A A A

Mersin’de "Faruk'u Adil Hz. Ömer" programı düzenlendi

Eklenme : 2016-11-25 23:46

MERSİN - Peygamber Sevdalıları Platformu’nun Kasım ayını ‘Sahabe ayı’ ilan etmesi nedeniyle Mersin İl Koordinatörlüğü tarafından "Faruk'u Adil Hz. Ömer" adlı bir program düzenlendi.

Mersin’de

Peygamber Sevdalıları Platformu’nun Kasım ayını ‘Sahabe ayı’ ilan etmesi nedeniyle Mersin İl Koordinatörlüğü tarafından "Faruk'u Adil Hz. Ömer" adlı bir program düzenlendi. Sunuculuğunu İsrafil Taştan’ın yaptığı program, Cihan Baran Hocanın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programi Grup İhya, ilahi ve ezgiler seslendirdikten sonra, Zehra Akbaş adlı küçük kız çocuğunun okuduğu şiirlerle devam etti.

İlahiyatçı Mehmet Emre etkinlikte yaptığı konuşmada, Hz. Ömer‘in adil devlet başkanlığına değinerek, O’nun günümüz Müslümanları için güzel bir örnek olduğuna işaret etti.

Emre konuşmasında şunları söyledi:

“İçinde yaşadığımız toplumun halini göz önüne getirelim. İslam için yaptığımız her faaliyet aslında o örnekleri yakalama adına, içinde yaşadığımız topluma örnek Müslüman olma adına gösterdiğimiz gayretlerdir. Amacımızın da bu olması lazım. Nasıl örnek olunur işte bu yüzden sahabe-i kirama bakıyoruz, onlar nasıl bu ümmete örnek olmuşlar, bu din nasıl yaşanır? Allah’ın rızası nasıl kazanılır? Herkesin bir an önce gitmeye can attığı cennete nasıl gidilir? Sahabe-i kiram adeta hayatlarıyla, mücadeleleriyle sonradan gelecek mümin nesillere: ‘Ey bizden sonra bizim yolumuzu sürdüren Müslümanlar! Eğer sizin Allah rızası diye bir derdiniz varsa, eğer sizin ateşe düşmeyip Cennet’e gitmek gibi bir derdiniz varsa, bizim adım attığımız yolları takip edin ki, kavuşacağınız yer bizim gideceğimiz cennet olsun’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Hz. Ömer’in hilafeti boyunca adil bir devlet başkanlığı yaptığına işaret eden Emre şunları söyledi: “Bir gün Hz.Osman havanın çık sıcak olduğu bir günde çölde bir adamın koştuğunu görüyor ve ona yaklaşınca onun Hz. Ömer olduğunu görüyor. Ona  soruyor: ‘Ya Emirel mü’minin sen ne yapıyorsun bu sıcakta?’ Hz.Ömer cevaben sadaka develerden iki tanesinin yavruları kaybolmuş onların peşinden koşturuyorum. Bulmak zorundayım ve bu develeri bulmazsam Allah (cc) ahirette bunların hesabını benden soracak.’ diye cevap veriyor. Hz.Ömer sorumluğunun bilincinde olan ve tüm idarecilerin örnek alması gereken  bir devlet adamıydı.“ şeklinde konuştu.

Program Grup İhya’nın seslendirdiği ezglerin ardından sinevizyon gösterimi  ile devam ettikten sonra yapılan dua ile sona erdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

2017-06-29 08:14:16

​Aydın Valiliğine atanan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger için veda yemeği verdi.

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

2017-06-29 07:32:59

Dışişleri Bakanlığı tarafından 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada'dan asker çekeceğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

12 akademisyen açığa alındı

12 akademisyen açığa alındı

2017-06-29 07:24:10

Bildiriye imza atma gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan 12 akademisyen açığa alındı.

TÜM HABERLER

ABD'nin Rakka'da düzenlediği saldırılarda 173 sivil hayatını kaybetti

​BM, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin Rakka şehrinde haziran ayında düzenlenen saldırıların bilançosunu açıkladı.

Battı-Çıktı Projesi’nde ilk kazma vuruluyor

​Mardin merkez Artuklu ilçesinde ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak Battı-Çıktı Projesi'nde ilk kazma 3 Temmuz’da vurulacak.

ABD Savunma Bakanı: YPG ile olan ilişki geçici

​Savunma Bakanı Fikri Işık ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Görüşmede, Mattis ise YPG ile olan ilişkinin geçici olduğunu belirtti.

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.
TÜM HABERLER