A A A

Mersin’de "Faruk'u Adil Hz. Ömer" programı düzenlendi

Eklenme : 2016-11-25 23:46

MERSİN - Peygamber Sevdalıları Platformu’nun Kasım ayını ‘Sahabe ayı’ ilan etmesi nedeniyle Mersin İl Koordinatörlüğü tarafından "Faruk'u Adil Hz. Ömer" adlı bir program düzenlendi.

Mersin’de

Peygamber Sevdalıları Platformu’nun Kasım ayını ‘Sahabe ayı’ ilan etmesi nedeniyle Mersin İl Koordinatörlüğü tarafından "Faruk'u Adil Hz. Ömer" adlı bir program düzenlendi. Sunuculuğunu İsrafil Taştan’ın yaptığı program, Cihan Baran Hocanın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programi Grup İhya, ilahi ve ezgiler seslendirdikten sonra, Zehra Akbaş adlı küçük kız çocuğunun okuduğu şiirlerle devam etti.

İlahiyatçı Mehmet Emre etkinlikte yaptığı konuşmada, Hz. Ömer‘in adil devlet başkanlığına değinerek, O’nun günümüz Müslümanları için güzel bir örnek olduğuna işaret etti.

Emre konuşmasında şunları söyledi:

“İçinde yaşadığımız toplumun halini göz önüne getirelim. İslam için yaptığımız her faaliyet aslında o örnekleri yakalama adına, içinde yaşadığımız topluma örnek Müslüman olma adına gösterdiğimiz gayretlerdir. Amacımızın da bu olması lazım. Nasıl örnek olunur işte bu yüzden sahabe-i kirama bakıyoruz, onlar nasıl bu ümmete örnek olmuşlar, bu din nasıl yaşanır? Allah’ın rızası nasıl kazanılır? Herkesin bir an önce gitmeye can attığı cennete nasıl gidilir? Sahabe-i kiram adeta hayatlarıyla, mücadeleleriyle sonradan gelecek mümin nesillere: ‘Ey bizden sonra bizim yolumuzu sürdüren Müslümanlar! Eğer sizin Allah rızası diye bir derdiniz varsa, eğer sizin ateşe düşmeyip Cennet’e gitmek gibi bir derdiniz varsa, bizim adım attığımız yolları takip edin ki, kavuşacağınız yer bizim gideceğimiz cennet olsun’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Hz. Ömer’in hilafeti boyunca adil bir devlet başkanlığı yaptığına işaret eden Emre şunları söyledi: “Bir gün Hz.Osman havanın çık sıcak olduğu bir günde çölde bir adamın koştuğunu görüyor ve ona yaklaşınca onun Hz. Ömer olduğunu görüyor. Ona  soruyor: ‘Ya Emirel mü’minin sen ne yapıyorsun bu sıcakta?’ Hz.Ömer cevaben sadaka develerden iki tanesinin yavruları kaybolmuş onların peşinden koşturuyorum. Bulmak zorundayım ve bu develeri bulmazsam Allah (cc) ahirette bunların hesabını benden soracak.’ diye cevap veriyor. Hz.Ömer sorumluğunun bilincinde olan ve tüm idarecilerin örnek alması gereken  bir devlet adamıydı.“ şeklinde konuştu.

Program Grup İhya’nın seslendirdiği ezglerin ardından sinevizyon gösterimi  ile devam ettikten sonra yapılan dua ile sona erdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

2'si kardeş 3 çocuk tahliye kanalında boğuldu

2'si kardeş 3 çocuk tahliye kanalında boğuldu

2017-08-17 20:12:13

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde tahliye kanalına giren 2'si kardeş 3 çocuk boğularak hayatını kaybetti.

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

İspanya'da minibüs kalabalığın arasına daldı: 13 ölü

2017-08-17 20:05:13

İspanya'nın Barcelona kentinde bir minibüsün kalabalığın arasına dalması sonucu en az 13 kişinin öldüğü, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

2017-08-17 19:56:53

Mardin Kızıltepe Belediyesi ile ilçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu yaz Kur'an kursu kapanış programında mezun olan 15 kız çocuğa taç giydirildi.

TÜM HABERLER

Trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Diyarbakır’da trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.
TÜM HABERLER