A A A

DÜ’de yenilenebilir enerji kaynakları konferansı

Eklenme : 2016-11-30 17:46

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesinde ‘Toplumların Güçlendirilmesi Projesi’ çerçevesinde düzenlenen konferansta, yenilenebilir enerji kaynakları üzerine sunumlar yapıldı.

DÜ’de yenilenebilir enerji kaynakları konferansı

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde Toplumların Güçlendirilmesi Projesi çerçevesinde bir konferans düzenlendi.

Mühendislik Fakültesi Kongre Salonunda gerçekleştirilen konferansa Dünya Enerji Birliği Başkan Yardımcısı ve Marmara Üniversitesi Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Toprak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Toprak yaptı.

Yenilenebilir enerji kanyakları konusunun önemine değinen Prof. Dr. Toprak, Diyarbakır'ın güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir bölgede bulunduğunu söyledi.

Daha sonra mikrofona geçen Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Yurdagül Benteşen Yakut, ‘Yenilenebilir Enerji Kaynaklarında Danimarka örneği ve Diyarbakır için Yol Haritası' konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Dicle Üniversitesi tarafından 2015 yılında kurulan GES (Güneş Enerjisi Santrali) hakkında bilgi veren Yakut, bin adet panel kullanılarak yıllık ortalama 400 mwh elektrik enerjisi üretildiğini ve üretilen elektriğin Diyarbakır'da kullanıldığını söyledi.

Daha konuşan Dünya Enerji Birliği Başkan Yardımcısı ve Marmara Üniversitesi Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar, toplumların, ülkelerin ve bölgelerin yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçişinin yerel, ulusal ve bölgesel yönetimlerin iradesi ile gerçekleşebileceğini söyledi.

Enerji alanında yeşil çözümün ancak yüksek teknolojinin kullanıldığı akıllı şebekelerin, yenilenebilir enerji depolama sistemlerinin ve enerjinin son kullanım verimliliğinin entegrasyonuyla başarılabileceğini ifade eden Uyar, asıl amaçlarının yüzde yüz yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmak olduğunu ifade etti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

2017-07-21 14:04:17

Şanlıurfa GAP Vadisinde yapılacak Bilim Merkezi'nin açılışı için protokol imzalandı.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

TÜM HABERLER

Zulüm ve darbe dönemlerinin tanığı: Risale-i Nur talebesi Hafız Ali -2

Sadece bir döneme değil, kritik eşiklere tanıklık etmiş olan Hafız Ali, İttihat Terakki zihniyetinin yaşatmış olduğu zulümlere, sonraki yıllarda gerçekleşen darbelere ve Üstad Bediüzzaman ile hayatının kesişmesine dair önemli anekdotlar anlattı.

Batı Akdeniz için fırtına uyarısı

​Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı Akdeniz'in batısı için öğle saatlerinden itibaren fırtına uyarısında bulundu.

Çalınan 2'nci motosikletini de kendi çabalarıyla buldu

​Batman'da bir kişi, çalınan 2'nci motosikletini de uzun uğraşlar sonucu kendi çabalarıyla buldu.

Valilikten yanan 27 binaya ilişkin açıklama

​Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde çıkan yangınla ilgili valilikten yapılan açıklamada, 27 binanın tamamen yandığı bildirildi.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa direnişi tüm ümmetin direnişidir"

​İstanbul-Bahçelievler Dayanışma Platformu tarafından Siyonist işgalcilerin, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etmek için basın açıklaması düzenlendi.
TÜM HABERLER