A A A

İzmir'deki saldırıya ilişkin 18 gözaltı

Eklenme : 2017-01-06 15:10

İZMİR - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İzmir’deki yaşanan saldırıyla ilgili şu ana kadar 18 kişinin gözaltına alındığını ve saldırganların kimliğin tespit edildiğini açıkladı.

İzmir'deki saldırıya ilişkin 18 gözaltı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı çıkışında yapılan saldırıya ilişkin detayları paylaştı.

Bozdağ, "Dün saat 16.00 sularında İzmir ilimiz Bayraklı Adliyesi C Blok giriş kapısında bulunan  polis noktasının önünde bir Broadway marka aracın patlatılması ve patlatmanın sonunda bu teröristin takibi ve diğer bir noktada indirilen teröristin tespiti üzerine başlayan çatışma sırasında 1 polisimiz, 1 adliye çalışanımız şehit oldu. Şehitlerimize öncelikle Allah’tan rahmet diliyorum, 9 yaralımıza acil şifalar diliyorum." dedi.

Saldırıların Türkiye'nin huzurunu, milletin birliğini ve barış içinde yaşamasını, kardeşlik hukukunu asla yok edemeyeceğine vurgu yapan Bozdağ, "Bu terör saldırısını yapanlar, yaptıranlar ve onlara bu taşeronluk görevini veren kirli ve karanlık güçler çok iyi bilmelidir ki; Tükiye’yi ve Türk Milletini terörle etkin ve kararlı mücadeleden asla vazgeçiremeyeceklerdir. Bu tür saldırılar devletimizin, güvenlik güçlerimizin, hükümetimizin terörle etkin ve kararlı mücadelesinde asla bir zaafa yol açmayacak, mücadele daha da etkinleştirilerek, daha da kararlı bir şekilde devam edecektir." diye belirtti.

"Şu aşamada kimliklerini açıklamıyoruz"

Saldırı sırasında yaralanan 9 kişiden 2’sini ayakta tedavi edilerek, taburcu edildiğini söyleyen Bozdağa, diğer 7 kişinin ise tedavisinin devam ettiğini ve hayati tehlikelerinin olmadığını aktardı.

Saldırı sonrası başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlara ilişkin bilgi veren Bozdağ, şöyle konuştu: "Savcılığımızdan edindiğimiz bilgiye göre şu an itibariyle 18 gözaltı yapılmıştır. Saldırıyı yapan teröristlerin kimlik bilgileri tespit edilmiştir. Ancak şu anda kimlik bilgilerini açıklamıyoruz, hem soruşturmanın selameti bakımından, hem de bu teröristlerle irtibatta bulunan ve yardım yataklık eden diğer bağlantılarının tespiti bakımından bunların şu aşamada kimliklerini açıklamıyoruz. İlerde bunlar ortaya çıktıkça bunların kimlikleri de elbette kamuoyu ile basınımızla paylaşılacaktır."

Saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğine dair hiçbir şüphenin olmadığını vurgulayan Bozdağ, "Tabi eylemin Adliye’de, İzmir’de olması buna birileri farklı mesajlar yüklemek isteyebilir. Çok net ifade etmek isterim terör örgütlerinin amaçları, gerekçeleri, eylem türleri, eylem yerleri ne olursa olsun hepimiz biliyoruz ki bu terör örgütleri insanlığın düşmanıdır, huzurun düşmanıdır, barışın düşmanıdır, kardeşliğin ve birliğin düşmanıdır. Dünyanın hiçbir yerinde terör örgütleri insanlığa, huzura, barışa fayda sağlamamıştır. Birliğe, dirliğe fayda sağlamamıştır, her daim zararın en büyüğünü vermiştir ve bunları yok etmek içi mücadele etmiştir." diye belirtti.

