A A A

Hafızlık yarışması Türkiye finali yapıldı

Eklenme : 2016-10-24 13:09

ERZURUM - Diyanet İşleri Başkanlığı, hafızlık yarışması Türkiye finalini Erzurum'da gerçekleştirdi.

Hafızlık yarışması Türkiye finali yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen hafızlık yarışması Türkiye finali Erzurum'da yapıldı.

Kur'an kurslarında yaklaşık 5 bin erkek öğrenci arasında yapılan elemeler sonucu finale kalan 7 hafız, dereceye girebilmek için yarıştı.

Tarihi Lalapaşa Camii'nde gerçekleştirilen finalde Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin konuşma yaptı.

Finalistlerin önce yaklaşık 5 bin öğrenci arasından, ardından ilgili komisyonlar tarafından tespit edilen 33 hafız içerisinden seçilerek buraya geldiğini söyleyen Şahin, Kur'an-ı Kerim'in hayata ışık tutması gerektiğini belirtti.

Kayıtlara göre, Türkiye'de 1974 yılından bu yana hafız sayısının 126 bin 508 olduğu bilgisini veren Şahin, "Bu güzel ve büyük bir rakam. Kur'an, sadece lafzı okunmak, sadece lafzen ezberlenmek, hafız olmak için gelmemiştir. Kuran'ı okuyacağız, ezberleyeceğiz, anlayacağız, anlatacağız ve yaşayacağız. Allah, ‘Bu kitap öyle bir kitap ki, bu Kur'an, toplumları hep doğru yola iletir' buyuruyorsa o zaman Kur'an bize ve hayatımıza ışık tutmalı. Okumalıyız, anlamalıyız, yaşamalıyız. İlhamımızı Kur'an'dan almalıyız." dedi.

Konuşmaların ardından sıralamanın belirlenmesi için kura çeken hafızlar, komisyon tarafından sorulan sorulara cevap vererek Kur'an-ı Kerim okudular.

Yarışmada Hafız Abdurrahman Güvercin birinci olurken, Manisa Akhisar Kur'an Kursu öğrencisi Ahmet Sait İpek ikinci, Düzce Hafız Hasan Erkek Kur'an Kursu öğrencisi Salih Aydın üçüncü oldu.

Dereceye giren hafızlara cumhuriyet altını ve çeşitli hediyeler verildi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

2017-08-18 23:42:35

​Bitlis merkez ve Mardin ilinde FETÖ yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda doküman ele geçirildiği bildirildi.

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

2017-08-18 23:26:45

Kur'an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu.

Siirt’te  yaz Kur’an kursları sona erdi

Siirt’te yaz Kur’an kursları sona erdi

2017-08-18 22:17:11

​Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde başlatılan yaz Kur’an-ı Kerim kursları sona erdi.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER