A A A

İzmir'deki saldırıya ilişkin 18 gözaltı

Eklenme : 2017-01-06 15:10

İZMİR - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İzmir’deki yaşanan saldırıyla ilgili şu ana kadar 18 kişinin gözaltına alındığını ve saldırganların kimliğin tespit edildiğini açıkladı.

İzmir'deki saldırıya ilişkin 18 gözaltı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı çıkışında yapılan saldırıya ilişkin detayları paylaştı.

Bozdağ, "Dün saat 16.00 sularında İzmir ilimiz Bayraklı Adliyesi C Blok giriş kapısında bulunan polis noktasının önünde bir Broadway marka aracın patlatılması ve patlatmanın sonunda bu teröristin takibi ve diğer bir noktada indirilen teröristin tespiti üzerine başlayan çatışma sırasında 1 polisimiz, 1 adliye çalışanımız şehit oldu. Şehitlerimize öncelikle Allah'tan rahmet diliyorum, 9 yaralımıza acil şifalar diliyorum." dedi.

Saldırıların Türkiye'nin huzurunu, milletin birliğini ve barış içinde yaşamasını, kardeşlik hukukunu asla yok edemeyeceğine vurgu yapan Bozdağ, "Bu terör saldırısını yapanlar, yaptıranlar ve onlara bu taşeronluk görevini veren kirli ve karanlık güçler çok iyi bilmelidir ki; Tükiye'yi ve Türk Milletini terörle etkin ve kararlı mücadeleden asla vazgeçiremeyeceklerdir. Bu tür saldırılar devletimizin, güvenlik güçlerimizin, hükümetimizin terörle etkin ve kararlı mücadelesinde asla bir zaafa yol açmayacak, mücadele daha da etkinleştirilerek, daha da kararlı bir şekilde devam edecektir." diye belirtti.

"Şu aşamada kimliklerini açıklamıyoruz"

Saldırı sırasında yaralanan 9 kişiden 2'sini ayakta tedavi edilerek, taburcu edildiğini söyleyen Bozdağa, diğer 7 kişinin ise tedavisinin devam ettiğini ve hayati tehlikelerinin olmadığını aktardı.

Saldırı sonrası başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlara ilişkin bilgi veren Bozdağ, şöyle konuştu: "Savcılığımızdan edindiğimiz bilgiye göre şu an itibariyle 18 gözaltı yapılmıştır. Saldırıyı yapan teröristlerin kimlik bilgileri tespit edilmiştir. Ancak şu anda kimlik bilgilerini açıklamıyoruz, hem soruşturmanın selameti bakımından, hem de bu teröristlerle irtibatta bulunan ve yardım yataklık eden diğer bağlantılarının tespiti bakımından bunların şu aşamada kimliklerini açıklamıyoruz. İlerde bunlar ortaya çıktıkça bunların kimlikleri de elbette kamuoyu ile basınımızla paylaşılacaktır."

Saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğine dair hiçbir şüphenin olmadığını vurgulayan Bozdağ, "Tabi eylemin Adliye'de, İzmir'de olması buna birileri farklı mesajlar yüklemek isteyebilir. Çok net ifade etmek isterim terör örgütlerinin amaçları, gerekçeleri, eylem türleri, eylem yerleri ne olursa olsun hepimiz biliyoruz ki bu terör örgütleri insanlığın düşmanıdır, huzurun düşmanıdır, barışın düşmanıdır, kardeşliğin ve birliğin düşmanıdır. Dünyanın hiçbir yerinde terör örgütleri insanlığa, huzura, barışa fayda sağlamamıştır. Birliğe, dirliğe fayda sağlamamıştır, her daim zararın en büyüğünü vermiştir ve bunları yok etmek içi mücadele etmiştir." diye belirtti.

Saldırıda hayatını kaybeden polis memuru Fethi Sekin'in daha büyük bir faciayı önlediğini kaydeden Bozdağ, "Fethi Sekin büyük bir kahramanlık yaptı. Esasında 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında ömer Halis Demir'in yaptığı Türkiye'yi belki yüz yıl geriye götürecek bir karanlığı nasıl sonlandırdıysa kirli ve kanlı darbe teşebbüsünü nasıl başarısız kıldıysa sonuçsuz kıldıysa Fethi Sekin kardeşimizin şehidimizin yaptığı da aynı şekilde büyük bir faciayı önlemiştir. Terör saldırısını yapanların üzerilerinde çıkan malzemeye baktığınızda iki teröristin eş zamanlı geldiği, iki aracın olduğuna baktığınız da araçta bir tanesinde patlayıcı var bir tanesinde patlayıcı yok belli ki patlayıcı olan aracı patlattıktan sonra diğer teröristin yanında olan silahlarla İzmir Adliyemizi hedef alan atışlar yapması ve diğerinin de muhtemel ki adliyeye girmek suretiyle adliye içerisinde bir büyük faciaya yol açacak eylem gerçekleştirmesi planlandığı değerlendiriliyor." ifadelerini kullandı.

Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Teröristler iki kişi, birisi terör soruşturmalarını yürüten savcıların ve terör yargılamalarını yapan mahkemelerin olduğu bloğun noktada indiriliyor ve onun valiz şeklinde çantası var ve çantasının içerisinde çok ağır silahlar var. Ve diğeri de aracı patladığı noktaya getiriyor ancak orada bekleyen onların hesap edemediği gelişmeler olunca eylem erken başlamış oluyor. Patlama daha erken gerçekleşiyor ve onlar planlarını gerçekleştiremiyor. Tabi el bombaları da var. Tanksavar, çok tesirli bir şey, bir bucuk metrelik duvarı delip geçebilecek yıkabilecek ağırlıktaki bundan yedi tane var. Bizim değerlendirmelerimize göre patlama olduktan sonra bir tanesi C bloğa dönük işte bu silahlarla saldırı yaparlarken diğeri de el bombalarıyla içeri girmeyi planlamışlar şeklinde bir sonuç ortaya çıkıyor." (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

2017-08-20 23:06:07

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 3 bini aşkın çocuk için Batman’da program düzenlendi.

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

2017-08-20 22:38:13

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir dizi temaslarda bulunmak üzere Siirt’e geldi.

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

2017-08-20 21:27:06

Mardin’de seyir halindeki aracın yoldan çıkması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

"Biz sağ oldukça bu acı yüreğimizden çıkmaz"

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl bir kına gecesinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, olayın yıl dönümünde yakınlarının kabrini ziyaret etti.
TÜM HABERLER