A A A

“Erzurumlu gençler yazarlarla buluşuyor" etkinliği

Eklenme : 2017-01-18 14:41

ERZURUM - Proje desteğini DAP İdaresi’nin verdiği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Erzurumlu Gençler Yazarlarla Buluşuyor" etkinliği düzenlendi.

“Erzurumlu gençler yazarlarla buluşuyor

Proje desteğini DAP İdaresi'nin verdiği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Erzurumlu Gençler Yazarlarla Buluşuyor" etkinliği kapsamında Yazar Feridun Andaç ve Şair İsmail Bingöl, Erzurum Türk Telekom Nurettin Topçu Sosyal Bilimler Lisesi'nde liseli öğrencilerle bir araya geldi.

DAP İdaresi ile Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, gençlerde kitap okuma alışkanlığının artırılması amacıyla, halka mal olmuş, yazarlığıyla öne çıkmış 40 ulusal ve 40 yerel yazar, Erzurum merkez ve ilçelerinde eğitim gören lise öğrencileriyle buluşmaya başladı. Proje kapsamında, ilk olarak, yazar Feridun Andaç ile şair-yazar İsmail Bingöl liseli öğrencilerle buluşarak, deneyimlerini aktarıyorlar.

16 Ocak'ta Pasinler ve Köprüköy ilçelerinde başlayan etkinlik, dün Erzurum Türk Telekom Nurettin Topçu Sosyal Bilimler Lisesi'nde devam etti. öğrenci-yazar buluşmasıyla ilgili düzenlenen programa DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Gazioğlu ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

öğrenci-yazar buluşmasıyla ilgili düzenlenen toplantıda, DAP İdaresi Başkanı, İl Milli Eğitim Müdürü ile İl Kültür ve Turizm Müdürü birer kısa konuşma yaptılar. Söz konusu projenin Türkiye'de ve Erzurum'da bir ilk olduğunu belirten konuşmacılar, muhasebe yeteneği yüksek ve iyi bir düşünür olmak için öğrencilere çok okumaları gerektiği tavsiyesinde bulundular.

Etkinlikte konuşan ve deneyimlerini anlatan yazarlar, gençlere başarılı olmanın sırrını verdiler. Bunun yolunun çok okumak az uyumaktan geçtiğini söyleyen yazarlar, okumanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, dili güzel kullanmanın önemine vurgu yaptılar. Yazma eylemini "âlim unutur, kalem unutmaz" şeklinde özetleyen yazarlar, akılda kalması bakımından gençlere yazma tavsiyesinde bulundular.

öğrencilerin keyifle takip ettikleri söyleşi, soru cevap etkinliği ve Feridun Andaç'ın ‘Çıkmazdaki Edebiyat' ile ‘öykü Yazmak Hikâye Anlatmak' kitapları, İsmail Bingöl'ün ise ‘Sırrını Söyleyen Rüzgâr' adlı şiir kitabı öğrencilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Söyleşi, dağıtılan kitapların yazarları tarafından imzalanmasının ardından sona erdi.

öğrenci-yazar buluşması devam edecek

Erzurum'da okuma kültürünü arttırmaya yönelik başlatılan etkinlik bugün Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yazarlar Andaç ve Bingöl'ün katımıyla devam edecek. 19-20 Ocak tarihlerinde ise, Rasim özdenören ve Reşat Coşkun, Erzurum'un Çat ilçesi ve şehir merkezindeki okullarda konferans verip kitaplarını ücretsiz olarak öğrencilere dağıtacaklar. Bir ulusal bir yerel olmak üzere iki yazarı aynı anda öğrencilerle buluşturacak proje kapsamında, Erzurum'daki 20 ilçenin tamamına gidilecek. Projeyle yaklaşık 50 bin kitap dağıtılmış olacak. Tüm masrafları DAP İdaresi tarafından karşılanacak proje, 2017 yılı sonuna kadar devam edileceği belirtildi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

2017-08-20 09:55:26

Bingöl’de 6 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek.

22 ilin emniyet müdürü değişti

22 ilin emniyet müdürü değişti

2017-08-20 09:11:50

Resmi Gazete'de yayımlanan İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile 22 ilin emniyet müdürü değişti.

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

2017-08-19 23:55:36

​Mardin'de Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Dost-Der tarafından, Tarihi Kasimiye Medresesinde 'Hayat namaz ile güzeldir' etkinliği düzenlendi.

TÜM HABERLER

"Yargıya güveni artırmanın üzerinde çalışıyoruz"

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargının daha hızlı karar vermesini sağlayacak reformların hazırlığını sürdürdüklerini, çok yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Erdoğan'dan Almanya Dışişleri Bakanına tepki: Haddini bil

​Denizli'de İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'e tepki göstererek, "Sen kimsin, haddini bil" dedi.

Eski eşini tabancayla vuran kişi balkondan atladı

​Kayseri'de boşandığı eşini tabancayla yaralayan koca dördüncü katın balkonunda atlayarak ağır yaralandı.

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.
TÜM HABERLER