A A A

DÜ’de yenilenebilir enerji kaynakları konferansı

Eklenme : 2016-11-30 17:46

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesinde ‘Toplumların Güçlendirilmesi Projesi’ çerçevesinde düzenlenen konferansta, yenilenebilir enerji kaynakları üzerine sunumlar yapıldı.

DÜ’de yenilenebilir enerji kaynakları konferansı

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Toplumların Güçlendirilmesi Projesi çerçevesinde bir konferans düzenlendi.

Mühendislik Fakültesi Kongre Salonunda gerçekleştirilen konferansa Dünya Enerji Birliği Başkan Yardımcısı ve Marmara Üniversitesi Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Toprak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Toprak yaptı.

Yenilenebilir enerji kanyakları konusunun önemine değinen Prof. Dr. Toprak, Diyarbakır’ın güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir bölgede bulunduğunu söyledi.

Daha sonra mikrofona geçen Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yurdagül Benteşen Yakut, ‘Yenilenebilir Enerji Kaynaklarında Danimarka Örneği ve Diyarbakır için Yol Haritası’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Dicle Üniversitesi tarafından 2015 yılında kurulan GES (Güneş Enerjisi Santrali) hakkında bilgi veren Yakut, bin adet panel kullanılarak yıllık ortalama 400 mwh elektrik enerjisi üretildiğini ve üretilen elektriğin Diyarbakır’da kullanıldığını söyledi.

Daha konuşan Dünya Enerji Birliği Başkan Yardımcısı ve Marmara Üniversitesi Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar, toplumların, ülkelerin ve bölgelerin yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçişinin yerel, ulusal ve bölgesel yönetimlerin iradesi ile gerçekleşebileceğini söyledi.

Enerji alanında yeşil çözümün ancak yüksek teknolojinin kullanıldığı akıllı şebekelerin, yenilenebilir enerji depolama sistemlerinin ve enerjinin son kullanım verimliliğinin entegrasyonuyla başarılabileceğini ifade eden Uyar, asıl amaçlarının yüzde yüz yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmak olduğunu ifade etti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

WhatsApp'ta erişim sorunu

WhatsApp'ta erişim sorunu

2017-05-17 20:26:14

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta erişim sorunu yaşandı.

TÜM HABERLER

Diyarbakır'da "Dünya Kudüs Günü" etkinliğine davet

Siyonist İsrail'in işgali altında bulunan Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın durumuna dikkat çekmek amacıyla yarın Diyarbakır'da iftar etkinliği düzenlenecek.

"Ümmet coğrafyasında sınır diye bir şey yoktur"

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde iftar programına katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Hüseyin Yılmaz, ümmet coğrafyasında sınır diye bir şeyin olmadığını belirtti.

Midyat’ta halk Kadir Gecesi’nde camilere akın etti

Bin aydan hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesi, Mardin’in Midyat ilçesinde yediden yetmişe halkın yoğun katılımıyla dualarla ihya edildi.

"Suriyeli kardeşlerimiz dinlerini kaybetme ile karşı karşıya"

​HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, Suriye'deki savaş sonucunda Avrupa'ya göçen mültecilerin Hıristiyanlaştırıldığına dikkat çekerek, "Suriyeli kardeşlerimiz hem insanlık onurlarını hem de dinlerini kaybetme ile karşı karşıya kaldı." dedi.

Hanehalkı işgücü araştırması sonuçları açıklandı

Hanehalkı işgücü araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre, AB üyesi 28 ülkede ortalama işgücüne katılma oranı 15-64 yaş nüfusta yüzde 72,9 olarak gerçekleşirken, bu oran Türkiye'de yüzde 56,9 oldu.
TÜM HABERLER