A A A

“Halep'e Yol Açın” konvoyu Cilvegözü’ne ulaştı

Eklenme : 2016-12-18 19:35

HATAY - Halep’teki katliamın durması ve insani yardım koridorunun açılması için “Halep’e Yol Açın” sloganı ile Türkiye’nin dört bir yanından Cilvegözü Sınır Kapısına büyük bir yardım konvoyu ulaştırıldı.

“Halep'e Yol Açın” konvoyu Cilvegözü’ne ulaştı

İHH verilerine göre "Halep'e Yol Açın" konvoyuna, Türkiye'nin 81 ilinden 50 binin üzerinde kişi 5 bin araçla destek verdi. 15 günden beri devam eden yardım toplama kampanyası kapsamında bin 500 yardım tırı Cilvegözü Sınır Kapısı'na ulaştı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilen ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nın organize ettiği "Halep'e Yol Açın" konvoyu ve yürüyüşüne büyük katılım oldu.

İstanbul'dan yola çıkan ve sırası ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Ankara, Konya ve Adana'dan geçerek Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ulaşan "Halep'e Yol Açın" konvoyu Cilvegözü Sınır Kapısına ulaştı.

Burada, düzenlenen Halep mitingine katılan konvoy üyeleri sık sık tekbirler getirerek; "Halep'e giden yollar açılsın!", "Katil Rusya, Suriye'den defol!", "Zulme karşı omuz omuza!", "Katil Esed, Suriye'den defol!", "Zulme karşı omuz omuza!" sloganları attı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan mitingde konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, şunları söyledi:

"Çarşamba günü yola çıktığımızdan bu yana dünyanın gündemi Halep'e döndü. Sizlerin çağrısı, dünyadan karşılık buldu. Allah razı olsun arabuluculuğu Türkiye yaptı. Ayağa kalktınız, buraya kadar geldiniz sizlere de teşekkür ediyoruz. Ama ben bütün Türkiye'yi buraya çağırıyorum, bütün İslam ülkelerini buraya çağırıyorum. Uçaklarla gelin, arabalarla gelin! Suriyeli kardeşlerimizin kanı bu kadar mı ucuz? Dünyadan bir farkınız olsun, lütfen yola çıkın ve buraya gelin. Bırakın lüks salonlarda yemekler yiyip lüks otellerde konaklamayı!"

Yıldırım, "Kardeşleriniz orada bombalar altında kalırken, eve dönmek yok! Halepliler oradan kurtulana kadar buradan ayrılmak yok! Kardeşlerime sesleniyorum, hepiniz bir muhabir gibi çalışacak ve sosyal medya hesaplarınızdan tüm insanlığı buraya davet edeceksiniz. Şimdi sizleri, zorluğu yaşayasınız diye sefere çıkardık. Şimdi anlayacağız, duş alamamak, soğukta yatmak demek ne demek. 6 yıldır Suriyeliler bu hayatı yaşıyorlar. Şu anda Türkiye'nin her yanında yardımlar toplanıyor. Marketlerdeki tüm malzemeler satın alınıyor, yardım olarak Halep'e ulaştırılıyor. Tüm vicdan sahibi derneklerimize sesleniyorum, Halep'e yardım edin." dedi.

"İnşallah en kısa zamanda siviller güvenli bölgeye tahliye edilecek." diyerek konuşmasına devam eden Yıldırım, şunları ifade etti:

"Sizler buraya bizlerin çağrısı üzerine geldiniz, bizler de insani diplomasi çalışması yapıyoruz. Şu anda anlaşmalar yapılıyor, bizler de arabuluculuk yapıyoruz. Bu süreçte tıkandığımız yerler oluyor, o yüzden sizler baskı yapmak için burada kalacaksınız ve tahliyeler olmazsa ‘Halep'e yürürüz!' mesajını vereceksiniz. İçerideki duruma göre sizleri yönlendireceğiz. İnsan hayatını düşünerek buraya geldiniz, Tek başınıza hareket ederseniz bir cana sebep olabilirsiniz. önceki filolardaki gibi koordineli olacağız. Mitingden sonra bir müddet yürüyeceğiz. Halep'e de sıra gelecek. Şimdi sadece sınıra kadar yürüyeceğiz. Eğer anlaşmaya uymazlarsa tüm dünya ne yapacağımızı görecek. Ne Beşiktaş'ı unuturuz, ne Kayseri'yi ne de Halep'i. Gerekirse her şeyimizi ortaya koyar, her yerde yürürüz. Şimdi hepiniz ellerini havaya kaldırsın. Bir yemin edeceğiz. Bütün dünya görsün bu yemini: Düşmanım bana ne yapabilir ki? Ben cenneti yüreğimde taşıyorum. Sürgün edilmem seyahat, hapsedilmem halvet, öldürülmem ise şehadettir!"

Sınır kapısına kurulan sahnede yapılan duanın ardından Cilvegözü Sınır Kapısına doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi, burada tahliyeler gerçekleşene kadar nöbet tutacak. (M. Salih Keskin - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Marmara Depremi'nin 18'inci yıldönümü

Marmara Depremi'nin 18'inci yıldönümü

2017-08-17 08:45:52

​17 Ağustos 1999 sabah 03.02'de merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan Marmara Depremi'nin üzerinden 18 yıl geçti.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-17 07:24:42

​Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, bazı illerde kuvvetli yağış olması bekleniyor.

Askerlerin üzerine yıldırım düştü: 2 yaralı

Askerlerin üzerine yıldırım düştü: 2 yaralı

2017-08-16 22:24:30

​Tunceli'de askerlerin üzerine yıldırım düşmesi soncu 2 askerin yaralandığı bildirildi.

TÜM HABERLER

Hasankeyf Kalesi ziyarete açılacak

​Hasankeyf’te incelemelerde bulunan Batman Valisi Ahmet Deniz, tehlike oluşturan alanların temizlenmesi ve güçlendirme çalışmalarından sonra kalenin yeniden turizme ve vatandaşların ziyaretine açılacağını söyledi.

Kredi kartlarının internetten alışverişe onay süresi uzatıldı

​Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi kart sahiplerinin onayı için verilen süre 31 Aralık'a kadar uzatıldı.

"Hiçbir iz olmamasına rağmen çalışmaları dikkatli yürütüyoruz"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı, iplik fabrikasında çıkan yangında kaybolan fabrika sahibiyle ilgili hiçbir iz olmamasına rağmen arama çalışmalarının dikkatle yürütüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran Genelkurmay Başkanı'nı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Genelkurmay Başkanı Bakıri’yi kabul etti.

AFAD'da Deprem Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı

Deprem Danışma Kurulu'nun 2017 yılı ikinci toplantısı, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın katılımıyla AFAD'da yapıldı.
TÜM HABERLER