A A A

Erzurum polisi ne yapmaya çalışıyor?

Eklenme : 2016-10-22 15:16

ERZURUM - Atatürk Üniversitesi Hür Nida Gençlik Kulübü olarak camiye sabah namazına gittikleri sırada, Erzurum polisi tarafından ‘fişleme’ gibi hukuk dışı uygulamalara tabi tutulduklarını söyleyen kulüp yetkilileri, yaşanan duruma tepki gösterdi.

Erzurum polisi ne yapmaya çalışıyor?

Atatürk Üniversitesi Hür Nida Gençlik Kulübü üyelerinin camiye sabah namazına gittikleri sırada polis tarafından sözlü tacize uğrama, görüntüye alma, sorguya alarak fişleme gibi hukuk dışı uygulamalara tabi tutuldukları iddia edildi.

Hür Nida Gençlik Kulübü üyeleri polisin sergilediği tavra tepki göstererek düzenledikleri basın açıklamasıyla yaşananları anlattı.

Basın açıklamasını okuyan Hür Nida Gençlik Kulübü Mehmet Zülfü Karadeniz, kulüp üyeleriyle birlikte sabah namazında buluşmayı kararlaştırdıklarını ve bu sabah Erzurum’un merkezi ilçesi Palandöken’in Adnan Menderes Mahallesi’nde bulunan Pirali Camii’ye gittiklerini belirtti.

“Gereksiz yere, bize oturduğumuz yer, memleketimiz ve okuduğumuz bölümleri soruyorlardı”

Yaklaşık 25 kişiden oluşan üye gençlerle, gruplar halinde camiye gittikleri sırada çevik kuvvet polisleri tarafından önlerinin  kesildiğini söyleyen Karadeniz, yaşadıkları hukuksuzlukları şöyle anlattı: “Caminin girişinde tam teçhizatlı polis ekipleri vardı. Camiye gittiğimizde adeta bizi bekliyorlardı. Bizleri, tek tek kameraya alıp GBT sorgusuna aldılar. Gereksiz yere, bize oturduğumuz yer, memleketimiz ve okuduğumuz bölümleri soruyorlardı. Bizim gençlerimiz dışında camiye gelen diğer kişilere herhangi bir şey sormuyorlardı. Nedenini sorduğumuzda, “Onların yaşları geçmiş, ne çıkarsa siz gençlerden çıkıyor.” şeklinde bir cevap verdiler.”

Üyelerinden birinin, “Sizin bu yaptığınız uygulamayı eskiden FETÖ’nün polisleri yapıyordu” diyerek tepki gösterdiğini aktaran Karadeniz, polisin bunun üzerine, “Olayı çarpıtmayın, burayı terk edin, gidin.”  dediğini belirtti.

“Namaz çıkışında da sözlü tacizleri sürdü”

Daha sonra kulüp üyeleriyle birlikte camiye girip namaz kıldıklarını söyleyen Karadeniz, çıkışta da polisin sözlü tacizinin sürdüğünü ifade ederek, “Namazdan sonra gençlere yönelik çorba ikramımız vardı. Çıkışta polisler alay edercesine, “Bizi de götürün, bizi de götürün!” sözlerini sarf ettiler. Sanki, daha önceden telefonlarımızı takibe almışlar ve ne yapacağımızı biliyorlardı. Biz caminin bulunduğu mahallede oturuyoruz. Gençlerimizden normal olarak da sabah namazına gidenler var. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştık.”

Yapılan uygulamamanın, akıllara, “Erzurum emniyeti içerisinde FETÖ’nün polisleri mi var.” sorusunu getirdiğini aktaran Karadeniz, “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami gençlik kolları oluşturulurken, camilerde namaz buluşması gerçekleştiren gençlerin, Erzurum Emniyet tarafında algı operasyonları ile camiden uzaklaştırarak sindirme çalışmaları, aklımıza FETÖ mensubu polislerin yaptığı uygulamaları getiriyor.” diye konuştu.

Karadeniz, son olarak yetkililere seslenerek bu tür anlamsız uygulamalara son verilmesine çağrısında bulundu. ( FİKRET ÖZKAN )YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

2017-06-29 08:14:16

​Aydın Valiliğine atanan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger için veda yemeği verdi.

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

2017-06-29 07:32:59

Dışişleri Bakanlığı tarafından 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada'dan asker çekeceğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

12 akademisyen açığa alındı

12 akademisyen açığa alındı

2017-06-29 07:24:10

Bildiriye imza atma gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan 12 akademisyen açığa alındı.

TÜM HABERLER

ABD'nin Rakka'da düzenlediği saldırılarda 173 sivil hayatını kaybetti

​BM, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin Rakka şehrinde haziran ayında düzenlenen saldırıların bilançosunu açıkladı.

Battı-Çıktı Projesi’nde ilk kazma vuruluyor

​Mardin merkez Artuklu ilçesinde ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak Battı-Çıktı Projesi'nde ilk kazma 3 Temmuz’da vurulacak.

ABD Savunma Bakanı: YPG ile olan ilişki geçici

​Savunma Bakanı Fikri Işık ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Görüşmede, Mattis ise YPG ile olan ilişkinin geçici olduğunu belirtti.

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.
TÜM HABERLER