A A A

Eximbank Kredileri ve ihracatçıya yönelik finans kaynakları semineri

Eklenme : 2017-02-10 08:07

DENİZLİ - Denizli Sanayici Tüccar ve İşadamları Platformu, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türk Eximbankın ihracatçıya yönelik verdiği kredi desteği kapsamında iş adamlarına yönelik bir seminer düzenledi.

Eximbank Kredileri ve ihracatçıya yönelik finans kaynakları semineri

Denizli’de, Eximbank ve Kredi Garanti Fonunun ihracatçıya verdiği desteğinin anlatıldığı "Türk Eximbank Kredileri Hakkında Semineri" düzenlendi.

Bir otelde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, Denizli Sanayici Tüccar ve İşadamları Platformu Sözcüsü Süleyman Kocasert, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, platform üyeleri, çok sayıda ihracatçı ve işadamı katıldı.

Bankaların ticari krediyi az verdiği bir dönemde, Türk Eximbankın ihracatçılara verdiği kredi desteğinin arttığını dikkat çeken Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türk Eximbank’ın ihracatçılar için vazgeçilmez bir kaynak merkezi haline geldiğini kaydetti.

2016’da yapılan toplam ihracat payında yüzde 23’ünde Eximbankın desteğinin bulunduğunu aktaran Yıldırım, bunun 3’te 2’si kredi, diğer kısımlarının ise sigorta desteğini kapsadığını söyledi. Geçen yılda ihracata verilen desteği bu sene daha da yükselterek, yüzde 26’lara çıkarmak hedefinde olduklarını kaydeden Yıldırım, 2016 yılı sonunda 33 milyar dolarla kapatılan desteği, 2017 yılı sonu itibariyle 40 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türk bankacılık sisteminde verilen ihracat kredilerinin Aralık ayı itibari ile yüzde 43'ünün, Ocak ayında ise yüzde 43,8'inin Türk Eximbank tarafından karşılandığını belirten Yıldırım, dünyada ihracatına en fazla destek veren ülkenin Kore’den sonra Türkiye olduğunu kaydetti. Bu desteğin Kore’de yüzde 27,5 olduğunu, Türkiye’nin ise yüzde 27’ye yaklaştığını kaydeden Yıldırım, 2018 yılı içerisinde de Kore'nin ötesine geçme hedefinde olduklarını söyledi.

2017’ye geçen yıla göre daha hızlı başladıklarına hatırlatan Denizli Platformu Dönem Sözcüsü Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, Türkiye genelinde yüzde 15 ihracat artışı mevcutken, Denizli’de bu oranın yüzde 20 olduğunu ifade etti.

 Kocasert, "Bu durum bizim açımızdan sevindirici. Bizler araştırmaya, geliştirmeye, inovasyona, moda tasarımına ve markalaşmaya dayanan bir gelişim süreci yaşamadan, yeni koleksiyon ve ürünlerle, yeni pazarlara gitmeden sadece daha ucuza mal edip, fedakarlık ederek büyümemiz sınırlı kalır. Sınırlı kalan büyümede de Eximbank imkanlarından, Kredi Garanti Fonu imkanlarından yararlanmada sınırlı ve kısıtlı kalırız." diye konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ticaret ve hizmet sektöründe ciro arttı

Ticaret ve hizmet sektöründe ciro arttı

2017-05-26 11:34:10

Ticaret ve hizmet ciro endeksi yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,1 arttı.

Sanayi istihdamı azaldı

Sanayi istihdamı azaldı

2017-05-26 11:20:36

Sanayi istihdam endeksi yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,7 azaldı.

Ekonomik güven endeksi arttı

Ekonomik güven endeksi arttı

2017-05-26 11:06:35

Ekonomik güven endeksi mayısta bir önceki aya göre yüzde 1,1 oranında artarak 99,5 değerinden 100,5'e yükseldi.

TÜM HABERLER

Kuyumcu soygunu ile ilgili 8 kişi gözaltına alındı

Gaziantep’te eşi ile birlikte av tüfeğiyle bir kuyumcuyu soymaya çalışırken çıkan çatışmada yaralanan kadın soyguncu ile olaya karışmış olabilecekleri değerlendirilen 5’i yabancı uyruklu 8 kişi gözaltına alındı.

"Camilere çocuklarımızla birlikte teravih namazına gidelim"

On bir ayın sultanı Ramazan ayının bugün kılınacağı ilk teravih namazına ilişkin açıklamalarda bulunan Bitlis İl Müftüsü M. Faysal Geylani, camilere çocuklarla birlikte gidilmesi gerektiğini belirtti.

Diyarbakır'da maddi hasarlı trafik kazası

Diyarbakır'da hızını alamayan otomobilin başka bir otomobile çarpmasıyla meydana gelen kazada maddi hasar oluştu.

2017 yılı yaş çay fiyatları açıklandı

2017 yılı yaş çay fiyatı, destekleme bedeli ile beraber 2 lira 13 kuruş olarak belirlendi.

PKK operasyonunda yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildi

Mardin’de PKK’ye düzenlenen operasyon kapsamında 16 kilo 650 gram esrar ve 2 bin 591 kök Hint keneviri ele geçirildi.
TÜM HABERLER
Kod Center