A A A

FETÖ yargısının ceza verdiği mahkumun ailesine STK’lardan ziyaret

Eklenme : 2016-10-07 18:02

DİYARBAKIR - FETÖ’nün savcı ve hakimleri tarafından ceza verilen mahkum Murat Salur’un ailesine Diyarbakır Köy-Der yetkilileri tarafından destek ziyareti yapıldı.

FETÖ yargısının ceza verdiği mahkumun ailesine STK’lardan ziyaret

Köy Mezra ve Beldelerle Dayanışma Derneği (Köy-Der) Genel Sekteri Kenan Yavaş ve yönetim kurulu üyeleri tarafından '28 Şubat ve FETö Mağdur Aileleri İnisiyatifine destek için, FETö'nün savcı ve hâkimlerinin kararlarıyla cezaevinde olan Murat Salur'un ailesi ziyaret edildi.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade eden Murat Salur'un babası Yusuf Salur, evladına yapılan hukuksuzlukları anlatarak oğluna ceza veren Mahkeme Heyeti Başkanı Dündar örsdemir'in FETö üyesi olmaktan açığa alındığını, ardından yakalama kararı çıkartıldığını, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in tutuklandığını ve Hâkim Mehmet Erdoğan'da açığa alındığına dikkat çekti.

Baba Salur, haksız bir yargılama ve polisin 45 gün boyunca işkence ile kendisine zorla kabul ettirip imzalattığı evraklar üzerinden mahkemeye giden cezanın Yargıtay tarafından bozularak dosyasının mahkemeye geri gönderilmesine rağmen haksız uygulamaların devam ettiğini ve 22 yıldır bu zulme maruz bırakıldıklarını ifade etti.

Destek ziyaretin bir konuşma yapan Köy-Der genel sekreteri Kenan Yavaş ise "Amacımız Mağdur olan 28 Şubat ve FETö mağduru aileleri ziyaret etmektir. Bu ailelerden olan Murat Salur ailesine ziyarette geldik. kendilerine destek veriyoruz. Adil bir yargılanma olana kadar işin takipçisi olacağız. Bu süreçte maddi manevi desteği sürekli ailelere olacaktır." dedi.

Avukat Mirhan özbekli müvekkili Murat Salur'a yapılan hukuksuzluklar hakkında İLKHA'ya yaptığı açıklamada, müvekkilinin 1994'te gözaltına alındığını ve çok ağır işkencelere maruz kaldığını ve bunun doktor raporlarıyla mevcut olduğunu belirtti.

Salur'un Cezaevine konulduktan sonra bir süre gördüğü kötü muameleden dolayı tedavi görmek zorunda kaldığını söyleyen özbekli konuşmasına şöyle devam etti: "O dönemlerde yer göstermelerde savcı katılmıyor, emniyet müdürlüğündeki polisler yer göstermeye kalkıyordu. Böyle bir sıkıntı yaşandı. Yer gösterilmeye götürüldüğünde polis istediği dışında başka bir şey söyleseler yoğun işkenceye maruz kalıyorlardı. Polisin kendisine verdiği ifade ezberletiliyordu. Karar aşamasında mahkeme başkanı bir üye dosya savcısı Fettullah'çılara yönelik operasyonlarda açığa alınan şahıslardan oluşuyordu."

özbekli, Murat Salur'un dosyasında işlenen hukuksuzluğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini götürdüklerini hatırlatarak mahkemenin de Türkiye aleyhine ceza verdiğini vurgulayarak, "Müvekkilimizin adil yargılanmadığını ve gözaltında işkenceye maruz kaldığına dair karar çıktı. Biz mahkemeye yeniden yargılanma için talepte bulunduk ret etti. Bu kararın yok hükmünde sayılması lazım. Yeniden yargılanma olacak bir dosyadır." diye konuştu (Emrah Deniz- İLKHA)“İslami Dava mahkumları yeniden yargılansın”
“İslami Dava mahkumları yeniden yargılansın”

İnançlarından dolayı haksız gerekçelerle uzun yıllardır cezaevlerinde bulunan İslami kimlikli mahkûmların aileleri, adaletin tecelli etmesi için yeniden yargılanmanın önünün açılması gerektiğini söylediler....

'Oğlumun bir Babalar Günü daha babasız geçecek'
'Oğlumun bir Babalar Günü daha babasız geçecek'

Yaptığı İslami faaliyetler nedeniyle 21 yıldır cezaevinde olan Murat Salur’un babası Yusuf Salur, oğlunun bir Babalar Günü’nü daha babasız geçireceğini söyledi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

2017-06-28 14:49:47

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

2017-04-08 01:14:15

FETÖ tarafından 2010 yılında kurulan kumpas ile cezaevine konulan Adıyaman Vahdet-Der üyeleri verilen cezanın tamamını yatarak çıktılar.

"Babam dünyadan göçmeden ağabeyim onu son bir kez görebilsin"

2017-02-14 14:20:23

21 yıldır cezaevinde bulunan Mustafa Dayan'ın, babasının felç geçirdiğini belirten aile bireyleri, uzun yıllardır evlat hasreti yaşayan babanın son kez oğluyla görüştürülmesini istediler.

TÜM HABERLER

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.
TÜM HABERLER