A A A

“Hz. Ömer'in adaletine hasret kalmış insanlarız”

Eklenme : 2016-10-15 17:22

MERSİN - 28 Şubat ve FETÖ Mağduru Aileler İnisiyatifi, Mersin’de düzenledikleri basın açıklamasıyla yakınlarının yeniden yargılanması talebinde bulundular.

“Hz. Ömer'in adaletine hasret kalmış insanlarız”

Mersin’de, 28 Şubat ve FETÖ Mağduru Aileler İnisiyatifi, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması düzenleyerek yaşadıklarını mağduriyetleri ve taleplerini anlattı.

Basın açıklamasına şu anda cezaevinde bulunan Tahir Baran, Ali Rıza Yönden, Bilal Soydaş, Remzi Kaya, A.Hakim Buhan, Mehmet Veysel Demir, Abdüssettar Yıldızbakan, Ali Rusuğ, Salih Yıldırım’ın yakınları katıldı.

Basın açıklamasın okuyan Akan Ayçoban, yakınlarının yıllardır hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduklarına dikkat çekti.

Ayçoban, “Bizler babaları, İslami bir hayat yaşamak isdediği için zindanlara hapsedilmiş çocukların amcaları, dayıları, dedeleri ve minik yavruların gözyaşlarına saçlar ağırtanlarız. Bizler onlarca bayramı baba şefkatine muhtaç mağdur çocuklarını teselli etmek için gözyaşı dökenler, Zalimlerin gadrine uğramış mazlumlar, genç yaşta ağır sorumluklar yüklenmiş yürekleriz. Bizler kendi nefsiniz için düşündüğünüzü kardeşiniz için de düşünmez iseniz tam iman etmiş olmazsınız diyen ve âlemlere rahmet olarak gönderilmiş Resul-i Ekrem’in ümmetiyiz. Bizler, Fırat’ın kenarında kaybolacak koyunun hesabını vermekten korkan Emir’ül Mü’minin Hz. Ömer'in adaletine hasret kalmış insanlarız.” dedi.

2016 yılı Türkiye’sinde bağımsız ve adil bir yargı sisteminin tesis edilemediğini belirten Ayçoban, yargı gücünü elinde bulunduranların kendisini aklayarak diğerlerini mahkûm ettiğini söyledi.

Ayçoban, “Siyasallaşan yargı,  28 şubat sürecinden günümüze ETÖ ile FETÖ arasında el değiştirmiştir. Sonuçta her ikisi de dindar kesimlere zulmetmiş, tutuklamış, ağır cezalara mahkum etmiştir. Hak ve hukukun ayaklar altına alındığı Türkiye’de binlerce dindar insanın ETÖ’den ve FETÖ’den dolayı yaşadığı mağduriyet bugün daha net olarak görülüyorken, yetkililerinin bu mağduriyetleri gidermemiş olması hakkaniyet ve adaletle bağdaşmamaktadır.” diye belirtti.

Ergenekon ve Balyoz davalarının mahkumlarının, yeniden yargılanma yolu ile  beraat ettirildiğini hatırlatan Ayçoban, Bugüne kadar kamuoyu vicdanında da mahkûm olmuş birçok suçlunun, siyasi hesaplarla ve pazarlıklarla “hukuk” esnetilerek salıverildiği hepimizin malumudur. Kamuoyuna,  “Çözüm süreci” olarak ifade edilen çatışmasızlık sürecinde binlerce KCK tutuklusu serbest bırakıldı.” ifadelerini kullandı.

Ayçoban, “Bu yapının mağduru olduğunu dile getiren kimi gruplar ki bunlar içerisinde geçmişte askeri vesayetin ana aktörleri de var; hemen taltif edilmeye, yeniden devletin en gözde makamlarında yer edinmeye başladılar. Ama ne hikmetse müstekbirlerin kuklası fesat şebekesi FETÖ tarafından komplo ve kumpaslarla uzun yıllardır mağdur edilen 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağduru tutsaklar ısrarla görülmek istenmiyor. Kimisinin 20 yılı aşkın süredir cezaevinde tutulduğu Yusufîler ve ailelerinin çektiği sıkıntılar büyük bir acıya, hayatları ise trajediye dönüşmüş durumda.  Hiç kimse görmüyorsa bile Rabbimizin tüm olup bitenleri gördüğünü ve Mahkeme-İ Kübra’da hesap soracağını biliyoruz.”

Ayçoban, açıklamasının sonunda yeniden yargılanmalarının yolunun açılması  ve adaletle hükmeden mahkemelerin kurulmasını talep ettiklerini belirtti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

2017-04-08 01:14:15

FETÖ tarafından 2010 yılında kurulan kumpas ile cezaevine konulan Adıyaman Vahdet-Der üyeleri verilen cezanın tamamını yatarak çıktılar.

"Babam dünyadan göçmeden ağabeyim onu son bir kez görebilsin"

2017-02-14 14:20:23

21 yıldır cezaevinde bulunan Mustafa Dayan'ın, babasının felç geçirdiğini belirten aile bireyleri, uzun yıllardır evlat hasreti yaşayan babanın son kez oğluyla görüştürülmesini istediler.

Hasta mahkûmların aileleri seslerinin duyulmasını istiyor

Hasta mahkûmların aileleri seslerinin duyulmasını istiyor

2017-02-01 11:06:35

İslami kimliğinden dolayı 16 yıldır tutuklu bulunan ve cezaevinde kalp ameliyatı olan Mehmet Olam’ın ailesi, artık mağduriyetlerinin görülmesini istiyor.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center