A A A

Antalya’da Hz. Ömer’i anma ve anlama etkinliği

Eklenme : 2016-11-15 11:57

ANTALYA - Peygamber Sevdalıları Platformu’nun, Kasım ayını “Sahabe Ayı” olarak ilan edilmesi nedeniyle Antalya Koordinatörlüğü tarafından Hz Ömer’i anma ve anlama programı düzenlendi.

Antalya’da Hz. Ömer’i anma ve anlama etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformu'nun Kasım ayını "Sahabe Ayı" olarak ilan etmesi çerçevesinde Antalya'da Hz. ömer'i anma ve anlama programı düzenlendi.

Platformun Antalya Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen programa, Yusuf Tutak Hoca konuşmacı olarak katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte, Yusuf Tutak Hoca günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasında, Hz ömer'in hayatından kesitler sundu.

Hz ömer'in Müslüman olmasında bir sürü ibret verici dersler olduğunu belirten Tutak, Hz ömer'in peygamberi öldürmeye giderken O'nda dirildiğini belirterek, Hz ömer'in İslam'a girişiyle Müslümanların güç ve moral kazandığını ifade etti.

Konuşmasının devamında Hz ömer'in çok basiretli ve ileri görüşlü olduğunu belirten Tutak, Hz. ömer'in bu yönüyle diğer sahabelerden ayrıldığını belirtti.

Hicretin 5, yılında İfk hadisesi ile ilgili Hz Peygambere tavsiyesinin takdire şayan olduğunu belirten Tutak , "İfk hadisesinde atılan iftiradan dolayı perişan hale gelen Allah Resulü sahabeleri ile istişarede bulunuyor. En son Hz. ömer'e gider ve ‘ne yapayım Ey ömer?' diye sorar. Bunun üzerine Hz ömer, ‘ Ey Allah'ın Rasülü! Bir gün mescitte bize namaz kıldırıyordun. Birden terliğinin tekini çıkarıp kenara koydun. Biz de bir terliğimizin birini çıkarıp kenara koyduk. Namazdan sonra neden böyle yaptığımız sorduğunda, ‘sen öyle yaptığın için biz de yaptık' dedik. Bunun üzerine, ‘Cebrail bana gelerek terliğimin üzerinde necaset olduğunu söyledi' dedin. Allah eğer senin terliğinin üzerindeki necasetten ötürü sana elçi gönderiyorsa, bugün senin namusuna dil uzatılmış, onun için mi elçi göndermeyecek?'' diyor. Ve çok geçmeden Allah (cc) bu konu ile ilgili ayetleri gönderiyor. ‘' dedi.

Hz ömer'in adalet timsali olduğunu söyleyen Tutak ayrıca birçok yeniliğe de öncülük ettiğini belirterek, Hz. ömer'in İslam devletinin yüz ölçümünü hesaplattığını, düzenli ordu ve düzenli şehirleri kurdurduğunu, devlet hastaneleri yaptırdığını, ilk olarak Hicri takvimi yürürlüğe koyduğunu, ayrıca Hz. ömer'in hayatının tüm yönleriyle dikkatle incelenmesi gerektiğini belirtti.

Program Umut İlahi Grubunun seslendirdiği ezgiler ve yapılan duanın ardından son buldu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

2017-08-20 23:06:07

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 3 bini aşkın çocuk için Batman’da program düzenlendi.

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

2017-08-20 22:38:13

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir dizi temaslarda bulunmak üzere Siirt’e geldi.

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

2017-08-20 21:27:06

Mardin’de seyir halindeki aracın yoldan çıkması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

"Biz sağ oldukça bu acı yüreğimizden çıkmaz"

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl bir kına gecesinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, olayın yıl dönümünde yakınlarının kabrini ziyaret etti.
TÜM HABERLER