A A A

Antalya’da Hz. Ömer’i anma ve anlama etkinliği

Eklenme : 2016-11-15 11:57

ANTALYA - Peygamber Sevdalıları Platformu’nun, Kasım ayını “Sahabe Ayı” olarak ilan edilmesi nedeniyle Antalya Koordinatörlüğü tarafından Hz Ömer’i anma ve anlama programı düzenlendi.

Antalya’da Hz. Ömer’i anma ve anlama etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformu’nun Kasım ayını “Sahabe Ayı” olarak ilan etmesi çerçevesinde Antalya’da Hz. Ömer’i anma ve anlama programı düzenlendi.

Platformun Antalya Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen programa, Yusuf Tutak Hoca konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte, Yusuf Tutak Hoca günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasında, Hz Ömer’in hayatından kesitler sundu.  

Hz Ömer’in Müslüman olmasında bir sürü ibret verici dersler olduğunu belirten Tutak, Hz Ömer’in peygamberi öldürmeye giderken O’nda dirildiğini belirterek, Hz Ömer’in İslam’a girişiyle Müslümanların güç ve moral kazandığını ifade etti.  

Konuşmasının devamında Hz Ömer’in çok basiretli ve ileri görüşlü olduğunu belirten Tutak, Hz. Ömer’in bu yönüyle diğer sahabelerden ayrıldığını belirtti.

Hicretin 5, yılında İfk hadisesi ile ilgili Hz Peygambere tavsiyesinin takdire şayan olduğunu belirten Tutak , “İfk hadisesinde atılan iftiradan dolayı perişan hale gelen Allah Resulü sahabeleri ile istişarede bulunuyor. En son Hz. Ömer’e gider ve ‘ne yapayım Ey Ömer?’ diye sorar. Bunun üzerine Hz Ömer, ‘ Ey Allah’ın Rasülü! Bir gün mescitte bize namaz kıldırıyordun. Birden terliğinin tekini çıkarıp kenara koydun. Biz de bir terliğimizin birini çıkarıp kenara koyduk. Namazdan sonra neden böyle yaptığımız sorduğunda, ‘sen öyle yaptığın için biz de yaptık’ dedik. Bunun üzerine, ‘Cebrail bana gelerek terliğimin üzerinde necaset olduğunu söyledi’ dedin. Allah eğer senin terliğinin üzerindeki necasetten ötürü sana elçi gönderiyorsa, bugün senin namusuna dil uzatılmış, onun için mi elçi göndermeyecek?’’ diyor. Ve çok geçmeden Allah (cc) bu konu ile ilgili ayetleri gönderiyor. ‘’ dedi.

Hz Ömer’in adalet timsali olduğunu söyleyen Tutak ayrıca birçok yeniliğe de öncülük ettiğini belirterek, Hz. Ömer’in İslam devletinin yüz ölçümünü hesaplattığını,  düzenli ordu  ve düzenli şehirleri kurdurduğunu, devlet hastaneleri yaptırdığını, ilk olarak Hicri takvimi yürürlüğe koyduğunu, ayrıca Hz. Ömer’in hayatının tüm yönleriyle dikkatle incelenmesi gerektiğini belirtti.

Program Umut İlahi Grubunun seslendirdiği ezgiler ve yapılan duanın ardından son buldu. (İLKHA)

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

2017-06-26 09:45:42

Ege Denizi'nde İzmir'in Karaburun ilçesi yakınlarında 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

2017-06-26 00:05:17

​Diyarbakır'da akşam saatlerinde küçük bir kız çocuğuna bir okulda cinsel istismarda bulunulduğu iddiası halkı ayaklandırdı.

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

2017-06-25 22:26:14

​Adana'nın Aladağ ilçesinde foseptik çukuruna düşen 4 kişi hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

Dışişlerinden Pakistan'daki tanker kazası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tanker kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.
TÜM HABERLER