A A A

“Halep'e Yol Açın” konvoyu Cilvegözü’ne ulaştı

Eklenme : 2016-12-18 19:35

HATAY - Halep’teki katliamın durması ve insani yardım koridorunun açılması için “Halep’e Yol Açın” sloganı ile Türkiye’nin dört bir yanından Cilvegözü Sınır Kapısına büyük bir yardım konvoyu ulaştırıldı.

“Halep'e Yol Açın” konvoyu Cilvegözü’ne ulaştı

İHH verilerine göre “Halep'e Yol Açın” konvoyuna, Türkiye'nin 81 ilinden 50 binin üzerinde kişi 5 bin araçla destek verdi. 15 günden beri devam eden yardım toplama kampanyası kapsamında bin 500 yardım tırı Cilvegözü Sınır Kapısı’na ulaştı.  

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilen ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın organize ettiği “Halep’e Yol Açın” konvoyu ve yürüyüşüne büyük katılım oldu.

İstanbul’dan yola çıkan ve sırası ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Ankara, Konya ve Adana’dan geçerek Hatay’ın Reyhanlı ilçesine ulaşan “Halep’e Yol Açın” konvoyu Cilvegözü Sınır Kapısına ulaştı.

Burada, düzenlenen Halep mitingine katılan konvoy üyeleri sık sık tekbirler getirerek; “Halep’e giden yollar açılsın!”, “Katil Rusya, Suriye’den defol!”, “Zulme karşı omuz omuza!”, “Katil Esed, Suriye’den defol!”, “Zulme karşı omuz omuza!” sloganları attı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan mitingde konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, şunları söyledi:

 “Çarşamba günü yola çıktığımızdan bu yana dünyanın gündemi Halep’e döndü. Sizlerin çağrısı, dünyadan karşılık buldu. Allah razı olsun arabuluculuğu Türkiye yaptı. Ayağa kalktınız, buraya kadar geldiniz sizlere de teşekkür ediyoruz. Ama ben bütün Türkiye’yi buraya çağırıyorum, bütün İslam ülkelerini buraya çağırıyorum. Uçaklarla gelin, arabalarla gelin! Suriyeli kardeşlerimizin kanı bu kadar mı ucuz? Dünyadan bir farkınız olsun, lütfen yola çıkın ve buraya gelin. Bırakın lüks salonlarda yemekler yiyip lüks otellerde konaklamayı!”

Yıldırım, “Kardeşleriniz orada bombalar altında kalırken, eve dönmek yok! Halepliler oradan kurtulana kadar buradan ayrılmak yok! Kardeşlerime sesleniyorum, hepiniz bir muhabir gibi çalışacak ve sosyal medya hesaplarınızdan tüm insanlığı buraya davet edeceksiniz. Şimdi sizleri, zorluğu yaşayasınız diye sefere çıkardık. Şimdi anlayacağız, duş alamamak, soğukta yatmak demek ne demek. 6 yıldır Suriyeliler bu hayatı yaşıyorlar. Şu anda Türkiye’nin her yanında yardımlar toplanıyor. Marketlerdeki tüm malzemeler satın alınıyor, yardım olarak Halep’e ulaştırılıyor. Tüm vicdan sahibi derneklerimize sesleniyorum, Halep’e yardım edin.” dedi.

“İnşallah en kısa zamanda siviller güvenli bölgeye tahliye edilecek.” diyerek konuşmasına devam eden Yıldırım, şunları ifade etti:

“Sizler buraya bizlerin çağrısı üzerine geldiniz, bizler de insani diplomasi çalışması yapıyoruz. Şu anda anlaşmalar yapılıyor, bizler de arabuluculuk yapıyoruz. Bu süreçte tıkandığımız yerler oluyor, o yüzden sizler baskı yapmak için burada kalacaksınız ve tahliyeler olmazsa ‘Halep’e yürürüz!’ mesajını vereceksiniz. İçerideki duruma göre sizleri yönlendireceğiz. İnsan hayatını düşünerek buraya geldiniz, Tek başınıza hareket ederseniz bir cana sebep olabilirsiniz. Önceki filolardaki gibi koordineli olacağız. Mitingden sonra bir müddet yürüyeceğiz. Halep’e de sıra gelecek. Şimdi sadece sınıra kadar yürüyeceğiz. Eğer anlaşmaya uymazlarsa tüm dünya ne yapacağımızı görecek. Ne Beşiktaş'ı unuturuz, ne Kayseri'yi ne de Halep'i. Gerekirse her şeyimizi ortaya koyar, her yerde yürürüz. Şimdi hepiniz ellerini havaya kaldırsın. Bir yemin edeceğiz. Bütün dünya görsün bu yemini: Düşmanım bana ne yapabilir ki? Ben cenneti yüreğimde taşıyorum. Sürgün edilmem seyahat, hapsedilmem halvet, öldürülmem ise şehadettir!”

Sınır kapısına kurulan sahnede yapılan duanın ardından Cilvegözü Sınır Kapısına doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi, burada tahliyeler gerçekleşene kadar nöbet tutacak.  (M. Salih Keskin - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

2017-06-28 16:28:10

Venezuela'da Anayasa Mahkemesi ile İçişleri, Adalet ve Barış Bakanlığı binalarına yapılan saldırılara ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı saldırıları kınadı.

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

2017-06-28 15:45:32

Batman'da saman yüklü traktörün devrilmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

2017-06-28 15:42:13

Şeyh Said ve 46 arkadaşı, Şark İstiklal Mahkemeleri tarafından şehit edilişlerinin 92’nci yıldönümünde rahmetle anılıyorlar.

TÜM HABERLER

Şanlıurfa Barosu: Mevcut adliye yetersiz

Şanlıurfa Barosu yetkili makamlara gönderdiği dilekçede, mevcut adliyenin halka hizmet noktasında yetersiz kaldığını belirterek, bu sorunun giderilmesi gerektiğini kaydetti.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

HÜDA PAR'dan Darülaceze'deki yaşlılara ziyaret

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük, Darülaceze'de kalan yaşlılara bayram ziyaretinde bulundu.

Hakkâri'de bir polis hayatını kaybetti

​Hakkâri'nin merkez Oğul köyü kırsalında çıkan çatışmada yaralanan polis hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kuzey Afrika sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgasının beklendiğini açıkladı.
TÜM HABERLER