A A A

Hafızlık yarışması Türkiye finali yapıldı

Eklenme : 2016-10-24 13:09

ERZURUM - Diyanet İşleri Başkanlığı, hafızlık yarışması Türkiye finalini Erzurum'da gerçekleştirdi.

Hafızlık yarışması Türkiye finali yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen hafızlık yarışması Türkiye finali Erzurum'da yapıldı.

Kur'an kurslarında yaklaşık 5 bin erkek öğrenci arasında yapılan elemeler sonucu finale kalan 7 hafız, dereceye girebilmek için yarıştı.

Tarihi Lalapaşa Camii'nde gerçekleştirilen finalde Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin konuşma yaptı.

Finalistlerin önce yaklaşık 5 bin öğrenci arasından, ardından ilgili komisyonlar tarafından tespit edilen 33 hafız içerisinden seçilerek buraya geldiğini söyleyen Şahin, Kur’an-ı Kerim’in hayata ışık tutması gerektiğini belirtti.

Kayıtlara göre, Türkiye'de 1974 yılından bu yana hafız sayısının 126 bin 508 olduğu bilgisini veren Şahin, “Bu güzel ve büyük bir rakam. Kur’an, sadece lafzı okunmak, sadece lafzen ezberlenmek, hafız olmak için gelmemiştir. Kuran’ı okuyacağız, ezberleyeceğiz, anlayacağız, anlatacağız ve yaşayacağız. Allah, ‘Bu kitap öyle bir kitap ki, bu Kur'an, toplumları hep doğru yola iletir’ buyuruyorsa o zaman Kur’an bize ve hayatımıza ışık tutmalı. Okumalıyız, anlamalıyız, yaşamalıyız. İlhamımızı Kur’an’dan almalıyız.” dedi.

Konuşmaların ardından sıralamanın belirlenmesi için kura çeken hafızlar, komisyon tarafından sorulan sorulara cevap vererek Kur’an-ı Kerim okudular.

Yarışmada Hafız Abdurrahman Güvercin birinci olurken, Manisa Akhisar Kur’an Kursu öğrencisi Ahmet Sait İpek ikinci, Düzce Hafız Hasan Erkek Kur’an Kursu öğrencisi Salih Aydın üçüncü oldu.

Dereceye giren hafızlara cumhuriyet altını ve çeşitli hediyeler verildi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

2017-06-26 09:45:42

Ege Denizi'nde İzmir'in Karaburun ilçesi yakınlarında 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

2017-06-26 00:05:17

​Diyarbakır'da akşam saatlerinde küçük bir kız çocuğuna bir okulda cinsel istismarda bulunulduğu iddiası halkı ayaklandırdı.

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

2017-06-25 22:26:14

​Adana'nın Aladağ ilçesinde foseptik çukuruna düşen 4 kişi hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

Dışişlerinden Pakistan'daki tanker kazası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tanker kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.
TÜM HABERLER