A A A

Gümüşhane’de ‘Namazla Dirilen Gençlik’ konferansı

Eklenme : 2016-11-30 22:14

GÜMÜŞHANE - Gümüşhane Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Namazla Dirilen Gençlik’ konulu konferansa katılan İlahiyatçı-Yazar Mehmet Göktaş, konuşmasında namazın önemine değinerek, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Gümüşhane’de ‘Namazla Dirilen Gençlik’  konferansı

Gümüşhane Üniversitesi bünyesinde sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunan İhya ve İmar Gençlik Kulübü tarafından ‘Namazla Dirilen Genç' konulu konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak İlahiyatçı-Yazar Mehmet Göktaş katıldı. Namazın İslam'daki önemine değinen Göktaş, namazın İslam âleminde bir baraj olduğunu vurguladı.

öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansın sunuculuğunu Mesut özmen'in yaptı.

ömer Faruk Kaya'nın Kur'an tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Kulüp Başkan Yardımcısı Yusuf Bingöl, faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Amaçlarının dindar, ahlaklı, kendisi ve toplumla barışık bir gençliğin oluşmasına katkıda bulunmak olduğunu dile getiren Bingöl, " İhya ve İmar Gençlik Kulübü olarak daha önce ‘Rahmet ve Kardeşlik Peygamberi Hz. Muhammed' temalı kutlu doğum ve Hz. Yusuf'un ibret dolu kıssasını konu alan ‘Yusuf'un Üç Gömleği' konferanslarını düzenlemiştik. Amacımız dindar, ahlaklı, kendisi ve toplumla barışık bir gençliğin oluşmasına katkıda bulunmaktır. Bizler Kur'an ve sünneti düstur edinerek çalışmalarımıza devam edeceğiz inşallah. Bu çalışmalarımızda sunduğunuz katkılarınızdan dolayı siz değerli misafirlerimize şükranlarımızı sunar, bu konuda da sizden dua talep etmekteyiz. Gayret bizden, başarı Allah'tandır." dedi.

Bilgilendirme konuşmasından sonra izletilen kısa bir sinevizyondan sonra konuşmasını yapmak üzere İlahiyatçı-Yazar Mehmet Göktaş mikrofona geçti.

Konuşmasında Peygamberlerin insanları Allah'a davet ederken ilk olarak ibadet etmelerini istediklerini vurgulayan Göktaş, Namazın sıradan bir ibadet olmadığını belirterek, "Çünkü namaz zannedildiği gibi sıradan bir ibadet değildir, namaz her şeydir. Allah bize bükülen bir bel vermişse ona rükû edelim diye, eğer bize alın vermişse ona secde edelim diye vermiştir. Allah bu uzuvlarımızı yaratırken buna göre yaratmıştır. Dolayısıyla namaz hareketlerinden daha anlamlı bir hareket olamaz. Namaz kılanı seyretmek bile ayrı bir zevktir." ifadelerini kullandı.

‘Namaz adeta serum gibi tüm vitaminleri aynı anda bize vermektedir.'

Kur'an'da emredilen birçok ibadetin namazda birleştiğini aktaran Göktaş, katılımcılara önemli tavsiyelerde bulunarak, "Allah (cc), kitabında bize birçok emir vermiştir. O'nun kitabını tilavet etmemizi, tövbe ve istiğfar etmemizi, onu tespih etmemizi, ona dua etmemizi istemiştir. Bunlar ayrı birer ibadettir. İşte tüm bu ibadetler namazla birleştirilmiştir. Namaz adeta serum gibi tüm vitaminleri aynı anda bize vermektedir. O sebepledir ki bir insan namazı terk etti mi, her şeyi terk etmiş olur. Ashabın içerisinde hırsızlık yapan birini, zina eden birini, namuslu kadına iftira ede birini, adam öldüren birini bulabiliriz fakat, ashab içerisinde değil namaz kılmayan bir Müslüman, bir münafık bile bulamayız. Münafıklar namaza kalkarken üşenerek kalkarlar ama yine de kalkarlardı. Namaz İslam âleminde bir barajdır. ‘La İlahe İllallah' kelimesinin pratiğidir. Allah bizleri namaz kılmamız için yaratmıştır. Namazı salt bir emirden dolayı değil, sevdiğimizden ve randıman almak için de kılmalıyız. Çünkü kurtuluş namazı sevmektedir. Randıman almak için de Kur'an'ın kerametine bakmak gerekir. Allah'a huşu ile bağlanan herkes pekâlâ randıman alabilir. Namaz her şeyi ile kendini Allah'a hazırlamaktır. Size namaz kılarken elinizden geldiğince uzatmanızı tavsiye ediyorum. Allah ile beraber olacaksak, onunla rabıtamızı uzun tutmalıyız. Namazın virajlarında savrulmamalıyız. Eğer istersek müthiş derecede namaz kılabiliriz. Namaz kılarken de okuduğumuzu tahayyül etmeliyiz. Okuduğumuz ayetleri gözümüzde canlandırmalıyız. Namazı hayatımızın her alanına nakşetmeliyiz. Namaz sadece bireyden ibaret olan ve sadece bireyleri kurtaran bir ibadet değildir. Namaz eğer doğru anlaşılırsa toplumun ıslahını da beraberinde getirir." ifadelerini kullandı.

Konferanstan sonra katılımcılara Mehmet Göktaş'ın ‘Namaz Göz aydınlığım' adlı kitabı hediye edildi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Kudüs davası bütün Müslümanların davasıdır"

2017-07-20 23:39:32

​Yedi Başak İnsani Yardım Derneği Gaziantep Şube Başkanı, Siyonist İsrail’in Mescidi Aksa’yı işgal denemelerini sert bir dille eleştirerek bütün Müslümanları yaşanılan olaylara karşı çıkmaya davet etti.

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'a

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'a "Kıbrıs Barış Harekatı" tepkisi

2017-07-20 22:50:05

​Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ın 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili mesajında geçen ifadelerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

TÜM HABERLER

Bursa'daki dolu yağışından bin 350 çiftçi zarar gördü

Bursa Valisi İzzettin Küçük, kentte etkili olan dolu nedeniyle bin 350 çiftçinin 95 bin dönüm arazisinin zarar gördüğünü açıkladı.

HDP Milletvekili Irgat gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, gözaltına alındı.

"İsrail işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırmaktadır"

Mescid-i Aksa'nın ibadete kapatılıp, Müslümanların İsrail tarafından katledilmesine tepki gösteren Malatya Ortak Değerler Platformu, terör rejiminin, işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırdığını belirtti.

Elazığ’da zincirleme trafik kazası

Elazığ’da 5 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında maddi hasar oluştu.

"Ümmetin Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanı geldi ve geçiyor"

Siyonist terör rejiminin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını kınayan Mustazaflar Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı, Müslümanların Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanının gelip geçtiğini söyledi.
TÜM HABERLER