitli sebzeler, "Tarla Günü" programında tanıtıldı.
TÜM HABERLER