Saldırıda hayatını kaybeden polis memuru Fethi  Sekin'in daha  büyük bir faciayı önlediğini kaydeden Bozdağ, "Fethi  Sekin büyük bir kahramanlık yaptı. Esasında 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Ömer Halis Demir’in yaptığı Türkiye’yi belki yüz yıl geriye götürecek bir karanlığı nasıl sonlandırdıysa kirli ve kanlı darbe teşebbüsünü nasıl  başarısız kıldıysa sonuçsuz kıldıysa Fethi Sekin kardeşimizin şehidimizin yaptığı da aynı şekilde büyük bir faciayı önlemiştir. Terör saldırısını yapanların üzerilerinde çıkan malzemeye baktığınızda iki teröristin eş zamanlı geldiği, iki aracın olduğuna baktığınız da araçta bir tanesinde patlayıcı var bir tanesinde patlayıcı yok belli ki patlayıcı olan aracı patlattıktan sonra diğer teröristin yanında olan silahlarla İzmir Adliyemizi hedef alan atışlar yapması ve diğerinin de muhtemel ki adliyeye girmek suretiyle adliye içerisinde bir büyük faciaya yol açacak eylem gerçekleştirmesi planlandığı değerlendiriliyor." ifadelerini kullandı.

Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Teröristler iki kişi, birisi terör soruşturmalarını yürüten savcıların ve terör yargılamalarını yapan mahkemelerin olduğu bloğun noktada indiriliyor ve onun valiz şeklinde çantası var ve çantasının içerisinde çok ağır silahlar var. Ve diğeri de aracı patladığı noktaya getiriyor ancak orada bekleyen onların hesap edemediği gelişmeler olunca eylem erken başlamış oluyor. Patlama daha erken gerçekleşiyor ve onlar planlarını gerçekleştiremiyor. Tabi el bombaları da var. Tanksavar, çok tesirli bir şey, bir bucuk metrelik duvarı delip geçebilecek yıkabilecek ağırlıktaki bundan yedi tane var.  Bizim değerlendirmelerimize göre patlama olduktan sonra bir tanesi C bloğa dönük işte bu silahlarla saldırı yaparlarken diğeri de el bombalarıyla içeri girmeyi planlamışlar şeklinde bir sonuç ortaya çıkıyor." (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ergani'den Suriye'ye 2 TIR insani yardım

Ergani'den Suriye'ye 2 TIR insani yardım

2017-05-22 21:37:54

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde hayırsever vatandaşlar tarafından toplanan 2 TIR yaşam malzemesi Suriye’ye gönderildi.

Batman'da ağaca asılı ceset bulundu

Batman'da ağaca asılı ceset bulundu

2017-05-22 21:19:37

Batman’da bir ağaçlık alanında ağaca asılı halde bir ceset bulundu.

Köprüden uçan otomobildeki 2 kişi yanarak can verdi

Köprüden uçan otomobildeki 2 kişi yanarak can verdi

2017-05-22 20:41:05

Kızıltepe-Viranşehir Karayolu'nda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil, köprüden uçarak yere çakılıp alev aldı. Kazada 2 kişi yanarak hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

Van’da yol genişletme ve kaldırım çalışması

Van Büyükşehir Belediyesi, kentin ulaşımını rahatlatmak amacıyla merkezde bulunan Şerefiye Caddesi'nde bölünmüş yol çalışmasına başladı.

Ebu Merzuk: Amerika İsrail'in işgaline ortaktır

Hamas Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, ABD'nin İsrail'in işgaline ortak olduğunu, işgal rejimini Filistin halkına karşı para ve silahla desteklediğini söyledi.

"İslamofobik nefret suçlarının ilkokullara kadar inmiş olması endişe vericidir"

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen "Yurtdışı Din Hizmetleri" konferansında konuşan Mehmet Görmez, "İslamofobik nefret suçlarının ilkokullara kadar inmiş olması endişe vericidir"

Gaziantep’te gazetecilere eğitim

Gaziantep’te gazetecilere yönelik grafik tasarım ve sayfa düzeni, haber yazım tekniği ile kamera ve fotoğraf çekim teknikleri konularında eğitim verilecek.

"Hayırseverlerden uzanacak bir yardım eli bekliyoruz"

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde tek gözlü odada yaşayan 5 kişilik aile kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor.
TÜM HABERLER
Kod Center