A A A

FETÖ mağduru ailelerin hak arayışı sürüyor

Eklenme : 2016-10-05 13:11

BATMAN - FETÖ’nün kumpasları sonucu cezaevine konulan İslami kimlikli mahkûmların aileleri, TÜMSİAD Batman Şubesini ziyaret ederek desteklerini istedi.

FETÖ mağduru ailelerin hak arayışı sürüyor

1990'lı yıllardan günümüze çeşitli komplo ve kumpaslar sonucu cezaevine konulan İslami kimlikli mahkûmların ailelerinin bir araya gelerek oluşturduğu "28 Şubat ve FETö Mağduru Aileleri İnisiyatifi" Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Batman Şube Başkanlığını ziyaret etti.

Aileleri, TÜMSİAD Batman Şube Başkanı Nezir Yeşilyurt karşıladı. FETö mağduru aileler, kendilerine yaşatılan hukuksuzluğu aktararak, TÜMSİAD Şube Başkanı Yeşilyurt'tan destek talebinde bulundu.

Kendilerinden FETö eliyle mağdur edilmiş Yusufî mahkûmlara destek olmalarını istediklerini belirten mağdur ailelerin sözcüsü Hüseyin Olam, "Hem 28 Şubat hem de FETö'nün hakimlerinin, yargıçlarının 1990 yılından 15 Temmuz'a kadar mağdur ettiği ve cezaevine koyduğu on binlerce insan var. Amacımız brifinglerle, talimatlarla, uydurulmuş delillerle, ortam dinlemeleriyle mahkum edilen bu insanların gerçekten hukuka uygun kararlar verecek adil yargıçlar tarafından tekrar yargılanmalarını talep etmektir." dedi.

"Büyük bir mağduriyet, trajedi var"

Bu vesileyle Batman'da sivil toplum kuruluşları ziyaret ettiklerini ver desteklerini istediklerini vurgulayan Olam, "15-25 yıl cezaevinde mağdur edilmiş insanlar da 15 Temmuz ve 28 Şubat darbecileri tarafından mağdur edildiler. Biz istiyoruz ki buradaki mağdurlarda görülsün. Tamamı müebbet ceza almış yaklaşık 700'e yakın farklı İslami camialara mensup hükümlüler vardır. Bunların en azı 15 yıldır cezaevinde, 25 yıldır cezaevinde olan var. Bunların aileleri yıllardır değişik şehirlere bunların görüşlerine gidiyorlar. Bazıları nişanlıyken cezaevine konuldu, bazıları bir aylıkken cezaevine girdi. Bu insanlar cezaevine girdiğinde çocuğu oldu, o çocuk şimdi evlenmiş, torunu onların ziyaretine gidiyor. Büyük bir mağduriyet, trajedi vardır." diye konuştu.

"Af ve lütuf istemiyoruz"

Tek isteklerinin FETö eliyle mağdur edilmiş herkes için yeniden adil yargılanma olduğunu söyleyen Olam, konuşmasını şöyle sürdürdü: "özellikle Cumhurbaşkanından talebimiz bu insanların tekrardan yargılanabilmeleri için artık olması gereken ne varsa onu görmesi ve mağduriyetleri giderebilmesidir. Af ve lütuf istemiyoruz. Sadece hükümetin bu mağdur insanları da görebilmeleridir. Amacımız sadece Müslüman camialar değil, bunların eliyle mağdur edilmiş herkesin tekrardan yargılanabilmesidir."

"Mağdurlara karşı tekrardan yargılanma yolu açılmalıdır"

15 Temmuz darbe girişiminin sadece millete ve devlete yapılmış bir darbe girişimi değil, bütün Müslümanlara yapılan bir darbe girişimi olduğunu dile getiren TÜMSİAD Şube Başkanı Nezir Yeşilyurt, "FETö terör örgütü hiç kimsenin bu kadar etkin olduğunun farkında olmadığı bir örgüttü. Bunu da 28 Şubat'ta bir sürü mütedeyyin insanlara yaptıkları haksızlıklarla tanımaya başladık. Her ne kadar bu kadar etkili olduklarını bilmeseydik de bugün ortaya çıktı. Son 20-25 yıl öncesine gidip, bu malum çetenin emniyette, idarede ve yargıdaki yapılanmasının temeline inip, 28 Şubat mağdurları, siyasi ve sosyal görüşleri ne olursa olsun tüm bu mağdurlara karşı tekrardan yargılanma yolu açılmalıdır." ifadelerini kullandı.

"Verilen kararlar bir daha gözden geçirilip, dosyaları bir daha incelenmelidir"

Sahte delillerle cezaevine konulan çok sayıda insanın olduğunu hatırlatan Yeşilyurt, "Cezaevinde ciddi anlamda sahte delillerle müebbet ceza alan tanıdığımız ve bildiğimiz insanlar var. Bunlara verilen kararlar bir daha gözden geçirilmelidir. Bunların dosyaları bir daha incelenmelidir. Bunların tekrardan topluma kazandırılmaları için ellerinden alınan hakların bir daha geri verilmeli diye düşünüyoruz. TÜMSİAD Batman Şube Başkanı ve aynı zamanda TÜMSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak size söz veriyorum." dedi.

Yeşilyurt, konuşmasının sonunda şunları söyledi: "Sadece sizin değil, benim kendi yakınlarımdan da 28 Şubat mağdurları var. Ailelerinin neler çektiklerine şahidim. Bu konuyu bir üst noktaya taşımak adına sizin haklarını kendi haklarımızmış gibi savunmak adına elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz. inşallah yetkililer de hem sizin hem de bizim sesimize kulak verir de halkın mağduriyetine bir an önce son verirler. Ülkemizin bir daha böyle bir trajedi yaşamaması için sağlam bir anayasa ile güzel temeller atarak, hepimiz ve gelecek neslimizde bu konuda rahat eder."(M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

2017-06-28 14:49:47

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

2017-04-08 01:14:15

FETÖ tarafından 2010 yılında kurulan kumpas ile cezaevine konulan Adıyaman Vahdet-Der üyeleri verilen cezanın tamamını yatarak çıktılar.

"Babam dünyadan göçmeden ağabeyim onu son bir kez görebilsin"

2017-02-14 14:20:23

21 yıldır cezaevinde bulunan Mustafa Dayan'ın, babasının felç geçirdiğini belirten aile bireyleri, uzun yıllardır evlat hasreti yaşayan babanın son kez oğluyla görüştürülmesini istediler.

TÜM HABERLER

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.
TÜM HABERLER