A A A

FETÖ yargısının ceza verdiği mahkumun ailesine STK’lardan ziyaret

Eklenme : 2016-10-07 18:02

DİYARBAKIR - FETÖ’nün savcı ve hakimleri tarafından ceza verilen mahkum Murat Salur’un ailesine Diyarbakır Köy-Der yetkilileri tarafından destek ziyareti yapıldı.

FETÖ yargısının ceza verdiği mahkumun ailesine STK’lardan ziyaret

Köy Mezra ve Beldelerle Dayanışma Derneği (Köy-Der) Genel Sekteri Kenan Yavaş ve yönetim kurulu üyeleri tarafından ’28 Şubat ve FETÖ Mağdur Aileleri İnisiyatifine destek için, FETÖ’nün savcı ve hâkimlerinin kararlarıyla cezaevinde olan Murat Salur’un ailesi ziyaret edildi.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade eden Murat Salur’un babası Yusuf Salur, evladına yapılan hukuksuzlukları  anlatarak oğluna ceza veren Mahkeme Heyeti Başkanı Dündar Örsdemir’in FETÖ üyesi olmaktan açığa alındığını, ardından yakalama kararı çıkartıldığını, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in tutuklandığını ve Hâkim Mehmet Erdoğan’da açığa alındığına dikkat çekti.

Baba Salur,  haksız bir yargılama ve polisin 45 gün boyunca işkence ile kendisine zorla kabul ettirip imzalattığı evraklar üzerinden mahkemeye giden cezanın Yargıtay tarafından bozularak dosyasının mahkemeye geri gönderilmesine rağmen haksız uygulamaların devam ettiğini ve 22 yıldır bu zulme maruz bırakıldıklarını ifade etti.

Destek ziyaretin bir konuşma yapan Köy-Der genel sekreteri Kenan Yavaş ise “Amacımız Mağdur olan 28 Şubat ve FETÖ mağduru aileleri ziyaret etmektir. Bu ailelerden olan Murat Salur ailesine ziyarette geldik. kendilerine destek veriyoruz. Adil bir yargılanma olana kadar işin takipçisi olacağız. Bu süreçte maddi manevi desteği sürekli ailelere olacaktır.” dedi.

Avukat Mirhan Özbekli müvekkili Murat Salur’a yapılan hukuksuzluklar hakkında İLKHA’ya yaptığı açıklamada, müvekkilinin 1994’te gözaltına alındığını ve çok ağır işkencelere maruz kaldığını ve bunun doktor raporlarıyla mevcut olduğunu belirtti.

Salur’un Cezaevine konulduktan sonra bir süre gördüğü kötü muameleden dolayı tedavi görmek zorunda kaldığını söyleyen Özbekli konuşmasına şöyle devam etti: “O dönemlerde yer göstermelerde savcı katılmıyor, emniyet müdürlüğündeki polisler yer göstermeye kalkıyordu. Böyle bir sıkıntı yaşandı. Yer gösterilmeye götürüldüğünde polis istediği dışında başka bir şey söyleseler yoğun işkenceye maruz kalıyorlardı. Polisin kendisine verdiği ifade ezberletiliyordu. Karar aşamasında mahkeme başkanı bir üye dosya savcısı Fettullah’çılara yönelik operasyonlarda açığa alınan şahıslardan oluşuyordu.” 

Özbekli,  Murat Salur’un dosyasında işlenen hukuksuzluğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini götürdüklerini hatırlatarak mahkemenin de Türkiye aleyhine ceza verdiğini vurgulayarak, “Müvekkilimizin adil yargılanmadığını ve gözaltında işkenceye maruz kaldığına dair karar çıktı.  Biz mahkemeye yeniden yargılanma için talepte bulunduk ret etti. Bu kararın yok hükmünde sayılması lazım. Yeniden yargılanma olacak bir dosyadır.” diye konuştu (Emrah Deniz- İLKHA)“İslami Dava mahkumları yeniden yargılansın”
“İslami Dava mahkumları yeniden yargılansın”

İnançlarından dolayı haksız gerekçelerle uzun yıllardır cezaevlerinde bulunan İslami kimlikli mahkûmların aileleri, adaletin tecelli etmesi için yeniden yargılanmanın önünün açılması gerektiğini söylediler....

'Oğlumun bir Babalar Günü daha babasız geçecek'
'Oğlumun bir Babalar Günü daha babasız geçecek'

Yaptığı İslami faaliyetler nedeniyle 21 yıldır cezaevinde olan Murat Salur’un babası Yusuf Salur, oğlunun bir Babalar Günü’nü daha babasız geçireceğini söyledi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

2017-04-08 01:14:15

FETÖ tarafından 2010 yılında kurulan kumpas ile cezaevine konulan Adıyaman Vahdet-Der üyeleri verilen cezanın tamamını yatarak çıktılar.

"Babam dünyadan göçmeden ağabeyim onu son bir kez görebilsin"

2017-02-14 14:20:23

21 yıldır cezaevinde bulunan Mustafa Dayan'ın, babasının felç geçirdiğini belirten aile bireyleri, uzun yıllardır evlat hasreti yaşayan babanın son kez oğluyla görüştürülmesini istediler.

Hasta mahkûmların aileleri seslerinin duyulmasını istiyor

Hasta mahkûmların aileleri seslerinin duyulmasını istiyor

2017-02-01 11:06:35

İslami kimliğinden dolayı 16 yıldır tutuklu bulunan ve cezaevinde kalp ameliyatı olan Mehmet Olam’ın ailesi, artık mağduriyetlerinin görülmesini istiyor.

TÜM HABERLER

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye "YPG" mesajı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin YPG'ye silah yardımına ilişkin, “Terör örgütüne verilen silahları daha sonra geri alacaklarını söyleyerek Türkiye'yi kandırdıklarını sananlar, hayati bir yanlış yaptıklarını eninde sonunda anlayacaklar." dedi.
TÜM HABERLER