A A A

Erzurum polisi ne yapmaya çalışıyor?

Eklenme : 2016-10-22 15:16

ERZURUM - Atatürk Üniversitesi Hür Nida Gençlik Kulübü olarak camiye sabah namazına gittikleri sırada, Erzurum polisi tarafından ‘fişleme’ gibi hukuk dışı uygulamalara tabi tutulduklarını söyleyen kulüp yetkilileri, yaşanan duruma tepki gösterdi.

Erzurum polisi ne yapmaya çalışıyor?

Atatürk Üniversitesi Hür Nida Gençlik Kulübü üyelerinin camiye sabah namazına gittikleri sırada polis tarafından sözlü tacize uğrama, görüntüye alma, sorguya alarak fişleme gibi hukuk dışı uygulamalara tabi tutuldukları iddia edildi.

Hür Nida Gençlik Kulübü üyeleri polisin sergilediği tavra tepki göstererek düzenledikleri basın açıklamasıyla yaşananları anlattı.

Basın açıklamasını okuyan Hür Nida Gençlik Kulübü Mehmet Zülfü Karadeniz, kulüp üyeleriyle birlikte sabah namazında buluşmayı kararlaştırdıklarını ve bu sabah Erzurum'un merkezi ilçesi Palandöken'in Adnan Menderes Mahallesi'nde bulunan Pirali Camii'ye gittiklerini belirtti.

"Gereksiz yere, bize oturduğumuz yer, memleketimiz ve okuduğumuz bölümleri soruyorlardı"

Yaklaşık 25 kişiden oluşan üye gençlerle, gruplar halinde camiye gittikleri sırada çevik kuvvet polisleri tarafından önlerinin kesildiğini söyleyen Karadeniz, yaşadıkları hukuksuzlukları şöyle anlattı: "Caminin girişinde tam teçhizatlı polis ekipleri vardı. Camiye gittiğimizde adeta bizi bekliyorlardı. Bizleri, tek tek kameraya alıp GBT sorgusuna aldılar. Gereksiz yere, bize oturduğumuz yer, memleketimiz ve okuduğumuz bölümleri soruyorlardı. Bizim gençlerimiz dışında camiye gelen diğer kişilere herhangi bir şey sormuyorlardı. Nedenini sorduğumuzda, "Onların yaşları geçmiş, ne çıkarsa siz gençlerden çıkıyor." şeklinde bir cevap verdiler."

Üyelerinden birinin, "Sizin bu yaptığınız uygulamayı eskiden FETö'nün polisleri yapıyordu" diyerek tepki gösterdiğini aktaran Karadeniz, polisin bunun üzerine, "Olayı çarpıtmayın, burayı terk edin, gidin." dediğini belirtti.

"Namaz çıkışında da sözlü tacizleri sürdü"

Daha sonra kulüp üyeleriyle birlikte camiye girip namaz kıldıklarını söyleyen Karadeniz, çıkışta da polisin sözlü tacizinin sürdüğünü ifade ederek, "Namazdan sonra gençlere yönelik çorba ikramımız vardı. Çıkışta polisler alay edercesine, "Bizi de götürün, bizi de götürün!" sözlerini sarf ettiler. Sanki, daha önceden telefonlarımızı takibe almışlar ve ne yapacağımızı biliyorlardı. Biz caminin bulunduğu mahallede oturuyoruz. Gençlerimizden normal olarak da sabah namazına gidenler var. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştık."

Yapılan uygulamamanın, akıllara, "Erzurum emniyeti içerisinde FETö'nün polisleri mi var." sorusunu getirdiğini aktaran Karadeniz, "Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami gençlik kolları oluşturulurken, camilerde namaz buluşması gerçekleştiren gençlerin, Erzurum Emniyet tarafında algı operasyonları ile camiden uzaklaştırarak sindirme çalışmaları, aklımıza FETö mensubu polislerin yaptığı uygulamaları getiriyor." diye konuştu.

Karadeniz, son olarak yetkililere seslenerek bu tür anlamsız uygulamalara son verilmesine çağrısında bulundu. ( FİKRET öZKAN )YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

2017-08-18 23:42:35

​Bitlis merkez ve Mardin ilinde FETÖ yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda doküman ele geçirildiği bildirildi.

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

2017-08-18 23:26:45

Kur'an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu.

Siirt’te  yaz Kur’an kursları sona erdi

Siirt’te yaz Kur’an kursları sona erdi

2017-08-18 22:17:11

​Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde başlatılan yaz Kur’an-ı Kerim kursları sona erdi.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER