A A A

Hz. Ömer Malatya’da anıldı

Eklenme : 2016-11-19 12:13

MALATYA - Peygamber Sevdalıları Platformu Malatya Koordinatörlüğü tarafından Hz. Ömer’i anma ve anlama programı düzenlendi.

Hz. Ömer Malatya’da anıldı

Peygamber Sevdalıları Platformu’nun kasım ayını “sahabe ayı” olarak ilan etmesi dolayısıyla Malatya koordinatörlüğü tarafından Hz. Ömer’i anma ve anlama programı düzenlendi.

Hayrın Yolcuları Derneği binasında gerçekleştirilen program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programa konuşmacı olarak katılan İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Fethullah Zengin, Hz. Ömer’in adalet timsali olduğunu anlattı.

Hz. Ömer’in Müslüman olmasında ibret verici dersler bulunduğunu belirten Zengin, “Hz. Ömer, Peygamberi öldürmeye giderken onda dirildi. Onun İslam’a girişiyle Müslümanlar güç ve moral kazandı. Halifeliği döneminde adaletle hükmetmiş ve halk tarafından takdire şayan bulunmuştur. İlahiyat fakültelerinde türlü türlü düşünen insan var. Hepsi de Hz. Ömer’i seviyor, yaptıklarını ona dayandırıyor. Bu, onun muazzam bir insan olduğunu göstermeye yeter de artar bile.” dedi.

“Her türden insan Hz. Ömer’de kendinden bir parça bulabiliyor”

Adalet timsali Hz. Ömer’in hayatının tüm yönleriyle incelenmesi gerektiğini dile getiren Zengin, “Akademik olarak yüzlerce çalışma var ama Hz. Ömer’i eleştirme bazında neredeyse yok. Hepsi de onun faziletiyle ilgili. Her türden insan kendinden bir parça bulabiliyor Hz. Ömer’de. Cesur, adil, muttaki insanlar bulabiliyor. Bizim temennimiz yöneticilerin de onda bir şeyler bulmasıdır. Yönetici derken hepimizi kastediyorum. Adalet timsali olan Hz. Ömer’in hayatı tüm yönleriyle incelenmelidir.” ifadelerini kullandı.

Seslendirilen ezgilerle devam eden program, kapanış duasıyla son buldu. (M. Ali Batı/İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Şanlıurfa Barosu: Mevcut adliye yetersiz

Şanlıurfa Barosu yetkili makamlara gönderdiği dilekçede, mevcut adliyenin halka hizmet noktasında yetersiz kaldığını belirterek, bu sorunun giderilmesi gerektiğini kaydetti.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

HÜDA PAR'dan Darülaceze'deki yaşlılara ziyaret

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük, Darülaceze'de kalan yaşlılara bayram ziyaretinde bulundu.

Hakkâri'de bir polis hayatını kaybetti

​Hakkâri'nin merkez Oğul köyü kırsalında çıkan çatışmada yaralanan polis hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kuzey Afrika sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgasının beklendiğini açıkladı.
TÜM HABERLER