A A A

“FETÖ ve 28 Şubat mağdurlarına el atılmazsa, bunun vebali çok ağır olur”

Eklenme : 2016-09-11 13:43

MERSİN - Mersin’de bulunan 28 Şubat ve FETÖ mağduru mahkum aileleri İLKHA’ya konuşarak, onlarca yıldan beri yaşadıkları mağduriyetin son bulması için adalet istediklerini dile getirdiler.

“FETÖ ve 28 Şubat mağdurlarına el atılmazsa, bunun vebali çok ağır olur”

Mersin'de aileleri bulunan Kaan ve Adnan Aktaş, Ali Rıza Yönden ve Bila Soydaş'ın aileleri adalet İLKHA'ya konuşarak, onlarca yıldan beri yaşadıkları mağduriyetin son bulması için adalet çağrısında bulundular.

Kaan ve Adnan Aktaş kardeşlerin kız kardeşi Nurşen Aktaş, 22 sene önce gencecik iki ağabeyinin haksız yere gözaltına alınıp, ceza evine atıldığını belirterek, " 1995 te henüz biri 18 ve diğeri 22 yaşında olan her iki ağabeyim gözaltına alındılar. Bir ay boyunca ağır işkencelerden geçirildikten sonra cezaevine konuldular.10 sene devam eden duruşma sonucunda zaman aşımına uğramamaları için, son mahkemelerinde gece 12'de hukuksuz bir şekilde bütün mahkumlara müebbet vererek karara bağladılar. Abilerim 22 yıldır Güneydoğu'da yaşanan çatışma ve sokağa çıkma yasağından ötürü 1,5 yıldır Şırnak'ta kalan abilerimin görüşlerine ailem olarak gidemiyoruz, onları göremiyoruz. Bu mağduriyetimizi dile getirmek istiyoruz ve bu mağduriyetlerin bir an önce sona erdirilmesini istiyoruz. Kesinlikle af istemiyoruz adil bir yargılama istiyoruz. Tam aksine kendilerinden af dilenmesine inanıyorum çünkü mağdur olan kendileridir, zulme uğrayan kendileridir .Bu zulmün artık bitmesini istiyoruz, eğer buna bir el atılmazsa bunun hesabı diğer tarafa kalacaksa bunun vebali çok ağır olur." dedi.

Ali rıza Yönden'nin annesi Azime yönden ise başta Cumhurbaşkanı olmak üzere yetkiyi elinde bulunduranlara seslenerek," Cumhurbaşkanına çağrım, oğlumun tekrardan yargılamasını ve adaletin yerini bulmasını istiyorum. 5 vakit namazlarımızda onların özgür olması için dua ediyorum. Oğlumun kötü bir şey işlediğine inanmıyorum. Kendisini İslam'a adamış ve camide çocuklara Kur'an dersi veriyordu ve bunun bir suç olduğunu nerden bilebilirdi. Ergenekon ve diğer davalarda mahkum edilenler bırakıldı. 4-5 yıldır solunum yetmezliği rahatsızlığımdan ötürü oğlumun görüşüne gidemiyorum. Hükümetin adaletli olmasını istiyorum oğlumun tekrardan yargılanmasını istiyorum." Şeklinde konuştu.

Ali rıza Yönde'nin abisi İzzet Yönden ise şöyle konuştu:

"Kardeşim 17,5 yıldır suçsuz bir şekilde cezaevinde yatıyor. FETö tarafından iftirayla kumpaslarla niceleri kardeşim gibi insanlar suçsuz olarak cezaevlerine alındı. Annem 3 yıldır KOAH hastası olduğu için kardeşimin görüşüne götüremiyoruz. Biz adalet istiyoruz, şayet af verilmeyecekse kardeşim ve diğer Yusufiler için tekrardan yargılama istiyoruz."

Bilal Soydaş'ın anne ve babası ise oğullarının 20 yıldır cezaevinde olduğunu belirterek, "Oğlumuz Bilal Soydaş 20 yıldır cezaevindedir. Oğlumuzun cezaevinde olmasından ötürü çok mağdur olduk, rahatsızlık ve ihtiyarlığımızdan dolayı Diyarbakır cezaevinde kalan oğlumuzun görüşüne gidemiyoruz ve hükümetten adalet istiyoruz." şeklinde konuştular. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

2017-06-28 14:49:47

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

FETÖ yargısı mağdurları yıllar sonra özgürlüklerine kavuştu

2017-04-08 01:14:15

FETÖ tarafından 2010 yılında kurulan kumpas ile cezaevine konulan Adıyaman Vahdet-Der üyeleri verilen cezanın tamamını yatarak çıktılar.

"Babam dünyadan göçmeden ağabeyim onu son bir kez görebilsin"

2017-02-14 14:20:23

21 yıldır cezaevinde bulunan Mustafa Dayan'ın, babasının felç geçirdiğini belirten aile bireyleri, uzun yıllardır evlat hasreti yaşayan babanın son kez oğluyla görüştürülmesini istediler.

TÜM HABERLER

Trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Diyarbakır’da trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.
TÜM HABERLER