A A A

"Milletin hiçe sayıldığı dönemlerde hüsrana uğradık"

Eklenme : 2017-02-03 19:08

MERSİN - Mersin Şehir Hastanesinin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletin hiçe sayıldığı ve hor görüldüğü dönemlerde hep hüsrana uğrandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin Şehir Hastanesi ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

Mersin Şehir Hastanesi önünde düzenlenen törene Erdoğan'ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Burada katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım bedeli bir milyar 100 milyon TL olan 19 ayrı eser ve hizmetin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan, "Bu yatırımların her biri elbette önemli ancak bir tanesi var ki ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcını ifade ediyor. Evet, Mersin Şehir Hastanesinden, 'Bunu muhakkak gerçekleştirmemiz gerekir.’ dediğim bir projeden bahsediyorum." dedi.

Amaçlarının şehir hastanelerinin tamamını, 30 büyükşehir başta olmak üzere 2020 yılına kadar hizmete almak olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Şimdi şu dev hastaneyi görüyorsunuz değil mi? Bu hastaneye girdiğiniz zaman Allah'ın izniyle içeride moderniteyi göreceksiniz. Burada insan olduğunuzu hatırlayacaksınız. Şimdi diğer hastane projeleriyle birlikte değerlendirdiğimizde 2023 yılında tamamı da nitelikli olmak üzere 10 bin kişiye 32 yatak hedefine inşallah ulaşmış olacağız. Bu bir rekordur. Bu projenin amacı tek bir kampüsün içinde vatandaşlarımızın tüm sağlık sorunlarının en kaliteli hizmetle çözüme kavuşturulmuş olmasıdır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sosyal Sigortalar Kurumunun (SGK) başında olduğu zamanı hatırladığını anlatan Erdoğan, "Sağlam girersiniz hastaneden ne yazık ki sakat çıkarsınız. O günleri hatırlıyorum. Affedersiniz ne banyo ne tuvalet. Bunların olmadığı günleri hatırlıyorum. Çünkü bunların zihniyeti kirli. İşte buyurun, şimdi hastane mi görmek istiyorsun, gel Mersin'e. Mersin Şehir Hastanesini gör, git Yozgat'a onu gör, git 81 vilayete hepsini gör. Şu anda burada 40 metrekarelik 252 adedi çift kişilik odalar var. 65 metrekarelik 21 adet süit oda olmak üzere hastanemiz bu şekilde modern bir proje. Toplamda kaç yatak? Az önce de ifade edildi, bin 300 yatak var, hamdolsun. Yine hastanemizin 51 ameliyathanesi var, 210 yoğun bakım ünitesi var; bunlar yoktu, bu bir ilk." ifadelerini kullandı.

Bakanlıklar, valilikler ve belediyelerin iş birliği içerisinde çalıştıklarında şehirlerin ne denli büyük hizmetlere kavuşturabileceğini açıkça gördüklerini ifade eden Erdoğan, resmi açılışları gerçekleştirilen eser ve hizmetlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

"Milletin hiçe sayıldığı, horlandığı dönemlerde hep hüsrana uğradık"

"Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki emekleme döneminde, darbeler, muhtıralar, vesayet yönetimleri sebebiyle bedel ödedik." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyasi, ekonomik krizlerle, sosyal çalkantılar yüzünden bedel ödedik. Bu şekilde bedel ödeye ödeye bir gerçeği gördük. Milletin söz sahibi olduğu dönemlerde zaferlerin sevincini yaşarken, milletin hiçe sayıldığı, horlandığı dönemlerde hep hüsrana uğradık. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı, Boşnak'ı, Arnavut'u, bizi böldüler, parçaladılar." şeklinde konuştu.

"Biz İslam milletindeniz"

Erdoğan, Cuma namazını kıldığı camide Mersin Müftüsü Dursun Ali Coşkun'un güzel bir hutbesi olduğunu belirterek, "Biz, şu veya bu mezhep. Böyle bir ayrımcılık bizde olamaz. Bunların hepsi birer yorumdur. Biz İslam milletindeniz ve bizim kaynağımız, menşeimiz Hazreti Âdem ile Havva'dır. Oradan geliyoruz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." dedi.

"Pensilvanya ile Kandil, İmralı birleşti"

FETÖ'nün darbe girişiminde yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Pensilvanya ile Kandil, İmralı birleşti. Kardeşlerim, 6-7 Ekim 2014'te ardından 20 Temmuz 2015, bundan sonra da çukur eylemlerine başladılar, öyle mi? Ülkeyi ateşe ve kana boğmaya çalıştılar. Ama tüm bu süreçte milletimiz duruma el koydu, siyaset kurumunun arkasında durdu, oyunlar bozuldu ve bu böyle devam edecek. 15 Temmuz'da bu ihanet şebekeleri gökten F-16'larla, helikopterlerle, tanklarla, toplarla, modern silahlarla yağdırdılar."

Erdoğan, Başbakan Yıldırım, bakanlar ve diğer konuklarla açılışı gerçekleştirdi. Açılışın ardından Erdoğan, Mersin Şehir Hastanesini gezdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

TSK YPG kontrolündeki Afrin’i bombalıyor

TSK YPG kontrolündeki Afrin’i bombalıyor

2017-06-28 01:10:34

Türkiye’nin obüs toplarıyla Suriye’nin Afrin kenti kırsalındaki YPG mevzilerini bombadığı, YPG’nin de karşılık verdiği iddia edildi.

HÜDA PAR’dan şehit ailelerine ziyaret

HÜDA PAR’dan şehit ailelerine ziyaret

2017-06-28 00:39:59

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük beraberindeki heyet ile 15 Temmuz darbe girişiminde katledilen şehitlerin yakınları ile PKK tarafından katledilen Şehit Öğretmen İbrahim Kızmaz’ın ailesini ziyaret etti.

Batman halkı bayramlaştı

Batman halkı bayramlaştı

2017-06-28 00:13:27

Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı, salâvatlar eşliğinde yoğun katılım ile gerçekleşti.

TÜM HABERLER

Peygamber sevdalıları Diyarbakır'da bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

HÜDA PAR Mardin'de halkla bayramlaştı

HÜDA PAR Mardin il teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla parti üyeleri ve halkla bayramlaştı.

"Müslümanlar Ramazan'dan sonra da ibadetlerine devam etmelidir"

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde gerçekleştirilen bayramlaşma programında, Müslümanların Ramazan ayından sonra da ibadetlerine devam etmeleri gerektiği belirtildi.

"Geçmişi Ramazan olanın geleceği bayram olur"

Mardin'de düzenlenen bayramlaşma programına katılan HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, geçmişi Ramazan olanın geleceğinin bayram olacağını söyledi.

Peygamber sevdalıları Cizre'de bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Cizre Koordinatörlüğü, üye ve gönüllüleriyle salâvatlar eşliğinde bayramlaştı.
TÜM HABERLER