A A A

Malatya’da 6-8 Ekim olayları protesto edildi

Eklenme : 2016-10-07 20:44

MALATYA - Malatya da sivil toplum kuruluşları tarafından 6-8 Ekim olayları ve Suriye’nin Halep kentinde yaşanan katliamlara tepki göstermek amacıyla gıyabi cenaze namazı kılındı ve basın açıklaması yapıldı.

Malatya’da 6-8 Ekim olayları protesto edildi

Malatya da Yeni Cami önünde aralarında HÜDA PAR Malatya İl Başkanlığı, İHH ve Hayrın Yolcuları Derneği tarafından başta 6-8 Ekim olayları ve Halep’te yaşanan katliama tepki göstermek amacıyla basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasının ardından giyabı cenaze namazı kılındı.

STK’lar adına basın açıklamasını okuyan HÜDA PAR Malatya Gençlik Kolları Başkanı Yasin Akça, 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu HDP yöneticilerinin, sokak eylemlerine çağırmasıyla yaşatılan vahşet nedeniyle hesap vermesi gerektiğini belirtti.

Akça, Halep’teki katliamın sorumlusunun da İsrail, ABD, İngiltere, AB ve Rusya olduğunu söyledi.

Yasin Börü ve arkadaşlarının hunharca katledildiğini dile getiren Akça, “Saldırılarda, taş, sopa, satır, silah, delici ve kesici akla hayale gelen her türlü suç aletleriyle adeta zincirinden salıverilmiş bir şekilde ağızlarından akıttıkları salyalar ile hunharca Müslüman kardeşlerimizi şehit etmişlerdir. Gençler bir eve kıstırılarak, Kürtlerin asla ve asla adet ve geleneklerinden olmayan bir ihanet ile toplu saldırı yapılıp aman verilmemiş, insanlık ve annelik duygularını yitirmiş kadınların zılgıtları eşliğinde balkonlardan atılmış, üzerlerinden araçlarla geçilmiş, vücutları yakılmaya, boğazları kesilmeye çalışılmış, öyle ki şehitler anneleri tarafından dahi tanınamaz hale getirilmiştir. Böylece kınadıkları ve sokağa çıkma gerekçeleri olan ve eleştirdikleri İŞİD‘den daha cani olduklarını bir kez daha kanıtlamışlardır.” dedi.


Suriye’nin Halep kentinde  yaşanan katliamların önüne geçilebileceğini belirten Akça, “Bugün Halep’te uluslararası yasalar umursanmadan, silahsız insanların üzerine  bombalar yağdırılmaktadır. İnsanlar orada katledilmekte, Rusya her gecen gün saldırılarını arttırmaktadır. Bu saldırıları arttırma amacı Suriye halkını yok etmektir. Şu anda elektrik olmadığı için yoğun bakımda yatan insanların fişleri çekilmektedir. Hastaneler işlemez hale gelmiştir. Ameliyatlar yapılamıyor.  Üç ayda toplamda dört kez kimyasal silah kullanılmıştır. Suriye halkı ile dost olduğunu iddia eden bir çok ülke lideri gizli anlaşmalar yapmakta, Birleşmiş Milletler ise katliama sessiz kalmaktadır. Bu nedenle Suriye halkının gerçek dostları birleşmelidir. Bizler bu ayıplı durumu düzeltmekle mükellefiz. Biz ümmet olarak şimdiye kadar mazlumların yanında olduk ve bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Basın açıklaması okunurken sık sık tekbirler getirilerek, ‘Zalimler için yaşasın cehennem’ sloganları atıldı.

Basın açıklamasının ardından Suriyeli Alim Yasir Hoca tarafından başta 6-8 Ekim şehitleri ve Halep’teki katliamda şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kıldırıldı.

Gıyabi cenaze namazının ardından Söğütlü camii İmamı Refik Metin tarafından okunan dua ile program son buldu.( M.Ali Batı/İLKHA)


 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

Bingöl Valisi Köşger veda yemeği verdi

2017-06-29 08:14:16

​Aydın Valiliğine atanan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger için veda yemeği verdi.

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

4 aşamalı planla Ada'dan asker çekileceği iddiası

2017-06-29 07:32:59

Dışişleri Bakanlığı tarafından 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada'dan asker çekeceğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

12 akademisyen açığa alındı

12 akademisyen açığa alındı

2017-06-29 07:24:10

Bildiriye imza atma gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan 12 akademisyen açığa alındı.

TÜM HABERLER

ABD'nin Rakka'da düzenlediği saldırılarda 173 sivil hayatını kaybetti

​BM, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin Rakka şehrinde haziran ayında düzenlenen saldırıların bilançosunu açıkladı.

Battı-Çıktı Projesi’nde ilk kazma vuruluyor

​Mardin merkez Artuklu ilçesinde ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak Battı-Çıktı Projesi'nde ilk kazma 3 Temmuz’da vurulacak.

ABD Savunma Bakanı: YPG ile olan ilişki geçici

​Savunma Bakanı Fikri Işık ABD'li mevkidaşı James Mattis ile görüştü. Görüşmede, Mattis ise YPG ile olan ilişkinin geçici olduğunu belirtti.

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.
TÜM HABERLER