A A A

Tematik meslek liseleri oluşturuluyor

Eklenme : 2017-01-30 23:32

ANTALYA - Antalya'da okul müdürlerine yönelik seminere katılan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, meslek liselerinde kaliteyi arttırmak için tematik meslek liseleri oluşturulacağını açıkladı.

Tematik meslek liseleri oluşturuluyor

Mesleki ve teknik eğitim alanında gerçekleştirilen kanun değişiklikleri hakkında okul müdürlerini bilgilendirmek amacıyla Antalya'da "Mevzuat Uygulamaları Semineri" düzenlendi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerde 240 okul müdürüne mesleki ve teknik eğitim alanında uygulamaya konulan kanun değişiklikleri, yeni uygulamalar ve projeler başta olmak üzere okul yönetimi, bütçe, öğrenci işleri, programlar, eğitim ortamları, kalite uygulamaları ile izleme ve değerlendirme konularında bilgi verilecek.

Seminerin açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, mesleki ve teknik eğitimin bakanlığın öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

Mesleki teknik liselerin oranını orta öğretim içerisinde yüzde 60'lara ulaştırarak sağlıklı bir eğitim verme arzusunda olduklarını dile getiren Tekin, "Bu süreçte sektör temsilcileriyle toplantılar yaptık. Öğrencilerin sigorta işlemleri ve staj gibi konularda sıkıntılar tespit ettik ve bir dizi öneri aldık. Sonuç itibarıyla mecliste kabul edilen kanunla birlikte uygulamaları hayata geçirdik." dedi.

Tematik meslek liseleri oluşuyor

Tematik spor liselerine değinen Tekin, şunları söyledi: "Yeni konsept başlattık, tematik spor liseleri oluşturduk. Öğrenciler bu alanda futbol, basketbol, atletizm ve kış sporları gibi alanlarda kendi yetenekleri doğrultusunda uzmanlaşacaklar. İşte tematik spor liseleri gibi tematik meslek liseleri de oluşturmak istiyoruz. Türkiye genelinde 30 tematik meslek lisesi oluşturuyoruz. Belli konularda uzmanlaşmış, bir dalda ve üç alanda öğrenci alan, öğretmen kadrosu buna göre şekillenen, sektörün talepleri doğrultusunda tematik meslek liseleri oluşturuyoruz."

Bu vesileyle meslek liselerinin öneminin daha da artacağına inandığını ifade eden Tekin,  öğrencilerin yeteneklerine göre meslek sahibi olmaları ve bu doğrultuda yetişmeleri için çalışmalara devam edeceklerini bildirdi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ise meslekî ve teknik eğitimle ilgili kanun değişiklikleri ve mevzuat uygulamaları hakkında bilgi verdi.

30 Ocak ile 1 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Mevzuat Uygulamaları Semineri'nin farklı tarihlerde 750 okul müdürüne daha verilmesi planlanıyor. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Adıyaman'da öğretmenlere kişisel gelişim semineri

Adıyaman'da öğretmenlere kişisel gelişim semineri

2017-06-25 13:00:52

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde öğretmenlere yönelik kişisel gelişim semineri verildi.

Mardin’de milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

Mardin’de milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

2017-06-24 13:27:58

Mardin’de ilçe milli eğitim müdürleri ile sene sonu değerlendirme toplantısı yapıldı.

"Öğretmenlik için KPSS yeterli değil"

2017-06-19 19:01:19

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, iyi ve nitelikli öğretmen olup olunmayacağını ve kişilik özelliklerini ölçmek için KPSS'nin yeterli olmadığını belirtti.

TÜM HABERLER

Peygamber sevdalıları Diyarbakır'da bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

HÜDA PAR Mardin'de halkla bayramlaştı

HÜDA PAR Mardin il teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla parti üyeleri ve halkla bayramlaştı.

"Müslümanlar Ramazan'dan sonra da ibadetlerine devam etmelidir"

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde gerçekleştirilen bayramlaşma programında, Müslümanların Ramazan ayından sonra da ibadetlerine devam etmeleri gerektiği belirtildi.

"Geçmişi Ramazan olanın geleceği bayram olur"

Mardin'de düzenlenen bayramlaşma programına katılan HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, geçmişi Ramazan olanın geleceğinin bayram olacağını söyledi.

Peygamber sevdalıları Cizre'de bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Cizre Koordinatörlüğü, üye ve gönüllüleriyle salâvatlar eşliğinde bayramlaştı.
TÜM HABERLER