A A A

“Devlet, hiçbir mazerete sığınmadan mağduriyetleri gidermeli”

Eklenme : 2016-10-25 17:50

MALATYA - HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 28 Şubat sürecinde ve FETÖ tarafından mağdur edilenleri işaret ederek devletin hiçbir mazeretin arkasına saklanmadan mutlaka bu mağduriyetleri giderecek adımlar atması gerektiğini söyledi.

“Devlet, hiçbir mazerete sığınmadan mağduriyetleri gidermeli”

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Malatya'da düzenlediği basın toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, 28 Şubat sürecinde ve FETö tarafından mağdur edilen mahkum ve ailelerini hatırlatan HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, bazı hükümet yetkililerinin, mağdur dosyalarının yeniden görülmesinin yargıya yük bindireceği yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

FETö'nün komplo ve kumpasları sonucunda binlerce kişinin cezaevine girdiğini söyleyen Yapıcıoğlu, Malatya'daki İslamî kesimlerin bunun en büyük tanıklarından olduklarını ifade etti.

Hükümet yetkililerinin, FETö'nün hakim ve savcıları tarafından onaylanan bir çok davanın olduğunu itiraf ettiklerini ancak davaların yeniden görülmesi halinde yargının büyük bir yük altına gireceği yönünde açıklamalarda bulunduklarını söyleyen Yapıcıoğlu, "Böyle bir açıklama hiçbir hukuki zemine oturmuyor. İnsani, İslami ve siyasi olarak da doğru bir tutum değildir. Mağdur olan insanların fazlalığı veya mağdur olmuş kişilerin dosyaların yeniden ele alınmasının yargıya bir yük bindireceği makul ve mantıklı değildir. Mağdur olan kişilerin sayısı ne kadar çok olursa olsun, bunun yargıya getireceği yük de ne kadar ağır olursa olsun fark etmez. Bir yerde bir masumiyet ve haksızlık varsa ve bu adalet adı altında yapılmışsa, en önemli görevi adaleti tesis etmek olan devletin, hiçbir mazeretin arkasına saklanmadan, mutlaka bu mağduriyetleri giderecek adımlar atması lazım. Devletin en tepesindeki kişi Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Ne yazık ki bu memlekette 5 yıl, 10 yıl, 15 yıldır cezaevinde çürüyen vatandaşlarımız var' demişse, devletin diğer organlarının da bunu görüp mağduriyetleri gidermesi için üzerlerine düşen vazife neyse mutlaka onu yapmaları gerekir." dedi.

Başkanlık sisteminin sağlıklı bir zeminde tartışılmadığı sözlerini yineleyen HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, son günlerde bu sistemin neler getireceği konusunda bazı ipuçlarını verilmeye başlandığı belirtti.

Yapıcıoğlu, "Mesela; hem meclise hem de başkana karşılıklı fesih yetkisinin verilmesi, başkanın beş yıl için iki sefer seçilebileceği… Bunlar tabi bazı ana başlıklar. Bunların detaylarını görünce Türkiye kamuoyu başkanlık sistemi ile ilgili daha sağlıklı bir değerlendirme bulunabilir. öğle görünüyor ki önümüzdeki süreçte belki bu tartışmalar mecliste yapıldıkça daha net sonuçlara ulaşma ve bu konuda biz de fikirlerimizi net bir şekilde kamuyla paylaşma imkânı bulacağız." diye konuştu.

PKK sorununun başladığı 80'li yıllardan beri, çözüm noktasında devlet yetkililerinin sorunun kaynağını asayiş ve ekonomik olarak gördüğünü ifade eden Yapıcıoğlu, "Sorun çok daha köklüydü, çok daha eskiydi. Evet, işin asayişle ve ekonomi ile ilgili kısmı vardı. Ama işin sosyal yönü ve siyasi yönü de vardır. Uluslararası alana taşınmış olan kısımları vardır. Mutlak surette bütün yönleriyle ele alıp değerlendirme ve buna göre çözümler geliştirmek gerekli." ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda İstanbul'da Doğruhaber Gazetesi ve Doğru Medya yayın kuruluşuna düzenlenen silahlı ve molotoflu saldırıya değinen Yapıcıoğlu, "Neticede bir basın kuruluşuna silahla, gazetecilere veya onların binasına yapılan saldırı kabul edilemez. Şiddetle kınıyoruz. Hükümete düşen, emniyete düşen bu olayı aydınlatmak failinin kim olduğunu bulmak ve bu bilgileri kamu ile paylaşmaktır." diye konuştu. (Mehmet Ali Batı- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

2017-08-18 23:42:35

​Bitlis merkez ve Mardin ilinde FETÖ yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda doküman ele geçirildiği bildirildi.

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

2017-08-18 23:26:45

Kur'an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu.

Siirt’te  yaz Kur’an kursları sona erdi

Siirt’te yaz Kur’an kursları sona erdi

2017-08-18 22:17:11

​Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde başlatılan yaz Kur’an-ı Kerim kursları sona erdi.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER