A A A

"Milletin hiçe sayıldığı dönemlerde hüsrana uğradık"

Eklenme : 2017-02-03 19:08

MERSİN - Mersin Şehir Hastanesinin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletin hiçe sayıldığı ve hor görüldüğü dönemlerde hep hüsrana uğrandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin Şehir Hastanesi ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

Mersin Şehir Hastanesi önünde düzenlenen törene Erdoğan'ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ömer Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Mersin Valisi özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Burada katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım bedeli bir milyar 100 milyon TL olan 19 ayrı eser ve hizmetin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan, "Bu yatırımların her biri elbette önemli ancak bir tanesi var ki ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcını ifade ediyor. Evet, Mersin Şehir Hastanesinden, 'Bunu muhakkak gerçekleştirmemiz gerekir.' dediğim bir projeden bahsediyorum." dedi.

Amaçlarının şehir hastanelerinin tamamını, 30 büyükşehir başta olmak üzere 2020 yılına kadar hizmete almak olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Şimdi şu dev hastaneyi görüyorsunuz değil mi? Bu hastaneye girdiğiniz zaman Allah'ın izniyle içeride moderniteyi göreceksiniz. Burada insan olduğunuzu hatırlayacaksınız. Şimdi diğer hastane projeleriyle birlikte değerlendirdiğimizde 2023 yılında tamamı da nitelikli olmak üzere 10 bin kişiye 32 yatak hedefine inşallah ulaşmış olacağız. Bu bir rekordur. Bu projenin amacı tek bir kampüsün içinde vatandaşlarımızın tüm sağlık sorunlarının en kaliteli hizmetle çözüme kavuşturulmuş olmasıdır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sosyal Sigortalar Kurumunun (SGK) başında olduğu zamanı hatırladığını anlatan Erdoğan, "Sağlam girersiniz hastaneden ne yazık ki sakat çıkarsınız. O günleri hatırlıyorum. Affedersiniz ne banyo ne tuvalet. Bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü bunların zihniyeti kirli. İşte buyurun, şimdi hastane mi görmek istiyorsun, gel Mersin'e. Mersin Şehir Hastanesini gör, git Yozgat'a onu gör, git 81 vilayete hepsini gör. Şu anda burada 40 metrekarelik 252 adedi çift kişilik odalar var. 65 metrekarelik 21 adet süit oda olmak üzere hastanemiz bu şekilde modern bir proje. Toplamda kaç yatak? Az önce de ifade edildi, bin 300 yatak var, hamdolsun. Yine hastanemizin 51 ameliyathanesi var, 210 yoğun bakım ünitesi var; bunlar yoktu, bu bir ilk." ifadelerini kullandı.

Bakanlıklar, valilikler ve belediyelerin iş birliği içerisinde çalıştıklarında şehirlerin ne denli büyük hizmetlere kavuşturabileceğini açıkça gördüklerini ifade eden Erdoğan, resmi açılışları gerçekleştirilen eser ve hizmetlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

"Milletin hiçe sayıldığı, horlandığı dönemlerde hep hüsrana uğradık"

"Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki emekleme döneminde, darbeler, muhtıralar, vesayet yönetimleri sebebiyle bedel ödedik." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasi, ekonomik krizlerle, sosyal çalkantılar yüzünden bedel ödedik. Bu şekilde bedel ödeye ödeye bir gerçeği gördük. Milletin söz sahibi olduğu dönemlerde zaferlerin sevincini yaşarken, milletin hiçe sayıldığı, horlandığı dönemlerde hep hüsrana uğradık. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı, Boşnak'ı, Arnavut'u, bizi böldüler, parçaladılar." şeklinde konuştu.

"Biz İslam milletindeniz"

Erdoğan, Cuma namazını kıldığı camide Mersin Müftüsü Dursun Ali Coşkun'un güzel bir hutbesi olduğunu belirterek, "Biz, şu veya bu mezhep. Böyle bir ayrımcılık bizde olamaz. Bunların hepsi birer yorumdur. Biz İslam milletindeniz ve bizim kaynağımız, menşeimiz Hazreti Âdem ile Havva'dır. Oradan geliyoruz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." dedi.

"Pensilvanya ile Kandil, İmralı birleşti"

FETö'nün darbe girişiminde yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Pensilvanya ile Kandil, İmralı birleşti. Kardeşlerim, 6-7 Ekim 2014'te ardından 20 Temmuz 2015, bundan sonra da çukur eylemlerine başladılar, öyle mi? Ülkeyi ateşe ve kana boğmaya çalıştılar. Ama tüm bu süreçte milletimiz duruma el koydu, siyaset kurumunun arkasında durdu, oyunlar bozuldu ve bu böyle devam edecek. 15 Temmuz'da bu ihanet şebekeleri gökten F-16'larla, helikopterlerle, tanklarla, toplarla, modern silahlarla yağdırdılar."

Erdoğan, Başbakan Yıldırım, bakanlar ve diğer konuklarla açılışı gerçekleştirdi. Açılışın ardından Erdoğan, Mersin Şehir Hastanesini gezdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

2017-08-20 18:11:19

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

2017-08-20 17:33:47

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

2017-08-20 16:50:26

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu’ndan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’yı makamında ziyaret etti.

“Devlete 7 milyar dolar katkımız oldu”

Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, devlete son 10 yıl içerisinde 7 milyar dolar katkılarının olduğunu söyledi.

Mazıdağı’nda minikler namaz için yürüdü

Namaz ve ibadet farkındalığı için Mardin’in Mazıdağı ilçesinde çocuklar yürüyüş yaptı.

Şırnak’ta çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde PKK’ye yönelik devam eden operasyonlarda çok sayıda el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

"Alternatif Ürün Projesi"nde yüksek verim

Mardin’in Midyat İlçesinde Ziraat Odası tarafından ‘Alternatif Ürün Projesi' kapsamında ekilen ve yüksek verim elde edilen çeşitli sebzeler, "Tarla Günü" programında tanıtıldı.
TÜM HABERLER